KULTURA

Sekáči se derou na výsluní - Second-Hand HusBand

5. listopadu 2008, 21:12, Stanislava Marešová
Sekáči se derou na výsluní - Second-Hand HusBand Šumperk - Jsou to letošní vítězové vyhledávací soutěže DžemKap. Objevili se na pódiu Džemfestu a rázem dostali pěkných pár desítek nových fanynek. Zajímavé je projet si diskuze fanynek na webu, protože pak zjistíte, že to vůbec nejsou žádní cucáci, jak si možná někdo mylně myslíte. A taky že srovnání se staršími a profláknutějšími Radečky je opravdu, ale opravdu jen čistě náhodné. K rozhovoru po žhavé on-line síti jsem přizvala Hanese Suchomela a Fandu Soukupa.
Letos jste vyhráli DžemKap, vyhledávací soutěž mladých místních talentů. Jaké jsou dnes vaše reakce? Už za sebou máte vystoupení na DžemFestu, určitě další zkušenost...

H.A.N.E.S.: "Džemkap pro nás byl určitě veliká zkušenost a příležitost představit se širšímu okruhu posluchačů. V Jeseníku sice bylo sice jen kolem 50 lidí, nicméně atmosféra byla příjemná, taková domácí. Džemfest byl náš největší a shodujeme se na tom, že i nejlepší koncert, který jsme odehráli..."
Franta: Doplním Honzu jen v tom, že všechny tyto vyhledávací soutěže, ať už úspěšně, či nikoliv, pro nás byly, jak říkáš, velkou zkušeností a šancí. Zkusili jsme to, něco vyšlo, něco ne a budem to zkoušet dál.
 Tušili jste, že se vám takto povede? Přece jen, Džemkap už není jen nějaká bezejmenná akcička, je to už poměrně dosti profláklá vyhledávačka talentů, z níž je pak solidní možnost dostat se výše a dále...
H.A.N.E.S.:
" Věřili jsme tomu, že vyhrajeme. V naší kategorii byly další dvě kapely - Skip Jack a Koblížci, které jsme brali jako velkou konkurenci. Ještě v sále jsme si říkali, že to bude o prsa vietnamské ženy, nicméně když pak přijelo pár aut našich věrných fans ze Šumperka, tak nám stouplo seběvědomí a tušili jsme, že Džemkap vyhrajeme:)


No slušné sebevědomí..To vám ostatně nechybí ani teď, když chystáte v nejbližší době demíčko, jak jsem zaslechla. Docela brzy a docela rychle. Kdy jste se vlastně dali dohromady, sehráli a odvážili se takto zhurta začít dobývat šumperská pódia?
H.A.N.E.S.:
" Kapela se začala formovat zhruba tři roky zpět. Já s Pavlem jsme byli spolužáci ze základky a na konci devítky jsme přišli na to, že oba hrajeme na hudební nástroj a občas jsme si šli zahrát do sklepa, žádná vlastní tvorba, spíš zoufalé pokusy o převzaté skladby. Na druhé koleji jsem si chodil zahrát s Vojtou na domeček, kde to vypadalo v podstatě stejně. Pak mě napadlo, že to dáme s Vojtou a Pájou dohromady, slezli jsme se všichni tři a párkrát si spolu brnkli. Vojta pak přivedl Jirku a já Pepu s housličkama, v té době s náma hrál ještě Kuba Hlaváč na kytaru, takže nás bylo 6 a pokoušeli jsme se o vlastní tvorbu, za dva roky jsme složili jednu píseň, našli si zkušebnu a šmrdlali. Kuba poté účinkování u nás vzdal se slovy, že tohle nemá smysl a budoucnost....


 
To nevypadá moc optimisticky. Kdy se to zlomilo?
H.A.N.E.S.: " No, naštěstí  nás to neodradilo a hráli jsme dál a najednou se začalo dařit, múzy nás líbaly a my jsme měli najednou kostru asi k 5 písním. V tomto období - před Vánocema 2007 se rozpadla kapela 3:1 (zábavová mládežnická kapela) a její výborný kytarista Franta byl bez práce. Tak jsem mu jako kamarádovi řekl, ať si s náma přijde občas zahrát, on přišel, zahrál a v tu chvíli jsme cítili, že to je ono. Od téhle chvíle hrajeme, jezdíme spolu na soustředění na chatu a je to ideální stav.

