ZPRÁVY

Šmejdi vyklízejí pozice, kontroly ČOI pokračují

1. října 2013, 02:15, Hana Písková
Šumperk - Jedna z nejsilnějších firem, jejíž obchod stojí na podivných předváděcích akcích, se rozhodla stáhnout zpět do rodného Německa. Během příštího roku by poslanci měli přijmout návrh novely o ochraně spotřebitele. Boj s nekalými obchodními praktikami pokračuje i na Šumpersku, a není jednoduchý.

Z posledních šesti předváděcích akcí, které ČOI kontrolovala v Olomouckém kraji, byly tři provedeny na Šumpersku. Zjištěné nedostatky se týkají zejména porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik, které spočívají především v uvádění nepravdivých údajů v kupních smlouvách, a dále porušení povinnosti řádně spotřebitele informovat o podmínkách a způsobu uplatnění odpovědnosti za vady výrobků spolu s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit. „V současné době jsou zaměstnanci firem, kteří předváděcí akce provozují, velmi ostražití a při podezření, že se můžou dostavit na akci také inspektoři ČOI, mají snahu akci zrušit z technických důvodů nebo z důvodu nemoci přednášejícího. Pozvánky na předváděcí akce se konají skrytě prostřednictvím telefonního rozhovoru nebo zasláním osobní pozvánky na jméno občana,“ uvedl ve své zprávě pro Týden na severu ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Ostravě Mojmír Bezecný.

Rýsuje se lepší ochrana

Od 1. ledna 2014 bude platit nový kontrolní řád, který pracovníkům umožní pořizovat audio a video záznamy z předváděcích akcí a pak je používat i jako důkaz u soudu. Během příštího roku by poslanci měli přijmout návrh novely o ochraně spotřebitele, podle kterého by pořadatelé předváděcích akcí museli nově ČOI hlásit dopředu místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet. Stejné údaje budou muset být také na letácích, kterými organizátoři zejména seniory na tyto akce lákají. Za porušení těchto povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.10.2013 19:18
Titulek: To poslanci , zákonodárci atp. léta chrápali
Autor: REK
59
že nechali seniory od šmejdů okrádat? Nejspíš řeknou jako vždy že o tom nevěděli, že mysleli a že je něco takového ani ve snu nenapadlo. Obdobné je to s exekutory, kteří si bezohledně hrabali, protože jim poslanci schválili vysoké paušální náhrady za exekuce. A to ještě někeří z nich mají tu drzost vystupovat v mediích a chtít aby je někdo volil? Měli by zalézt do kanálu.
Reagovat
Datum: 1.10.2013 19:58
Titulek: Re: To poslanci , zákonodárci atp. léta chrápali
Autor: aNONYM
76
108
Za zisky šmejdů můžou hlavně senioři sami. Bohužel.
Reagovat
Datum: 2.10.2013 01:38
Titulek: Re: To poslanci , zákonodárci atp. léta chrápali
Autor: Bufaloun
66
Ovce si můžou za to, že se nechají sežrat vlkem, když nemají baču. Český senior musí mít vlastnosti ohaře, právní vědomí jako náš známý obranář chudých Sokol, a inteligenci jako aNONYM.
Reagovat
Datum: 2.10.2013 09:07
Titulek: Re: To poslanci , zákonodárci atp. léta chrápali
Autor: aNONYM
82
Nesouhlasím s vámi, že senioři jsou tupé ovce, které potřebují neustálý dozor.
Reagovat
Datum: 3.10.2013 23:49
Titulek: Re: To poslanci , zákonodárci atp. léta chrápali
Autor: cinique
46
A není to tak trošku protimluv? Tak na jedné straně říkáš, že senioři nejsou tupé ovce, které potřebují dozor a na druhé straně říkáš, že jsou senioři patrně dost hloupí, když se nechají okrást kdejakým šmejdem. Takže jsou ti senioři tupí nebo nejsou tupí?
Reagovat
Datum: 4.10.2013 07:22
Titulek: Re: To poslanci , zákonodárci atp. léta
Autor: LH
59
Senioři jsou prostě senioři, nejspíš my sami v pozdně důchodovém věku nebudeme lepší ale šmejdi jsou svině...
Reagovat
Datum: 4.10.2013 21:10
Titulek: Re: To poslanci , zákonodárci atp. léta
Autor: aNONYM
62
Ono to tak asi vyznívá, ale to je vždycky, když se generalizuje :-)
Reagovat
Datum: 10.10.2013 02:04
Titulek: Re: To poslanci , zákonodárci atp. léta
Autor: CYPULA
88
Mentalita seniorů je vidět třeba na tom jak masově sledují žumpózni TV ŠLÁGR. A kupují houfně CD a DVD, a to přesto že je mladí upozorňují že nemají hudební vkus. Senioři mají omezené a zdevastované myšlení z totáče. Snad si už dají poradit od Mádla a Issové kohoho mají volit a poděkují aNNONYMOVI za jeho bystré a motivující příspěvky, mnohdy překonávající i Mádla a Issovou.
Reagovat
Datum: 10.10.2013 10:24
Titulek: Re: To poslanci , zákonodárci atp. léta
Autor: aNONYM
62
Děkovat mi nemusí, mně stačí dobrý pocit, že jsem přispěl k jejich vyšší kulturní čistotě.
Reagovat
Datum: 11.10.2013 09:59
Titulek: Re: To poslanci , zákonodárci atp.
Autor: Konyáš Průjem
69
(Re)Inkarnace záchodového papíru?
Reagovat
Datum: 11.10.2013 14:40
Titulek: Upgrade záchodového papíru.
Autor: Hulín
58
Ve vyspělých státech se už nepoužívá novinový papír, ale ektronický papír v podobě
Elektronické ČTEČKÝ. Ta se po použití opláchne pod tekoucí vodou.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.