SPORT

Sedmé kolo 2. ligy v šachu

10. února 2011, 22:49, téma ŠACHY, rejdakce
Šumperk - V 7. kole 2. ligy se T.J. Sokol Šumperk „A“ utkal ve skupině „F“ s týmem ŠK Šenov, který byl v tabulce na 10. místě o 2 body před domácími. Jen výhra dávala Šumperku naději na možnou záchranu. Před samotným utkáním byla shoda v tom, že body musí jít zejména přes nižší šachovnice, kde mají šumperští elovou převahu, a vpředu snad nepropadnou, když letos poprvé nastoupili v sestavě 1.-8., tzn. i s IM Ladislavem Stratilem.
Šenov přijel v sestavě 2.-9. bez IM Dobrovolského. Předpoklady se potvrdily a 3 body za vítězství zůstaly v Šumperku. Po zápase Roman Vicenec – kapitán Šumperka – konstatoval : „Výhra je pro T.J. Sokol Šumperk „A“ velmi důležitá, protože je stále možnost záchrany, i když vzhledem k losu přílišným optimismem nehýříme. Trochu i doufáme, že se vzchopí Uničov a sebere našim konkurentům nějaký bodík.“

To jiné starosti, spíše radosti, než „A“ družstvo mají v šumperském „C“ hrající oblastní přebor. Po zbytečném klopýtnutí v minulém kole v Bohuňovicích, kde Marek Malý nešťastně obětoval figuru za 2 pěšce, Nicole Lužíkové a Šárce Bártové nestačila k výhře ani figura navíc a Libor Lužík v lépe rozehrané pozici jednotahově přišel o pěšce, kvalitu a záhy musel kapitulovat. Šumperáci prohráli 5:3. V domácím zápase chtěli hráči T.J. Sokol Šumperk „C“ odčinit prohru z minulého kola a výhrou s Lošticemi – vedoucím týmem soutěže – se vrátit do čela tabulky.

Domácí kapitán Libor Lužík neponechal nic náhodě a povolal do sestavy poprvé v této sezóně hosta z Velkých Losin – Vladimíra Bureše, což hosté nečekali a jen šumperského žolíka uviděli ve dveřích, tak už prohrávali 1:0. Avšak tak jednoznačné to nebylo, nejsilnější hráč v sále se hodně dlouho trápil na 8. šachovnici s Vlastimilem Rábkem, kterého po 4,5 hodinách nakonec udolal. První body pro domácí zaznamenali další dva hosté z Velkých Losin – Roman Klaban (letos 6/6) a Petr Viktorin, ½ bodu přidal na první desce Marek Malý, který nenašel recept na překonání obrany loštického Rolfa Čábelky. Na druhé desce se vyloženě trápila s horečkou hrající Nicola Lužíková, která měla za úkol neprohrát, což se jí skoro povedlo, nezvládla však svůj útok dovézt k vítězství a oslabený král po zdvojení soupeřových věží na „A“ sloupci byl nucen kapitulovat. Honza Kostecký na 5. desce v klidu odremízoval Milana Dočekala. Nejhezčí partii dne předvedl Jakub Vaculík, který o třídu přehrál Jana Odstrčila. Souboj dvou Romanů rozhodl ve svůj prospěch po zisku pěšce a následně figury domácí Roman Kopecký.

Komentáře k utkání :
Roman Oliverius (Loštice) – „Chceme postoupit do kraje a přijeli jsme dnes vyhrát, což se
bohužel nestalo.“

Libor Lužík (Šumperk) – „Dnes jsem nechtěl nic podcenit a riskovat ztrátu dalších bodů, museli jsme vyhrát a tomu odpovídalo složení sestavy. Problém byl pouze s druhou deskou, kde hrála nemocná Nicola. Ještě před utkáním jsem se jí ptal, jestli to opravdu dá, na což odpověděla „já chci hrát“, i když v tomto stavu se šachy moc dobře hrát nedají, byla to jasná oběť pro družstvo s myšlenkou – lepší ztráta na dvojce, než posunout celou sestavu nahoru a tím riskovat větší ztráty. Proto jsem také nehrál já a velmi rád jsem povolal silného Vladimíra Bureše.“

Vladimír Bureš – „Když už byl zápas rozhodnutý, v normální situaci bych nabídl soupeři remízu, ale vzpomněl jsem si na slova Nicoly, která mi v průběhu zápasu na dotaz, jestli jí soupeř nechce vzít remízu, odpověděla: „Já ji nechci nabídnout, chci vyhrát.“ Tak přece nebudu měkkej a soupeře jsem po boji porazil.“


 

Výsledky na šachovnicích - 7.kolo


 
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.