KULTURA

Sklář František Kašík připomene doby slávy, ale i smutný konec rapotínské hutě

19. května 2014, 09:38, Hana Písková
Sklář František Kašík připomene doby slávy, ale i smutný konec rapotínské hutě Šumperk - Přednášku Rapotínská sklárna od roku 1829 až po smutný konec v roce 2009 pořádá Vlastivědné muzeum Šumperk. Na osud sklárny a lidí, kteří v ní pracovali, bude vzpomínat sklář František Kašík, který muzejníkům pomáhal připravovat úspěšnou výstavu Sklo, příběh pátý z cyklu Člověk tvůrce.

S Františkem Kašíkem se zájemci setkají v úterý 20. května v 17 hodin v přednáškovém sále šumperského muzea. „František Kašík pohovoří o počátcích výroby pozdějšího významného podniku i o jeho převzetí vídeňskými Schreibery, kteří se zaměřili na osvětlovací sklo a povznesli huť mezi uznávané světové producenty. Osudy sklárny po druhé světové válce už bude moci vylíčit z pamětí starších kolegů i z vlastní zkušenosti,“ uvedl historik Zdeněk Doubravský, spoluautor výstavy o historii severomoravského sklářství.


Foto: red

Přednáška skláře Františka Kašíka doplní úspěšnou výstavu v šumperském muzeu.

Sklář-pamětník přiblíží technologii výroby v pánvových pecích, tavicích vanách, na automatických linkách, karuselových listech a dalších zařízeních. Návštěvníky možná překvapí, že významnou komoditou rapotínské sklárny se staly Petriho misky, které se dodnes používají v laboratořích ke kultivaci mikrobiálních, houbových nebo rostlinných tkání.

„František Kašík vstoupil do učení na skláře už v roce 1960. Pochází ze sklářské rodiny. V huti pracovali oba jeho rodiče, babička i dědeček, jenž přišel jako sklářský mistr do Rapotína v roce 1888 na pozvání tehdejšího majitele hutě Josefa Schreibera. František zůstal věrný rodinné tradici. Řemeslo vykonával s láskou a při práci si doplňoval vzdělání. Povýšil na mistra, později na vedoucího provozu, vypracoval se až na výrobě-technického ředitele. Ani jeho šikovné ruce a bystrá mysl však nedokázala odvrátit konec sklárny,“ přiblížila Miluše Berková, tisková mluvčí muzea.


Foto: hap

Sklář František Kašík bude v úterý přednášet v šumperském muzeu.
Přednáška skláře doplní výstavu věnovanou historii severomoravského sklářství, která je v šumperském muzeu k vidění až do 1. června.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.5.2014 21:09
Titulek: Parní lokomotivy zdraví Velkou cenu.
Autor: Jerry
147
155
Milý Fraňo,jsem velmi potěšen,že Tě mohu spatřit.Nemám žádnou radost z osudu skláren avšak jsem hrdý na Tvé životní úspěchy a rovněž velmi oceňuji Tvoji záslužnou práci o historii sklářství v údolí Desné.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.