KULTURA

Šestá PechaKucha Night bude venkovní. V Šumperku startují také veřejné debaty

31. května 2017, 12:00, Ondřej Polák
Šestá PechaKucha Night bude venkovní. V Šumperku startují také veřejné debaty Šumperk - V pořadí už šestou PechaKucha Night připravil Šumperský okrašlovací spolek. Po minulé, zcela vyprodané akci v kině Oko se pořadatelé pokusí v pátek 2. června naplnit hřiště střední zdravotnické školy. O den později pořádá spolek 3. ročník recesistického závodu Cyklón Alleycat a v neděli pak organizátoři zvou širokou veřejnost k diskuzi na téma cyklistika ve městě Šumperk.

 Projekt PechaKucha vymysleli a uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham. Jejich záměrem bylo vytvořit prostor pro prezentaci umělců na jednom místě v jednom čase. Unikátnost těchto přednášek je v tom, že každý mluvčí si připraví pro svůj výstup 20 obrázků a každý z nich může komentovat maximálně 20 vteřin. Každý vystupující má tak ultimátní časový prostor celkem 6 minut a 40 vteřin.

Likérník, závodník i knihovník

Licenci pro pořádání PechaKucha Nights v Šumperku získal Šumperský okrašlovací spolek a přidal jej tak na globální mapu, na níž je již více než tisíc bodů. Při výběru účinkujících do velké míry zohledňuje jejich inspiraci pro město a pro region. Mezi desítkou vystupujících se tak tentokrát z místních představí losinský likérník Richard Jašš, spisovatel Miroslav Václavek, extrémní závodník Pavel Paloncý a další. Z Havířova dorazí neortodoxní knihovník Jan Delong, cestovatel Slávek Král bude mluvit o své cestě kolem světa bez peněz, parta MaJ ukáže své olomoucké aktivity a Michaela Hečková z Pián na ulici představí svou knihu O městech a lidech.
Akce začíná na hřišti za šumperskou „zdravkou“ v pátek 2. června symbolicky ve 20.20, vstupné je sto korun.

Recesistický závod

PechaKucha Night ovšem víkendový program, který Šumperský okrašlovací spolek připravil, zdaleka nezakončuje.
„Tento víkend je v Šumperku ve znamení slavností, hodně lidí proto zůstane ve městě, tak jsme pro ně připravili doprovodný program,“ říká předseda spolku Radek Auer. Sobotní podvečer je vyhrazen pololegálnímu recesistickému orientačnímu závodu Cyklón.
Tentokrát máme téma Malá Vídeň. Sraz účastníků je v 19 hodin u budovy úřadu práce. Pravidla závodu jsou jednoduchá. Jede se na kolech všech kategorií i typů, cílem je objet v libovolném pořadí všechna stanoviště, splnit na nich úkoly a dojet co možná nejrychleji do cíle. Místo cíle bude ukryté v tajence. Startovné je 50 korun a jede se na vlastní nebezpečí! Jezdci však musí mít helmu,“ uvedl za pořadatele Jiří Giesl a dodal, že pořadatelé odmění věcnou cenou první i poslední jezdce.

O cyklistice v ulicích Šumperka

I neděle se ponese ve znamení cyklistiky. Šumperský okrašlovací spolek dlouhodobě trápí situace kolem cyklistické infrastruktury ve městě a jeho okolí. Rozhodl se tedy uspořádat veřejnou debatu s občany na toto téma.
„Chceme si s lidmi dát kafe a rozebrat situaci ze všech stran. Cyklopruhy, cyklostezky, singletracky, pěší zóna, pravidla silničního provozu, městská policie, vyhlášky, nařízení, dopravní hřiště, pokuty, stojany. Některé věcí se dají změnit relativně lehce a rychle,“ míní Radek Auer.
„Podařilo se nám pozvat odborníky, kteří tvoří koncepci cyklodopravy v Pardubicích či v Brně a podílejí se na legislativních úpravách. Samozřejmě bychom hlavně chtěli, aby lidé z radnice slyšeli hlas občanů i názor odborníků. Proto je všechny zveme. Jsou slavnosti, takže by měli být v Šumperku, uvidíme, jaká bude jejich účast,“ dodal pořadatel.
Debata proběhne v neděli ve 14 hodin v podchodu pod obchodním domem u kavárny Kavalérie. Pokud se tento formát osvědčí, chtěl by se spolek s občany scházet několikrát do roka a vždy diskutovat na určité téma, které Šumperany trápí.Foto: archiv

Šumperský okrašlovací spolek v čele s Jiřím Gieslem pořádá 3. ročník recesistickému orientačnímu závodu Cyklón Alleycat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.