ZPRÁVY

Šmejdi jsou zpátky

8. července 2014, 05:51, Jaroslav Kropáč
Okres - Zákon, který měl seniory ochránit před takzvanými šmejdy, nezabral. Alespoň ne v Šumperku, kde se podle informací Týdne odehrála jedna z prodejních akcí podvodníků v hotelu Grand. Šmejdi tam lidem vnucovali předražené kuchyňské roboty. Za podprůměrný přístroj zaplatili někteří z nich čtyřicet tisíc korun.

 „Od začátku května, kdy tato prodejní firma začala působit, je na naší centrále evidováno zatím asi dvacet spotřebitelů, kteří chtějí výrobek reklamovat nebo zrušit kupní smlouvu. Bohužel však není s kým komunikovat. Telefony prodejců mlčí a na pražském sídle společnosti je zapsáno dalších 273 firem," odhaluje pozadí odporného byznysu Jiří Makoň ze Sdružení na obranu spotřebitelů (SOS) v Šumperku. Prodejci při přemlouvání lidí ke koupi využili známou fintu. Zákazníkům nakukali, že zmiňovaný robot stojí necelých padesát tisíc korun a oni dostanou jako výhru slevu ve výši deseti tisíc. „Jedná se přitom o výrobek, který je v podstatě zmetek v hodnotě asi tří tisícovek," dodává Makoň.

