SPORT

SEZNAMTE SE: Basketbalový obr, který rád lozí po skalách

18. ledna 2017, 14:00, téma BASKETBAL, Petr Fišer
SEZNAMTE SE: Basketbalový obr, který rád lozí po skalách Šumperk - Dalo by se říct, že má svět jako na dlani. Kouká na něj z větší výšky než většina ostatních. Opora Šumperka JOSEF KRESTA (1983) měří 208 centimetrů a váží 115 kilogramů. „Pokud se dlouhé roky pohybujete v basketbalovém prostředí, kde se to hemží velkými lidmi, časem vám to ani nepřijde. Zvyknete si na ledacos,“ tvrdil urostlý dlouhán, jenž dosáhl na dvoumetrovou hranici už v patnácti letech.

 „Když jsem ještě hrával v Ostravě za Novou huť, býval jsem až třetím nejvyšším pivotem. Někteří moji bývalí spoluhráči byli obrovští a vzbuzovali pozornost na potkání. Oproti nim jsem malý prcek,“ vtipkovala důležitá postava šumperského výběru. Kdo si myslí, že pro ni byla košíková jasnou volbou, zásadně se plete. „Na základní škole jsem závodně plaval. K basketu jsem se dostal až na gymplu. Protože je naše rodina sportovně založená, často jsme lyžovali, jezdili na kole nebo lezli po skalách. To mi zůstalo dodnes. Je to můj oblíbený koníček a zábava,“ svěřoval se ostravský rodák. Do malého města na úpatí Jeseníků se přestěhoval kvůli životní lásce, v minulém roce se oženil s kapitánkou ženského celku Soňou Vlkovou. „Rodina je pro mě ze všeho nejdůležitější a snažím se jí věnovat co nejvíc času. Kromě basketbalu mě hodně baví horolezectví. Druhá liga je z tohoto pohledu výhodná, protože končí někdy v březnu. Od té doby můžeme naplno řádit na skalách až do podzimu,“ popisoval nadšeně s úsměvem na tváři nejlepší týmový střelec. Jeho průměr se v probíhající sezóně drží kolem osmnácti bodů na jedno střetnutí. „Už nejsem nejmladší, takže většinu hracích víkendů cítím až do středy. Zvlášť když odehrajeme ve dvou dnech dva těžké a těsné zápasy a na palubovce strávím v obou případech přes třicet minut. Když je soupeř slabší a pod koš se ve větší míře dostanou i mladší kluci, moje minutáž se snižuje a únava není taková,“ popisovala zasvěceně basketbalová „mlátička“, která dokáže svých tělesných proporcí efektivně využít. „Obecně je to všude o sebevědomí a sebedůvěře. Ať už jste malý, velký, štíhlý nebo tlustý, pokud umíte prodat své schopnosti a dovednosti, je to bez potíží a můžete být úspěšný,“ tvrdil zasvěceně jediný basketbalista v Šumperku, co není klubovým odchovancem. Jak sám prozradil, domácnost si vybavili větší postelí, než je normálně běžné. „Pokud jde o oblečení, boty a tenisky, nemusím řešit žádné větší problémy. Mám totiž poslední konfekční velikost. Kdybych potřeboval o jedno číslo větší věci, už by v tom byl zádrhel. Takhle si stačilo najít výrobce, kteří moje požadavky uspokojí,“ nechal nahlédnout do svého šatníku.

POZOR! Obsáhlý rozhovor s Josefem Krestou najdete v aktuálním vydání týdeníku Týden na severu.


Foto: Petr Fišer
Josef Kresta si v Šumperku kroutí už pátou sezónu.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).