KULTURA

Slavný kytarista rozezní struny v Šumperku

23. ledna 2018, 20:00, Ondřej Polák
Slavný kytarista rozezní struny v Šumperku Šumperk - Jeden z nejznámějších českých kytaristů Lubomír Brabec dobývá svou hrou na klasickou šestistrunku pódia po celém světě, a to především díky mimořádně vysoké interpretační úrovni. Šumperské publikum se o kvalitě Brabcových recitálů může přesvědčit ve čtvrtek 25. ledna.

Koncert kytarového virtuose si mohou posluchači vychutnat z bezprostřední blízkosti přímo na pódiu velkého sálu Domu kultury, pořad se totiž odehraje v rámci cyklu Koncert na jevišti.

Začínal jako houslista

Lubomír Brabec načal uměleckou kariéru hrou na housle. Ke kytaře se dostal až ve svých třinácti letech. Jako patnáctiletý vstoupil na plzeňskou konzervatoř a studia dokončil na konzervatoři v Praze. Významným mezníkem v jeho uměleckých začátcích byl úspěch, kterého dosáhl v roce 1974 jako laureát Mezinárodní kytarové soutěže v Paříži. V roce 1980 obdržel stipendium britské vlády a pokračoval ve studiích na londýnské Royal Academy of Music.

První koncert v Antarktidě

Brabcovo interpretační umění je velmi široké, zabírá pestrou škálu loutnové a kytarové literatury. Vystupuje s řadou pěvců a orchestrů, nevyhýbá se ani spolupráci s hudebníky z oblasti populární hudby. Navíc se angažuje na poli badatelském. Soustavně vyhledává v archivech dosud neobjevenou a neznámou tvorbu. Jeho zásluhou zaznělo v obnovených premiérách mnoho skladeb, které po staletí ležely v zapomnění v archivech.Foto: archiv

Lubomír Brabec drží jeden světový primát, jako první hudebník odehrál koncert v Antarktidě.

Lubomír Brabec drží také jeden světový primát, jako první hudebník odehrál v roce 1997 koncert v Antarktidě.
Šumperský koncert známého kytaristy se uskuteční tento čtvrtek od sedmi hodin večer na jevišti velkého sálu Domu kultury. Vstupné je v předprodeji 120 korun, v den akce podraží o třicet korun.

  
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.