Policie varuje

Prodejní akce v šumperském Grandu patrně skončí podáním trestního oznámení. „V podobných případech mají občané samozřejmě právo se na nás obrátit. Předně ale doporučuji, aby při těchto prodejních akcích nepodepisovali žádné smlouvy bez toho, aniž by si je řádně přečetli nebo dali k posouzení svému právníkovi," radí mluvčí krajské policie Marta Vlachová. Šumperská SOS společně s redakcí Týdne přináší svým čtenářům pravidelnou spotřebitelskou poradnu, kde se lidé dozvídají, jak se podobným problémům vyhnout, na co si dát při nákupu zboží i služeb pozor a řadu dalších užitečných informací.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.7.2014 18:39
Titulek: Inteligence šumperských seniorů
Autor: ZUB
71
není kompatibilní se standardy EUseniorů. Senioři by měli dostávat důchody až složí zkoušky pro kvalifikaci EUseniora. Šmejdi jsou mladí perspektivní občané-plnohodnotná posametová generace s ambicemi na vedení ČR.
Reagovat
Datum: 10.7.2014 08:41
Titulek: Re: Inteligence šumperských seniorů
Autor: malu
84
V Jeseníku naposledy byli šikovní šumperští "prodavači" v hotelu Slovan a přesvědčili taky několik zájemců o indukci+hrnce za 60tisíc...dokonce mají v Šumperku pobočku a hodlají ji otevřít i v Jeseníku sdělil výřečný p.Jílek
Reagovat
Datum: 10.7.2014 17:57
Titulek: Re: Inteligence šumperských seniorů
Autor: maruhie
79
Vážený ZUBE,vy budete také v 70 letech chtít skládat zkoušky,abyste mohl dostat důchod?
Možná,že v tom věku už nebudete ani vědět,jak se jmenujete. A mladí,perspektivní občané-plnohodnotná posametová generace by si mohla najít jinou činnost,než podvádět a okrádat důchodce....třeba by bylo vhodné vymyslet,jak vrátit důchodcům úctu a pozornost...vždyť pracovali celý život a většinou poctivě.
Reagovat
Datum: 10.7.2014 06:46
Titulek: Bez titulku
Autor: Templ
72
Ano. Každý má svého právníka.
Reagovat
Datum: 10.7.2014 14:51
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Seniorka
72
Ale každý má svůj rozum! Nebo jenom na něco?
Reagovat
Datum: 10.7.2014 14:50
Titulek: Není to jen ve šmejdech!!
Autor: Pavla Svobodová
81
Pokud není senior nesvéprávný,tak nevím proč tolik humbuku.Nikdo je tam nenutí,jen vlastní chamtivost ušetřit za trochu jídla a dárek na který jsou lákáni.Přes opakované stížnosti na šmejdy,jsou jejich akce navštěvovány.Tak proč???
Reagovat
Datum: 10.7.2014 16:20
Titulek: Re: Není to jen ve šmejdech!!
Autor: Templ
113
Záleží také na způsobu nabídky a pozdějším nátlaku.
Reagovat
Datum: 10.7.2014 19:54
Titulek: Pravda, není to jen ve šmejdech!!
Autor: cinique
99
Proč? Protože dost z dnešních seniorů svéprávných není nebo by nemělo být. Málokdo z nich je schopen si v dnešním světě cokoliv zařídit. Málokdo z nich si dokáže poradit s moderní technikou. A málokdo z nich je schopen odolat psychologickým nátlakům, které jim přesně na míru vytvořily velmi chytré mladé mozky. Rozhodně ani nenaznačuji, že by senioři snad byli hloupí. Jen mají prostě spoustu věcí nastavenou jinak. Hodně rychle se toho moc změnilo a oni neměli šanci se tomu přizpůsobit. Proto jsou dnes někteří docela hodně mimo a proto si s nimi kdejakej hejsek pomocí trochy psychologie dokáže dělat co chce. Možná by skutečně neměli být svéprávní - ve vlastním zájmu. Jenže každý, kdo o něčem podobném jen zauvažuje, bude okamžitě obviněn z neúcty ke stáří a kdesicosi. A každý senior, kterému by někdo chtěl vzít svéprávnost, by si to vzal setsakra osobně - a já se mu nedivím. Tohle asi není ta správná cesta. Proto nezbývá, než jim svéprávnost nechat, ale brát ji trochu s rezervou. Proto je potřeba jim zvýšit ochranu a víc se starat. A proto je potřeba dělat humbuk.
Reagovat
Datum: 12.7.2014 11:51
Titulek: Re: Pravda, není to jen ve šmejdech!!
Autor: Pavla Svobodová
87
Nesouhlasím,že málokdo z důchodců si dokáže poradit s novou technikou.Zjistěte si kolik důchodců v Šumperku a okolí absolvovalo universitu 3 věku. Budete překvapen jejích věkem a schopnostmi.A nejsou to lidé s velkým vzděláním.Je to chtivost dostat něco zadarmo!
Reagovat
Datum: 12.7.2014 13:50
Titulek: Re: Pravda, není to jen ve šmejdech!!
Autor: cinique
108
125
No, kolikpak jich bylo? Tak 1%? A na základě toho vyvozujete, že důchodcům nedělá dnešní svět žádné problémy? Já nemůžu říct, že bych znala nějak extra hodně důchodců. Ale pár jich znám. A znám taky pár 12ti letých dětí. A jsem přesvědčena, že ty děti dokáží v dnešním světě fungovat o hodně jistěji, než ti důchodci. Přesto ale děti zákonem chráněny jsou a důchodci ne. Možná je to chyba.
Reagovat
Datum: 17.7.2014 09:36
Titulek: Re: Pravda, není to jen ve šmejdech!!
Autor: Templ
41
Pokud by byli důchodci zákonem chráněni, pak by zákon zakročil....proti vám....nactiutrhání...hihihihi...
Reagovat
Datum: 10.7.2014 15:45
Titulek: Kde jsou informace?
Autor: Anonym
83
Milý Reji, mohu Tě požádat, když nás tak informuješ, kde a na koho se obrátit?
Kde najdu v Šumperku Sdružení na ochranu spotřebitelů? Mají na sebe mobil, pevnou?
Někteří lidé neumějí na Webu hledat, nejsou zdatní jako Vy. Kam se mají vlastně obrátit, pokud se zjistí, že se něco takového koná? Na Policii? Ta se na mě vykvákne, pokud se nebude jednat o předem jasný podvod...
Reagovat
Datum: 10.7.2014 19:18
Titulek: Re: Kde jsou informace?
Autor: Smyl Flek z Nohavic
90
Já sice nejsem Rej, ale naštěstí patřím mezi ty, kteří na Webu hledat umí, tak proč se o své štěstí nepodělit...
Odpovědi na své otázky najdeš zde:
http://www.asociace-sos.cz/olomoucky-kraj-sumperk/
Reagovat
Datum: 17.7.2014 08:54
Titulek: Bez titulku
Autor: Ludva
87
Ano, budou, to teprve budou zpátky - v řadě měst po podzimních volbách. :-) Zase se máme na co těšit! Spolu s Karlem Krylem: za co pane Bože, za co?! Pusťte si to na oddechnutí z Youtube tady:
https://www.youtube.com/watch?v=WSve_Q6FgkU
Reagovat
Datum: 17.7.2014 09:32
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Templ
72
Co se všechno na chudáka Karla ještě nesvede...?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.