Takže jste pak kradli cizí skupinám  kytaristy, koukám:)
Fanda:
"...:) no... Hanes krásně a jistě výstižně popsal situaci z jejich strany, já se s nimi tenkrát znal jen jako kamarád, a když pominu občasné jamy, tehdy u kluků na zkušebně, vůbec jsem s nimi nehrál. Všecko to do sebe zapadlo. Já začal v 3:1 cítit beznaděj a s klukama si skvěle rozuměl jako člověk, od nich odešel výše zmiňovaný Kuba a obě strany prostě cítily, že musíme hrát spolu. 3:1 se krátce na to rozpadli a bylo to. Hnedka první zkouška mě nadchla. Tahle začínající kapelka měla všechno, co 3:1 chybělo. Pohodu na zkouškách, výbornou domluvu, rozuměli jsme si (teďka už i jako muzikanti) a parádně to šlapalo. Právě jsme se tak s hanesem shodli, že je to prostě osud.." 
Tak teď něco k tomu chystanému demíčku...Na co se mohou vaše fans těšit? Namixujete tam vše, co už znají z live nebo tam bude i něco úplně nového, něco, co se snad ještě tvoří pod rukama a nikdo krom vás to nezná??
H.A.N.E.S.: "
No, tak nahrát demo je v dnešní situaci na hudebním poli nezbytný, pokud se chce člověk prosadit.. Texty a hudbu dělá Pavel - zpěvák a kytarista - Franta, aranže děláme všichni dohromady, jinak to ani nejde, no, a tedka jsem napsal písničku já, takže se dá říct společnými silami.. Určitě se můžou těšit na kvalitní zvuk, kvůli kterýmu to vlastně děláme. Na demíčku uslyší určitě naše současný věci, nebudou chybět i ty nejstarší písničky, který vznïkaly před dvěma lety a samozřejmě pracujeme na nových písničkách, a pokud je stihneme nacvičit, určitě tam budou i písničky, který zní zatím jenom v našich uších.."
Fanda:  "Už se moc těšim, až přijedem do studia a jako uplní "zelenáči" se budeme seznamovat s tim, jak to vlastně chodí. Bude to další zkušenost a demo je také určitě velká výhoda pro propagaci:)


A co mi řeknete k tomu svému pojetí hudby a lá melodický rock s prvky folku? Nebo spíš rock-experimentalu?
H.A.N.E.S:
"Naší hudbou chceme udělat radost jak sami sobě, tak všem ostatním. Písničky a aranže jsou ovlivněny tím, co posloucháme, a jak každý z nás hudbu cítí. Každý z nás poslouchá jiný styl hudby, samozřejmě tam je určitý společný průnik. Pavel je odkojen na folku, skládá písničky, texty a má představu o tom, jak by zhruba měla píseň znít, naopak basák např. poslouchá punk, rock a dává do toho zase něco jinýho, Vojta je zaměřenej rockově, ale má rád i tvrdší hudbu, miluje Metallicu, houslista je, jak už to bývá u žáků ZUŠ zaměřen jak na vážnou hudbu, kterou hraje v hudebce, tak i na tvrdší styly jako Nightwish, ale doma si zahraje s CD Čechomorů.. Franta se vyjádří asi sám, no, a já poslouchám všechno, ale oblíbený žánr je pop a rock. ...
Fanda: "Takže když to shrnu, každý jsme jiný, přesto nám to spolu hraje a tím, jak jsme rozdílní vznikají i rozdílné písně, které ovšem mají tu Sekáčovskou atmosféru:) A k mým hudebním vlivům snad už jen tolik, že mám stejně jako Hanes velmi široký záběr. Vyrůstal jsem na country a bluegrassu, později to byli chinasky a teďka je pro mě nejzajímavější alternativní hudba - různé mixy stylů a podobně.

 Neodpustím si otázku, která se nabízí už jen po zběžném kouknutí na ohlasy vašich fanynek... jak často jste spojováni či připodobňováni se staršími Radečky? Vidíte se vy sami v jejich stínu nebo jde vaše tvorba přece jen jiným směrem?
H.A.N.E.S:
"To, že nás dost lidí srovnává s Radečkama je pravda, nicméně se to spíš zakládá na tom, že jak o5 tak i my pocházíme ze Šumperka a jdeme podobným směrem jako oni - tzn. chceme se dostat nahoru, koncertovat nejen tady, ale i po republice, nahrát desku..
Stylově možná máme něco společného, určitě v tom hraje roli, že obě kapely mají housle, které jsou dost ojedinělé. Ale když si poslechneš naše a jejich písničky, tak myslím, že rozdíl tam určitě je. Nicméně si myslím, že se nemáme za co stydět, však i o5 mají turné, jsou nominovaní na slavíka, mají za sebou několik alb a jsou slavní.. Pokud tohle dokážeme i my, budeme rádi :) Nemyslíme si, že jsme v jejich stínu, právě naopak, pomalu se začínáme ukazovat sluníčku:)


