KULTURA

Sbormistryně Štěpánková: „Na soutěže nemám nervy.“

11. května 2016, 13:00, Vladimíra Bartoňová. Ondřej Polák
Sbormistryně Štěpánková: „Na soutěže nemám nervy.“ Zábřeh - Slavíček, Slavík a nakonec Slavice. Tři věkově odlišná pěvecká tělesa, působící na III. ZŠ v Zábřeze, prošla rukama sbormistryně Jaroslavy Štěpánkové. Když po 36 letech předala dětský soubor svým nástupcům, láska k hudbě jí nedovolila odejít do „dirigentského důchodu“ a založila dospělý sbor z bývalých absolventů Slavíka. Letos je tomu už deset let a jubileum hodlá pěvecké těleso oslavit hned dvěma slavnostními koncerty.

 Jak vlastně vznikla myšlenka založit sbor Slavice?
Když jsem při odchodu do důchodu předávala dětský pěvecký sbor Slavík, pozvala jsem na rozlučkový koncert bývalé členy ke spoluúčinkování. V některých holkách koncert zanechal tak hluboký dojem, že za mnou pak přišly, jestli bychom nemohly znovu společně zpívat. I když se mi do toho nejdřív moc nechtělo, nakonec jsem do toho šla, no a vidíte, už to trvá deset let. Současný věkový průměr členek je 40 až 50 let.

Jak často se scházíte a pro jaké publikum zpíváte?
Ze začátku jsem si myslela, že se sejdeme jednou za dva týdny, zazpíváme si pro radost a hotovo. Jenomže sbor měl průpravu, základy ze Slavíka, tak to šlo všechno rychle dopředu. Po týdnech jsme dosahovaly takových kvalit, že bylo škoda neprezentovat se na veřejnosti. A tak jsme začaly vystupovat. Nejprve v rámci jarních a vánočních koncertů, později s adventními programy po okolí. Dodnes jsme absolvovaly 73 vystoupení.

Dokonce jste byly pozvané do programu Adventního festivalu ve Vídni.

Ano, zpívaly jsme tam již dvakrát a od konkurence, která tam panuje, se učíme tomu, co nám jako dětskému sboru uteklo.

Na jaký sborový repertoár se soustředíte?
Nemáme vyloženě svého dvorního skladatele. Máme v programu různé skladby od klasické hudby, duchovní, lidové, až po skladby současné nebo blízké minulosti, například od Jaroslava Uhlíře. Repertoár sestavujeme podle toho, jaké posluchače očekáváme.

Účastníte se se sborem pěveckých soutěží?
Na soutěže nejezdíme, nemám na to nervy.

V sobotu 21. května pořádáte koncert k desátému výročí založení sboru. Na co se mohou posluchači těšit?
Jubileum oslavíme se spřátelenými sbory. Oslavy zahájíme už v pátek 20. května společným koncertem v Hrabišíně a v sobotu se představíme od 17 hodin před domácím publikem v zábřežském kostele sv. Barbory. Z jubilejního koncertu pořídíme videozáznam, který pak vydáme na DVD. Moc se na to těšíme.

Jaké máte další plány se sborem Slavice? Oslavíte společně další jubileum v roce 2026?
Vedu různé sbory už čtyřicet šest let. Ještě čtyři roky to chci vydržet, abych jako sbormistryně zaokrouhlila svou činnost na padesát sezón. Co pak bude dál? Náhradu za sebe zatím nemám, ale věřím, že stejně jako v případě Slavíčka a Slavíka se mi povede nějakou najít. Do té doby budeme zpívat dál, plánů a cílů máme zatím dost.


Foto: Vladimíra Bartoňová

Jaroslava Štěpánková vede pěvecké sbory téměř padesát let.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.