ZPRÁVY

Školní pomůcky mohou skrývat nebezpečí v podobě ftalátů

2. září 2014, 10:00, hap
Školní pomůcky mohou skrývat nebezpečí v podobě ftalátů Šumperk - K obezřetnosti při nákupu školních pomůcek vyzývá v těchto dnech sdružení Arnika. Ve třech z jedenácti analyzovaných částí školních pomůcek prokázaly testy přítomnost ftalátů v množství, které překračuje limit pro hračky a pomůcky pro děti.

 Hlavními hříšníky jsou penály „Transformers - Optimus Prime“, které při kontrolách obsahovaly více než patnáct procent rizikového ftalátu DEHP na hmotnost výrobku na povrchu a další ftaláty ve vnitřním vybavení, a „21st Century“, jejichž povrchová fólie obsahovaly bohatý koktejl ftalátů .

„Rodiče se při nákupu školních potřeb, hraček a dalších předmětů pro děti mohou problematickým ftalátům vyhnout tak, že prostě nebudou kupovat výrobky z měkčeného PVC. Pokud nejsou dostatečně jasně označeny, měli by alespoň tuto základní informaci obdržet od prodavačů. Další informace včetně databáze nebezpečných výrobků nabízejí internetové stránky Arniky,“ řekl mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Ftaláty jsou chemické látky, kterým se lidé v dnešní době jen těžko vyhnou. Používají se jako změkčovadla při výrobě všudypřítomných plastů, přidávají se například i do kosmetických přípravků. Podle odborníků mohou tyto látky oslabovat imunitu, s jejich zvýšenými koncentracemi v prostředí může souviset také nárůst astmatu a alergie u dětí.

„Je pravda, že pomůcky jako pouzdra nebo školní aktovky si moje děti vybírají hlavně podle obrázků a Transformers jsou hlavně u kluků hitem. Když slyším o ftalátech, přemýšlím, jestli se máme opravdu bát, nebo je to jen jedna z mnoha maličkostí, které nás v dnešní době mohou negativně ovlivňovat včetně záření z počítačů a mobilů,“ uvažuje Alena, maminka dvou školáků ze Šumperka.

Těm, kteří chtějí mít jistotu, že svým dětem nekupují nic závadného, doporučují odborníci vyhýbat se nákupu školních pomůcek z PVC, nenakupovat levné věci na tržištích, ale zajít raději do osvědčeného papírnictví. Prevencí může být nákup pomůcek z recyklovaného papíru, lepidel a fixů na vodní bázi a vyřazení parfémovaných psacích potřeb nebo gum.


Foto: red

Jeden z problematických školních penálů, který odborníci nedoporučují.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.