KULTURA

Setkání se současnou slovenskou literaturou - L'ubo Dobrovoda: Ja Malkáč

20. října 2010, 00:00, rejdakce
Setkání se současnou slovenskou literaturou - L'ubo Dobrovoda: Ja Malkáč Šumperk - „Táto kniha nevyšla na politickú, ale ani spoločenskú objednávku. Za autorom nestojí žiadna lóža, hoci, niekoľko jeho známych už deložovali. To je pravda. Za autorom nestojí ani žiadna veľká obec. Dokonca ani obec malá. Žiaľ, ani taká malá dedinka ako Bzí, v ktorej autor ani nikdy nebol. A to, prosím, bol už takmer v každej riti. Čím však nechce povedať, že by Bzí bola riť. Iba dáva na obdiv svoju scestovanosť..."
L’ubo Dobrovoda (1962) vydal mnoho povídek, které vyšly v různých časopisech. Mezinárodní P. E. N. klub si ho vybral za svého zástupce slovenských spisovatelů pro literární Café d’Europe v květnu 2006, když ve všech hlavních městech Evropy ve stejném čase četli svoje práce autoři jako Garton Ash, Václav Havel, Gábor Gyorgey, Umberto Eco. Pro tuto příležitost napsal jednu z jeho nejznámějších povídek „Potichu som Europán“. Čechoslovák Dobrovoda pochází ze smíšené česko – slovenské rodiny. Píše slovensky, ale perfektně hovoří i česky.

Autorským debutem, kterým vstoupil na slovenskou literární scénu až po čtyřicítce, je Ja malkáč (2005), který měl podtitul Román smutno – srandovinový Takýtok a je považován za „jednu z nejzábavnějších knih třetího tisíciletí“. Jeho dlouho očekávané volné pokračování - Ja velkáč (2008) - je návratem do dob, které sám autor charakterizuje vlastními slovy: „Doba na h…., l’udia na h…, móda na h….., tak prečo mi to, kurnik, chýba? Čo som sa bláznil už úplně“?

S manželkou a třemi dětmi Dávidom, Denisom a Deniskou žije v Bratislavě. Je považovaný za nejsvalnatějšího slovenského spisovatele, protože alkohol a cigarety se rozhodl nahradit pravidelným tréninkem v posilovně.

U nás se mohou s dílem Dobrovody setkat návštěvníci Divadla v Řeznické. V nastudování slovenské sekce Divadla v Dlouhé vzniklo představení na motivy knihy Ja malkáč. Původně scénické čtení se proměnilo do regulérní divadelní hry.

Využijte možnosti osobního setkání se současnou slovenskou literaturou i Vy prostřednictvím promítání divadelní hry Ja malkáč. Po projekci bude následovat debata s autorem L´ubo Dobrovodou! V pondělí 25. října od 19.30 hodin na malé scéně Hrádek v Divadle Šumperk. Vstupné je symbolických 50 Kč.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.