KULTURA

Šesté Klášterní hudební slavnosti již nabízejí lístky

13. června 2012, 10:04, téma KLASICKÁ HUDBA, mošo
Region – Letošní šesté Klášterní hudební slavnosti se budou konat v termínu od 1. do 15. července 2012. Příznivci klasické vážné hudby se mohou těšit na čtyři koncerty v Šumperku v Klášterním kostele, dva koncerty v Jeseníku v Kapli a v kongresovém sále lázní, jeden koncert v Uničově v Koncertní síni, další v Loučné nad Desnou v kulturním domě a poslední v Bludově na zámku.
Zahajovací koncert v neděli 1. července nabídne od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku mimořádný hudební zážitek. Středoevropskou premiéru zde bude mít provedení skladeb Te deum francouzských barokních skladatelů M. A. Charpentiera a J. B. Lullyho. Jedná se o oslavnou skladbu, kterou skladatelé velmi často reagovali na velkou a radostnou událost. Te Deum M. A. Charpentiera je jednou z nejslavnějších verzí, od roku 1954 je úvod skladby prezentován jako znělka Eurovize. „Skladba J. B. Lullyho je opředena mýtem, podle něhož při slavnostním uvedení skladby 8. ledna 1687 se autor zranil ozdobnou holí, kterou udával takt. V důsledku toho se nakazil infekcí, které navzdory amputaci prstů na noze podlehl," uvedl Roman Janků z pořádající Agentury J+D, intendant festivalu. Obě skladby patří k vrcholným dílů francouzského baroka. K jejich provedení přijal pozvání jeden z nejlepších evropských souborů autentické interpretace Musica Florea se svým uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. Musica Florea je soubor originálních dobových hudebních nástrojů, který vystupuje téměř po celém světě.

„Je nám nesmírnou ctí, že letošní ročník festivalu získal mimořádnou patronku, světoznámou českou houslistku Gabrielu Demeterovou," řekl Janků. Interpretka vystoupí na třech koncertech, a to 10. července v Šumperku v Klášterním kostele, 11. července v Zábřehu v kostele sv. Barbory a 12. července v kongresovém sále jesenických lázní. Spolu s hercem Marianem Rodenem a klavíristkou Norou Škuta připravili premiérový pořad Ludvig van Beethoven – Hudba a duše génia. V projektu zazní sonáty tohoto hudebního génia, úryvky z korespondence a vyprávění o jeho životě.

Kompletní informace o festivalu, účinkujících i předprodeji vstupenek naleznete na webových stránkách zde.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.