KULTURA

Sekáči si to vypili

27. března 2011, 15:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, vras, info@rej.cz
Sekáči si to vypili Šumperk - Šumperská kapela SecondHand Husband se může radovat z dalšího úspěchu - a to hned dvakrát. V sotobu 19. března jejich vystoupení na šternberské soutěži kapel ocenila odborná porota i diváci. A zatímco ocenění poroty je posílá do dalšího kola, s diváckou odměnou už se Sekáči zdárně vypořádali: "Sympatický pětilitrový soudek Plzně dnes padl na zkoušce jako příjemné osvěžení."

Sekáči  úspěšně bojovali proti hudebním seskupením D Sillage z Moravského Krumlova a Back to Back z Olomouce. "Jde vidět, že tato mladá kapela na sobě pracuje a zraje jako víno, protože i loni a dokonce také v prvním kole se stala vítězem a postoupila do finále," popisuje pořadatel.Máte za sebou několik úspěchů v soutěžích. Kterého vítězství si nejvíce vážíte a které Vám nejvíce pomohlo se posunout dál?
"Myslím, že nejde říct, kterého vítězství si vážíme nejvíce. Každá soutěžní akce byla dobrá zkušenost s cennou zpětnou vazbou, včetně soutěží, kde jsme nebyli tolik úspěšní. V pražské soutěži festivalu Habrovka nás mile překvapilo, když jsme vyhráli nad dvěma pražskými kapelami díky hlasům diváků, Džemkap nám dal dobré koncertní možnosti, Šternberský kopec nám pomohl k vydání cédéčka díky finanční injekci spojené s výhrou," upřesnil frontman kapely Pavel Špirka

Název vaší kapely - prozradíte, jak vzniknul a co přesně znamená?
Vznikl ze slovní hříčky, když jsme se bavili o rodinných vztazích. Znamená to něco jako manžel z druhé ruky, ale žádný hlubší význam jsme v tom neshledávali. Chvíli taky trvalo, než jsme si na název zvykli. Ne všichni jsme totiž byli pro. Rozhodla většina.


Odchod dvou členů kapely Vás nezlomil. Naopak pokračujete dál a derete se na výsluní. Co se u Vás změnilo odchodem těchto hráčů?
S odchodem Pepy Váni jsme přišli o housle, které byly do té doby pro naši hudbu charakteristické. Víc prostoru teď mají kytary, klávesy, místy flétnička. Nový bubeník Jarda Kohoutek přišel s nadšením a novou energií. Hraje jiným stylem, používá dvojšlapku, což je v našem "žánru" trošku nezvyklé a tedy neotřelé. Občas ho s ní musíme i trochu krotit. Je taky výborný trumpetista. V písničce Káťa na koncertech vstává od bicích a jde troubit. Za škopky ho střídá kytarista Franta a na jeho kytaru hraju já. Jinak bývalý bubeník Honza Suchomel chodí dál na naše koncerty a paří jako o život...

V jakých hudebních žánrech se pohybujete?
Rock, pop, funky, ethno, hip-hop, dechovka...

V prosinci jste si nadělili CD, teď nahráváte znovu, chystáte vydání dalšího CD?
Ne, nahrávali jsme teď jen dva nové songy. Chceme teď spíš hodně hrát živě a tvořit, aby pak bylo co nahrávat :D

Kdo u vás píše texty a skládá muziku?
František (Fanda Soukup) a já (Pavel Špirka). V konečné podobě jsou ale nápady všech.

Kam chodíte pro nápady k novým songům?
Ženy jsou velikou inspirací! Ony ty nápady přicházejí buď samy, nebo prostě sedneme, jamujeme a něco z toho vzejde...

Máte třeba nějaké hudební vzory či směr, kam se chcete se svou hudbu dostat?
Chceme se zdokonalovat ve hře. Hrát dobré akce, velké akce, hodně akcí a chceme se dál líbit. Bez toho by to nešlo. Nějaký hromadný vzor nemáme. Každý z nás poslouchá trochu něco jiného a zaměřuje se hlavně na to, aby ovládl co nejlépe svůj inštrument. Takže vzory možná individuálně..

Fanoušci a hlavně fanynky si pochvalují vaše živá vystoupení, je nějaká písnička, kterou si při hraní maximálně užíváte?
Snažíme se užít si každý koncert maximálně. Za každého počasí, s jakýmkoli publikem a všechny písničky. Jen když z toho my máme potěšení, dá se předat i obecenstvu. Musím ale přiznat, že já mám momentálně velký vztah k písničce Manon. Je to osobní. Je v ní magie. Jak to mají kluci, to nevím, ale řekl bych, že žádný top song, který bychom měli o hodně radši než všechny ostatní, nemáme.

Jak zvládáte zkombinovat muzikantské harcování a školu či práci?
I když je nás už jen pět, není vždy lehké se časově sladit. Holt musí občas škola nebo práce ustoupit.

Co Vás v nejbližší době čeká a nemine?
Plánujeme jarní víkendové soustředění někde v divočině a hlavně hrát a hrát...Kdo jsou nyní SecondHand Husband?
  • Pavel Špirka - zpěv, flétna
  • Vojta Schlemmer - el.kytara, klávesy, zpěv
  • Fanda Soukup (Hylli) - kytary, zpěv
  • Jura Mlčoch - basa
  • Jarda Kohoutek - bicí, trumpeta
foto: www.sternberk.eu


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.