KULTURA

Sekáči si to vypili

27. března 2011, 15:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, vras, info@rej.cz
Sekáči si to vypili Šumperk - Šumperská kapela SecondHand Husband se může radovat z dalšího úspěchu - a to hned dvakrát. V sotobu 19. března jejich vystoupení na šternberské soutěži kapel ocenila odborná porota i diváci. A zatímco ocenění poroty je posílá do dalšího kola, s diváckou odměnou už se Sekáči zdárně vypořádali: "Sympatický pětilitrový soudek Plzně dnes padl na zkoušce jako příjemné osvěžení."

Sekáči  úspěšně bojovali proti hudebním seskupením D Sillage z Moravského Krumlova a Back to Back z Olomouce. "Jde vidět, že tato mladá kapela na sobě pracuje a zraje jako víno, protože i loni a dokonce také v prvním kole se stala vítězem a postoupila do finále," popisuje pořadatel.Máte za sebou několik úspěchů v soutěžích. Kterého vítězství si nejvíce vážíte a které Vám nejvíce pomohlo se posunout dál?
"Myslím, že nejde říct, kterého vítězství si vážíme nejvíce. Každá soutěžní akce byla dobrá zkušenost s cennou zpětnou vazbou, včetně soutěží, kde jsme nebyli tolik úspěšní. V pražské soutěži festivalu Habrovka nás mile překvapilo, když jsme vyhráli nad dvěma pražskými kapelami díky hlasům diváků, Džemkap nám dal dobré koncertní možnosti, Šternberský kopec nám pomohl k vydání cédéčka díky finanční injekci spojené s výhrou," upřesnil frontman kapely Pavel Špirka

Název vaší kapely - prozradíte, jak vzniknul a co přesně znamená?
Vznikl ze slovní hříčky, když jsme se bavili o rodinných vztazích. Znamená to něco jako manžel z druhé ruky, ale žádný hlubší význam jsme v tom neshledávali. Chvíli taky trvalo, než jsme si na název zvykli. Ne všichni jsme totiž byli pro. Rozhodla většina.


Odchod dvou členů kapely Vás nezlomil. Naopak pokračujete dál a derete se na výsluní. Co se u Vás změnilo odchodem těchto hráčů?
S odchodem Pepy Váni jsme přišli o housle, které byly do té doby pro naši hudbu charakteristické. Víc prostoru teď mají kytary, klávesy, místy flétnička. Nový bubeník Jarda Kohoutek přišel s nadšením a novou energií. Hraje jiným stylem, používá dvojšlapku, což je v našem "žánru" trošku nezvyklé a tedy neotřelé. Občas ho s ní musíme i trochu krotit. Je taky výborný trumpetista. V písničce Káťa na koncertech vstává od bicích a jde troubit. Za škopky ho střídá kytarista Franta a na jeho kytaru hraju já. Jinak bývalý bubeník Honza Suchomel chodí dál na naše koncerty a paří jako o život...

V jakých hudebních žánrech se pohybujete?
Rock, pop, funky, ethno, hip-hop, dechovka...

V prosinci jste si nadělili CD, teď nahráváte znovu, chystáte vydání dalšího CD?
Ne, nahrávali jsme teď jen dva nové songy. Chceme teď spíš hodně hrát živě a tvořit, aby pak bylo co nahrávat :D

Kdo u vás píše texty a skládá muziku?
František (Fanda Soukup) a já (Pavel Špirka). V konečné podobě jsou ale nápady všech.

Kam chodíte pro nápady k novým songům?
Ženy jsou velikou inspirací! Ony ty nápady přicházejí buď samy, nebo prostě sedneme, jamujeme a něco z toho vzejde...

Máte třeba nějaké hudební vzory či směr, kam se chcete se svou hudbu dostat?
Chceme se zdokonalovat ve hře. Hrát dobré akce, velké akce, hodně akcí a chceme se dál líbit. Bez toho by to nešlo. Nějaký hromadný vzor nemáme. Každý z nás poslouchá trochu něco jiného a zaměřuje se hlavně na to, aby ovládl co nejlépe svůj inštrument. Takže vzory možná individuálně..

Fanoušci a hlavně fanynky si pochvalují vaše živá vystoupení, je nějaká písnička, kterou si při hraní maximálně užíváte?
Snažíme se užít si každý koncert maximálně. Za každého počasí, s jakýmkoli publikem a všechny písničky. Jen když z toho my máme potěšení, dá se předat i obecenstvu. Musím ale přiznat, že já mám momentálně velký vztah k písničce Manon. Je to osobní. Je v ní magie. Jak to mají kluci, to nevím, ale řekl bych, že žádný top song, který bychom měli o hodně radši než všechny ostatní, nemáme.

Jak zvládáte zkombinovat muzikantské harcování a školu či práci?
I když je nás už jen pět, není vždy lehké se časově sladit. Holt musí občas škola nebo práce ustoupit.

Co Vás v nejbližší době čeká a nemine?
Plánujeme jarní víkendové soustředění někde v divočině a hlavně hrát a hrát...Kdo jsou nyní SecondHand Husband?
  • Pavel Špirka - zpěv, flétna
  • Vojta Schlemmer - el.kytara, klávesy, zpěv
  • Fanda Soukup (Hylli) - kytary, zpěv
  • Jura Mlčoch - basa
  • Jarda Kohoutek - bicí, trumpeta
foto: www.sternberk.eu


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.