KULTURA

"Sbohem Jodo"- jak to půjde u Radečků dál?

13. června 2007, 17:05, Stanislava Marešová
"Sbohem Jodo"- jak to půjde u Radečků dál? Šumperk - Že nic není v životě nastálo dokázali Radečci nečekaně na jaře letošního roku. Ohlášený odchod jednoho z původních členů se zdál být bulvární kachnou. Ukázalo se, že to tak není. Jaká bude nová sestava o5 & Radeček?
Skupina o5 & Radeček překvapila zjara své fanoušky novinkami, z nichž ne všechny patří mezi ty kladné. Prvním šokem do poklidného života vděčného fanouška je zjištění, že původně ohlášená třetí deska vyjde s čtvrtročním zpožděním a namísto na jaře jí skupina vydá až na podzim.Na vině jsou studiové práce, které se na Slovensku nečekaně protáhly, což kapela ústy svého frontmana Tomáše Poláka zdůvodňuje mimo jiné: „Deska vznikala o dva měsíce déle, než jsme plánovali, protože jsme se potřebovali propracovat k výsledku, se kterým budeme maximálně spokojení.“ Nové album bude podle kapely z úpatí Jeseníků plná svižných melodických kytarovek a na podzim její vydání podpoří i dvouměsíční republikové turné po 25 městech.
 
Odklad vydání si vynutila i personální změna v kapele – po desíti letech ji musel ze zdravotních důvodů opustit zakládající člen, bubeník Joda Hansgut. „Jsme kapela, postavená na přátelských vazbách, parta kamarádů, která spolu dělá muziku a toto byla vůbec první změna sestavy od vzniku kapely, takže to nebyla úplně jednoduchá situace. Joda ale začal mít problémy se sluchem a v tu chvíli musí jít muzika stranou. Skvělou náhradu jsme našli velmi rychle. Nový bubeník je ostřílený Milan Lečko (ex-Morgue, Rosenheim), který doposavad hrál v kapelách tvrdšího ražení, takže bicí přidaly na razanci, což soundu kapely rozhodně prospělo. Ale turné jsme pro jistotu přesunuli na podzim“, slibuje Polák. Od nového bubeníka taky nelze očekávat, že nahradí netypické rytmy, právě kterými byl Joda Hansgut proslulý. O to víc lze ale očekávat přitvrdění.
 

Joda se však s kapelou neloučí: "Rozhodně budu dál s klukama v kontaktu a budeme i spolupracovat, třeba na tomto turné. A navíc mi zůstává i má funkce nástěnkáře kapely," laškuje  dnes již ex-bubeník. Zároveň ale přiznává, že se s odchodem z hudebního světa ještě nesmířil: "S tím jsem se ještě nevyrovnal, ale vím, že když to nejde, tak musím vymyslet jiný řešení." Laškovně přitom tajuplně prozrazuje, že se možná chopí své kytary a zavítá zpět k táborovým popěvkům. Takže je docela možné, že ho už letos potkáte na Mohelnickém dostavníku.
 
 Radečci chtějí před koncertním turném stihnout ještě na třicet dalších koncetrů. Jako jeden z prvních absolvovali koncert v Lucerna Music Baru na začátku června, který se stal  takovým malým rozloučením kapely s dnes už bývalým členem. Přímo na pódiu totiž Joda Hansgut předal pomyslné žezlo a trůn  Milanu Lečkovi, i když nutno říci, že šlo o improvizované předání, neboť se přádávala ošoupaná stolička za bicími a paličky. Radečci směle tvrdí, že do  vydání desky stihnou ještě na třicet koncertů. Na jednom z nich, který se konal právě v Lucerna Music Baru, s nimi vystoupil i host -  lídr skupiny Elektrick Mann Ice-B, který se obejví i na Open Air festivalu v Pavlínině dvoře.  Několik dalších koncertů pak uvedou o5 & Radeček společně s gospelovým souborem Alfa Gospel Praises. „Ice-B i gospel se vedle dalších studiových hostů objeví také na naší nové nahrávce,“ podotkl Tomáš Polák a vypočítává: „když spočítám, že Alfa Gospel Praises mají osmdesát členů, tak nám na desce hostovalo celkem přes devadesát lidí.“
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.