ZPRAVODAJSTVÍ

Slivovice bude letos málo, není ovoce

16. srpna 2016, 10:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Pálenku z třešní si letos budou muset milovníci destilátů odpustit úplně. A ani kořalky z jablek nebude moc. Letos se zkrátka neurodilo a potvrzují to nejen pěstitelé ovoce a drobní zahrádkáři, ale také přímo provozovatelé palíren.

 „Je to příroda a té zkrátka neporučíme. Třešně pomrzly, jablek je málo a jsou navíc dosti malá. Letos bude mít palírna málo práce a o to více se budeme muset věnovat něčemu jinému,“ potvrzuje informace z úvodu článku Eva Stloukalová z palírny v Libině. Na nedostatek ovoce už na jaře upozorňovali včelaři. Kvůli chladnému počasí nestihly včely ovocné stromy dostatečně opylit, to, co stihly, často zničily pozdější mrazíky.

Cena zůstává

Navzdory nouzi pálenice žádné dramatické zdražení nechystají. Cena za jeden litr padesátiprocentního destilátu se v regionu pohybuje kolem sto čtyřiceti korun. Ze zákona si může každý domácí pěstitel ovoce nechat takto vypálit maximálně třicet litrů stoprocentní pálenky. Nejčastěji zahrádkáři vozí jablka, švestky, hrušky nebo třešně. Oblíbená je pálenka ze „špendlíků“, mezi rarity patří destilát z jeřabin.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.8.2016 07:11
Titulek: slivovice a jiné ce
Autor: Laďa
65
Na rozdíl od pisatele musím konstatovat, že slivovice a jablkovice bude dost. Zaznamenal jsem jen nižší sklizeň u kokosových ořechů. Vše je pouze krajové.
Reagovat
Datum: 17.8.2016 09:36
Titulek: Komu se nelení, tomu se zelení! Re: slivovice a jiné ce
Autor: Pokrokový sebevrah
52
Přesně tak, stačí se podívat do supermarketů na ten nadbytek ovoce všeho druhu. A ten blahobyt a nadstandardní servis je takový, že švestky, blumy, broskve, nekatrínky, hrozny a spol. filantropičtí tuzemští obchodníci nakvašují spokojeným zákazníkům již přímo v přepravkách na prodejnách!

Reagovat
Datum: 20.8.2016 03:43
Titulek: Globální oteplování a sucho
Autor: Musranka
79
zničí náš palírenský průmysl. Všechno ovoce pokud nějaké je, je na zemi nezralé. Je to největší pohroma v našich končinách od pravěku. A časem nebude ani voda pro pivovary a můžeme zavřít krám. Tak končí naše slivo-pivo imperium.
Reagovat
Datum: 20.8.2016 07:52
Titulek: slivo-pivo impérium
Autor: Laďa
30
Proč hned tak tragicky. Ještě před čtvrt stoletím bylo po Čechách, Moravě a Slezsku palíren po skrovnu a pivovarů pouhá třetina. No a žili jsme. Jenom holt budeme kopat a vrtat hlubší studně. Už dávno umíme vařit pivo z říční vody, což dokazuje třeba Smíchov a nebo pivo Kácov. Hlavu vzhůru.
Reagovat
Datum: 22.8.2016 21:11
Titulek: kecy prdy
Autor: Nanosekunda ®
26
Pálit se dá z čehokoliv... Jedinej limit je ten stupid zákon! Beztak s tím lidi vydrbávaj
Reagovat

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

K jaké písni nenapsal text Michal Horáček?

A) Dívám se, dívám
B) Levandulová
C) Lásko, voníš deštěm

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na galakoncert našeho nejznámějšího tenoristy ŠTEFANA MARGITY, který zazpívá v sobotu 23. září v kulturním domě v Zábřeze, vyhráli Marcela Krmíčková ze Sudkova, Martina Kubešová ze Šumperka a Zdenka Zapletalová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).