ZPRAVODAJSTVÍ

Školy bojují s kuřáky v lavicích

12. dubna 2016, 13:00, Hana Písková
Šumperk - Neutěšené statistiky školní inspekce vedly v posledních dnech navrhovatele takzvaného protikuřáckého zákona k plánování většího potírání užívání návykových látek u mladých lidí. Pedagogové by mohli testovat žáky na alkohol nebo drogy i bez souhlasu rodičů. Zástupci šumperských středních škol přiznávají, že bojují převážně s nikotinem.

 „Čím větší škola, tím větší problémy. V současné době bojujeme u studentů především s kouřením. Někteří by si nejraději na cigaretu odskočili i v době výuky, kdyby mohli. Musím říct, že ten boj je ale zatím úspěšný, daří se nám počet studentů kuřáků snižovat. Co se týká alkoholu, podle současných předpisů bychom při zjištění, že je některý ze studentů pod jeho vlivem, museli volat policii. Pokud by nový zákon přinesl méně papírování a větší pravomoci učitelů, přivítám ho,“ přemýšlí ředitelka Střední školy železniční, technické a služeb Irena Jonová. Podle jejích slov není situace ve škole v tomto směru dramatická, ale iluze o tom, že by studenti mimo školu nekouřili například marihuanu, si nedělá. Hlavou kroutí i nad nadměrným užíváním energetických nápojů mezi mladými.

Začíná to na základce


„Bojovat se závislostmi je těžké. Moc nevěřím tomu, že nějaký zákon ty, kteří jsou dlouhodobě závislí třeba na nikotinu, odradí. Mohu říct, že s alkoholem a drogami ve škole nemáme problém, navíc máme s rodiči podepsanou dohodu, že v případě podezření studenty testovat můžeme. Rozumní rodiče s tím souhlasí,“ říká ředitel šumperského gymnázia Milan Maceček. Současně poukazuje na zajímavý paradox. „Nemyslím si, že by dnešní mladí lidé byli vysloveně horší, než jsme byli my v jejich letech. Čeho jsem si ale všiml, je to, že první zkušenost s alkoholem mají za sebou už na základní škole, kdy se většinou opijí o víkendu s kamarády. A protože už jim to pak většinou není vzácné, nejsme na střední škole už nuceni řešit nějaké alkoholové excesy. Mám pocit, že i na školních výletech ta situace není tak dramatická, jako někdy bývala v naší generaci, která se k těmto věcem dostávala obtížněji,“ dodal ředitel.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.4.2016 00:18
Titulek: větší pravomoci učitelů
Autor: Nanosekunda ®
90
105
jj dejte jim slzáky, tomfy, vodní dělo...a tak
jakou sílu může mít 25 spiknutých, dobře motivovaných a hlavně nasraných lidí proti jednomu....
pomsta na sebe pak nenechá dlouho čekat, aby se vám to sekýrování mladejch nevrátilo i s úrokem
Reagovat
Datum: 13.4.2016 10:20
Titulek: Ředitel gymplu má pravdu
Autor: Zlouch
77
144
můžou za to základní školy, které gymplu předávají už kvalifikované kuřáky atd.
Degenerace mládeže úspěšně pokračuje. Kdyby děti od mládí chodili do Pionýra byla by situace jiná. V Pionýru a ve Skatu děti nekouřili. Reklama na tabákové výrobky funguje velmi dobře.
Reagovat
Datum: 13.4.2016 14:49
Titulek: Re: Ředitel gymplu má pravdu
Autor: J.
91
104
Pionýři hulili jak sádroví ježci.
Reagovat
Datum: 13.4.2016 20:48
Titulek: ježci:D to je dobrý:D
Autor: Nanosekunda ®
93
113
ale hulili outdoorový seno, made in vlastní garden... dneska je to geneticky nabušený, a místo slunce svítí (Na) výbojka...
prostě jako porovnávat bakelit s kevlarem
Reagovat
Datum: 14.4.2016 08:55
Titulek: Re: Ředitel gymplu má pravdu
Autor: nicolas
88
Za kouření dětí můžou už základky? To snad nemyslíte vážně!!Kouření a alkohol? Za to můžou snad rodiče...........pokud mám zájem o své dítě, mám alespoň min.přehled kde a s kým je.Přijde li na "šrot", nebo cítím cigára, zareaguju jako rodič.Můj táta mě chytil s cigaretou za panelákem,cca 14 let mě bylo.Žádný kecy, rána po palici. Koupil krabičku a nechal mě ji vyhulit až jsem se zeblil.Do dneška si to pamatuju a jsem nekuřák.Další věc
:kdo nalejvá nezletilejm????Proč nechytnou při náhodné,ale "asi nahlášené akci" policajti nikoho pod zákonem "na šrot".Přitom jsou přímo vyhlášený pajzly mezi mladejma, kam mají jít a dostanou bez problému chlast.Takže Policie ČR a městská policie.......prevence kdykoliv, běžnými hlídkami při službě, po restauracích a diskotékách.A jsem 100% přesvědčen, že chytnou někoho............ okamžitě terénní social.pracovník a zajímat se o rodiče!!!
Reagovat
Datum: 14.4.2016 13:29
Titulek: Re: Ředitel gymplu má pravdu
Autor: Božka
94
To ale vychází z mylného předpokladu, že rodiče mají zájem o své dítě a že ho dokáží, aniž by mu fyzicky ublížili na zdraví nebo ho pro jistotu rovnou zabili zabránit jeho nežádoucím sklonům.
Rána po palici? Chudák děcko, to nikdy !! Výsledky jsou zde.
Reagovat
Datum: 14.4.2016 22:45
Titulek: jak zabránit nežádocím sklonům bez násilí
Autor: Nanosekunda ®
106
156
Božka, že ty máš na to nějakou fintu...? klec?, uspávací pušku? nebo... nevim... klášter?
Reagovat
Datum: 15.4.2016 03:09
Titulek: Re: jak zabránit nežádocím sklonům bez násilí
Autor: Broukáč
84
106
Nejlepší je prevence zločinnosti. Nerodit děti. Jsou to zrádné výrobky bez záruky spolehlivé funkčnosti, silně ovlivnitelné okolím. Za zločiny dětí jsou odpovědní jejich výrobci. Stojí jim to za to?
Reagovat
Datum: 15.4.2016 07:02
Titulek: Směšná prevence
Autor: paad
55
Z pohledu dorostence je úplně zbytečná kampaň postavená na rakovině plic. Toho se bojíme my starší ale mladý člověk si myslí, že je nerozbitný.. Důležité je vyvolat ve společnosti vlnu, že kouření je out. Že kouřit je trapas a že kluci nechtějí líbat smrdící holky a holky smrdící kluky. Uznávám však, že za vlády současného prezidenta to bude velmi obtížné :-(
Reagovat
Datum: 15.4.2016 10:16
Titulek: Re: Směšná prevence
Autor: aNONYM
79
Vliv prezidenta na mládež bych nijak nepřeceňoval, dnešní mladé papaláši příliš nezajímají.
Reagovat
Datum: 16.4.2016 00:24
Titulek: FAQ:
Autor: Nanosekunda ®
67
124
méně kuřáků = stát vybere méně peněz na spotřební daňi za tabák. No, a jak se to asi bude řešit? Nejspíš se osolí jiná taxa... třeba na béňo, DPH, nebo daň z příjmu... (a to všem, a povině) Takže nekuřáci, Vy buďte rádi, že (vlastně za Vás) kuřáci (dobrovolně) platí víc, než musí!
Reagovat