KULTURA

Safe face si zaslouží respekt

29. října 2007, 01:09, Petra Krobotová
Šumperk - Když jsem v hledáčku kapel narazila na Morava crew, mísil se ve mně pocit zvědavosti i nedůvěry co se jejich tvorby týče. Věkový průměr v této kapele byl totiž přibližně 13 let. Nakonec zvítězil pocit zvědavosti a já se rozhodla o těchto mladých lidech vypátrat co nejvíce.

Mírné zklamání nastalo ve chvíli, kdy jsem došla ke zjištění, že Morava crew již dávno neexistuje. Ovšem díky tomu jsem poznala Honzu Sirkovského – jednoho z členů této zaniklé kapely, který nezahálel a společně s Janem Hoškem (14 let) založil kapelu novou - Safe face.

Jsou sice dva, ovšem při poslechu jejich tracků musíte uznat, že vydají za deset. Většinou si sami skládají hudbu i texty, sami si své tracky nahrávají i prezentují.

Tito kluci rozhodně nemají naivní plány. Možná někde uvnitř touží po opravdovém úspěchu, ale prozatím jim největší radost udělá, když si co nejvíce lidí poslechne jejich tvorbu a dostane do podvědomí jejich existenci.

Kde berou inspiraci pro své texty? Proč se jmenují právě Safe face? A co je to básnický rap? To a mnohé další nám poví jeden ze členů kapely, Jan Sirkovský.

Je Ti 13  a když si člověk přečte tvou muzikantskou historii, může být značně udiven. Hrál jsi v kapele Morava crew, Rap-Rezent (ani jedna z těchto kapel již neexistuje), mezitím ses  snažil působit sólově. Zbyl Ti vůbec čas na jiné koníčky? Nebo jsi všechno obětoval pro muziku?

Muzice jsem sice věnoval spoustu času, ale zbyl mi čas i na jiné koníčky (fotbal, kolo, lyže). Nejvíce jsem se ale věnoval psaní básní.

Rapovat jsi začal v devíti letech. Co Tě k tomu vlastně přivedlo? Proč ses rozhodl začít to brát vážně a pustit se aktivně do textů a hudby?

Od začátku jsem bral psaní  textů a skládání hudby zcela vážně a proč jsem vlastně začal? Chtěl jsem vyjádřit svoje pocity a nálady, které se ve mně skrývají.

Z jakého důvodu se rozpadly kapely Morava crew i Rap-Rezent?

Kluci, se kterými jsem založil tyto kapely na to neměli moc času a začali se zajímat o jiné věci a do nahrávání nových tracků se jim moc nechtělo.

 

Obě kapely už jsou minulostí, ale nás zajímá budoucnost… Jsi zřejmě člověk, co to nevzdává, protože jsi společně s Janem Hoškem založil kapelu zcela novou - Safe face. Co má vlastně vyjadřovat ten název? Nemyslím v překladu, spíše...proč jste zvolili zrovna tohle.

Jméno Safe face nemá nějaký určitý význam, jen jsme tak přemýšleli a padl nápad Safe face. Proto Safe face.

Věnujete se také básnickému rapu. O co v tomhle hudebním stylu jde?

Myslím, že jsme skoro jediní, kdo to dělá, takže bych to ani moc nenazýval jako hudební styl. Jde v podstatě o to, že se chceme vyjádřit, ale přitom neurážet a nezpívat nějak vulgárně. Často jde i o to, že jako podklad se dává pianový beat nebo podklad z vážné hudby.

Máte nějaké vzory, které nějak ovlivňují tvorbu vašich textů a muziky celkově?

Ani bych to nenazval jako vzory, ale spíše něco, co nás dovedlo k tomu, co teď děláme. Byla to skupina, která se už dávno rozpadla a kterou určitě každý bude znát, jmenuje se Chaoz-z.

Jak to vlastně máte mezi sebou rozdělené? Texty a muziku děláte společně?

Texty výhradně my, ale podklady někdy i stáhneme nebo dostaneme.

Kde  berete inspiraci pro texty?

Hodně často bereme inspiraci z toho, co jsme v životě prožili. Jinak pokud jsou to texty napsané v podání příběhu atd., tak vždy usoudíme podle instrumentálky, o čem to asi bude.                                                                                               

Co je teď pro Safe Face největší cíl? Jste sice mladí, ale mnozí mi po poslechnutí Vašich skladeb dají za pravdu, že jste opravdu dobří. Myslíte si, že jste v tomto novém složení dostatečně  připraveni postavit se před publikum a dokázat jim svoje kvality?

Zatím nemáme nějaké velké cíle, spíše chceme v tomhle věku a v téhle chvíli, aby se o nás alespoň někdo dozvěděl a poslechl si naše tracky. No, my doufáme, že jsme připraveni ukázat svoje kvality. 

Chcete na vlastní uši slyšet další tracky, co tahle dvojice dokáže?
Napište jim na jejich e-mail a Honzové vám podají potřebné info.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 30.11.2007 19:55
Titulek: Re: Drž Hubu
Autor: Zafod
yap , musim se smát ... je jim 13 a maj zajmavý vize .. je to fakt sranda to číst .. škoda že to myslej vážně ... ale tihle kluci sou fakt tuctoví Mcees ... jedni ze sta , spíš z tisíce ...přišli se starejma věcma v nnovým kabátě ... prostě nuda .
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Pokračujerme v soutěžní vánoční nabídce. Dnes hrajeme o volné vstupenky na koncert legendární skupiny Olympic a koncert Tomáše Kočko s orchestrem. Volňásky získáte, pokud pošlete správnou odpověď a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Odpovědi je potřeba posílat pod číslem i písmenem otázky!

Soutěžní otázka č. 1: ( sk. Olympic, 13. 12., 19.00, Dům kultury Šumperk, 2 vstupenky)
Jaký byl původní název skupiny Olympic?
1a) Kašpárek
1b) Karkulka
1c) Krteček


Otázka č. 2: (Tomáš Kočko & orchestr, 19.12., 19.00, KKC Rapotín, 2x2 vstupenky)
Jaké hudební prvky se mísí ve tvorbě Tomáše Kočka?
2a) rocku, folku a jazzu
2b) bluegrassu, hip hopu, diska
2c) metalu. rapu, reggae

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Pro některý z 11 originálních dárků k filmu Ledové království 2 do šumperského kina OKO zamíří: S. Sittová, Zábřeh; Z. Galiszová, Bludov; B. Smrčková, Postřelmov; D. Jílková, Vikýřovice; J. Kupčíková, Libina; J. Kouřilová, Hrabenov a H. Hudosová, L. Čermáková, J. Růžičková, L. Zachová, J. Haramia ze Šumperka. Blahopřejeme!

Tři volné vstupenky na diashow s cestovatelem J. Kolbabou, konanou v KD Zábřeh 5. prosince, vyhrávají: Z. Trhalová ze Zábřeha, A. Sadilová z Dlouhomilova a P. Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně KD.