KULTURA

Sklář František Kašík připomene doby slávy, ale i smutný konec rapotínské hutě

19. května 2014, 09:38, Hana Písková
Sklář František Kašík připomene doby slávy, ale i smutný konec rapotínské hutě Šumperk - Přednášku Rapotínská sklárna od roku 1829 až po smutný konec v roce 2009 pořádá Vlastivědné muzeum Šumperk. Na osud sklárny a lidí, kteří v ní pracovali, bude vzpomínat sklář František Kašík, který muzejníkům pomáhal připravovat úspěšnou výstavu Sklo, příběh pátý z cyklu Člověk tvůrce.

S Františkem Kašíkem se zájemci setkají v úterý 20. května v 17 hodin v přednáškovém sále šumperského muzea. „František Kašík pohovoří o počátcích výroby pozdějšího významného podniku i o jeho převzetí vídeňskými Schreibery, kteří se zaměřili na osvětlovací sklo a povznesli huť mezi uznávané světové producenty. Osudy sklárny po druhé světové válce už bude moci vylíčit z pamětí starších kolegů i z vlastní zkušenosti,“ uvedl historik Zdeněk Doubravský, spoluautor výstavy o historii severomoravského sklářství.


Foto: red

Přednáška skláře Františka Kašíka doplní úspěšnou výstavu v šumperském muzeu.

Sklář-pamětník přiblíží technologii výroby v pánvových pecích, tavicích vanách, na automatických linkách, karuselových listech a dalších zařízeních. Návštěvníky možná překvapí, že významnou komoditou rapotínské sklárny se staly Petriho misky, které se dodnes používají v laboratořích ke kultivaci mikrobiálních, houbových nebo rostlinných tkání.

„František Kašík vstoupil do učení na skláře už v roce 1960. Pochází ze sklářské rodiny. V huti pracovali oba jeho rodiče, babička i dědeček, jenž přišel jako sklářský mistr do Rapotína v roce 1888 na pozvání tehdejšího majitele hutě Josefa Schreibera. František zůstal věrný rodinné tradici. Řemeslo vykonával s láskou a při práci si doplňoval vzdělání. Povýšil na mistra, později na vedoucího provozu, vypracoval se až na výrobě-technického ředitele. Ani jeho šikovné ruce a bystrá mysl však nedokázala odvrátit konec sklárny,“ přiblížila Miluše Berková, tisková mluvčí muzea.


Foto: hap

Sklář František Kašík bude v úterý přednášet v šumperském muzeu.
Přednáška skláře doplní výstavu věnovanou historii severomoravského sklářství, která je v šumperském muzeu k vidění až do 1. června.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.5.2014 21:09
Titulek: Parní lokomotivy zdraví Velkou cenu.
Autor: Jerry
121
139
Milý Fraňo,jsem velmi potěšen,že Tě mohu spatřit.Nemám žádnou radost z osudu skláren avšak jsem hrdý na Tvé životní úspěchy a rovněž velmi oceňuji Tvoji záslužnou práci o historii sklářství v údolí Desné.
Reagovat