Kdy je nejdřív opět uvidíte:
 25.11. Benefiční koncert pro Schola Viva - 17:00 Divadlo Šumperk
19.12. Předvánoční mucheché v H-clubuKdyž se dá správná dávka ingredience, vznikne tato parádní kapela Second-Hand husBand:

Potřebujete:
1 celou dávku Pavlise na zpěv, foukací harmoniku a akustickou  kytaru
1 hrstku Vojty Schlemmera a jeho elektrické kytary, kláves a zpěvu
1 - 2 žejdlíky Fandy Soukupa známého též jako Hylli pro okořenění další kytary a zpěvu
3 ždibky Pepy Váňi s nezaměnitelnými  houslemi
4 odkrojky Jury a jeho milé  basy
a na závěr toho všeho i pořádnou porci Hanese Suchomela či též Jepice s nepostradatelnými  bicími...

Postup:
Pak už je to  jednoduché.. Když se smísí dobře uhnětená kytara s ostře nabroušenými škopky a okořeníte to pikantním zpěvem, zahustíte rozkvedlanými strunami basy, jemně dochutíme lahodnými housličkami a další přiměřeně rozdováděnou šestistrunnou bestií.. Stačí už jen dobře promíchat, chvíli povařit a Sekáči jsou na světě !!!


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.11.2008 09:40
Titulek: Bez titulku
Autor: Katka
60
Kucííí, jste super,jen tak dál, miluji vás, kam se Radečci hrabou:)
Reagovat
Datum: 10.11.2008 17:24
Titulek: ...
Autor: jarda
42
no nevim..to s tim ropadem nasi byvale kapely je celekem nesikovne napsane...s tim rozpadem to nebylo nikdy tak jak je tady uvedene..
Reagovat
Datum: 10.11.2008 19:00
Titulek: Re: ...
Autor: Hanes
49
Pokud je to špatně, tak to uveď na pravou míru, nicméně jsme se snažili věci napsat pravdivě, jak jsme je viděli my.
Reagovat
Datum: 18.2.2009 19:45
Titulek: Re: ...
Autor: Martas
38
Hej kluci jako jste v pohode chlapi ale Jaryn ma pravdu. Nebylo to fer bo 3:1 z toho vyslo jako ze to byla banda kktu a jedinej chudak franta z toho byl vytazen zachranou rukou Secondu. Ja znam par lidi co hrali v 3:1 a take zrudy jake jste z nich udelali teda nejsou. Jaryn je super clovek a stejne tak jeho segra. A dale pokud vim tam už kral jen Franta a nějakou dobu Krtek kteří oba nyní hrajou c Second Hand Husband. Mimoto ze ze secondu hral s Jarynem minimalně ještě Hanez Suchomel a to u Zeli. Jako připada mi to trošku hnusny od vas...
Reagovat
Datum: 4.5.2009 11:46
Titulek: Re: ... asi nevíš jak to tenkrát bylo
Autor: Jura
56
mi z nikoho zrůdu neudělali ani v nejmenším, probůém byl ten že Jarda chtěl hrát tenkrát převzatou tvorbu, chtěli jsme prorazit s 3:1 s vlastní tvorbou, ale Jarda tenkrát řek že to není styl co by ho bavil Frantu už to taky pak nebavilo a Lenča se k tomu už nevyjadřovala tak to tenkrát bylo z nikoho nikdo neudělal zrůdu, jen už to prostě nebylo ono
Reagovat
Datum: 11.12.2008 17:27
Titulek: Chalaniii
Autor: Marcela - Macka, Clela :)
52
Taaakze chalanii gratulujem :) heh..pozdrav aj od nas z Istebneho ;) heh...ja som to vzdy tvrdila ze vy raz budete slaavni ;) Dufam, ze si potom na nas este spomeniete :) papiiik a drzte sa!
Reagovat
Datum: 11.12.2008 20:12
Titulek: SeKáŠíí ForeVeR:-*
Autor: ..:x:VeŮů:x:..
38
Bezvadní kluci toto:-p každej konzík stojí za to x) Doporučuju:-* Jen tk dál kluci:-*
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.