KULTURA

Safe face si zaslouží respekt

29. října 2007, 01:09, Petra Krobotová
Šumperk - Když jsem v hledáčku kapel narazila na Morava crew, mísil se ve mně pocit zvědavosti i nedůvěry co se jejich tvorby týče. Věkový průměr v této kapele byl totiž přibližně 13 let. Nakonec zvítězil pocit zvědavosti a já se rozhodla o těchto mladých lidech vypátrat co nejvíce.

Mírné zklamání nastalo ve chvíli, kdy jsem došla ke zjištění, že Morava crew již dávno neexistuje. Ovšem díky tomu jsem poznala Honzu Sirkovského – jednoho z členů této zaniklé kapely, který nezahálel a společně s Janem Hoškem (14 let) založil kapelu novou - Safe face.

Jsou sice dva, ovšem při poslechu jejich tracků musíte uznat, že vydají za deset. Většinou si sami skládají hudbu i texty, sami si své tracky nahrávají i prezentují.

Tito kluci rozhodně nemají naivní plány. Možná někde uvnitř touží po opravdovém úspěchu, ale prozatím jim největší radost udělá, když si co nejvíce lidí poslechne jejich tvorbu a dostane do podvědomí jejich existenci.

Kde berou inspiraci pro své texty? Proč se jmenují právě Safe face? A co je to básnický rap? To a mnohé další nám poví jeden ze členů kapely, Jan Sirkovský.

Je Ti 13  a když si člověk přečte tvou muzikantskou historii, může být značně udiven. Hrál jsi v kapele Morava crew, Rap-Rezent (ani jedna z těchto kapel již neexistuje), mezitím ses  snažil působit sólově. Zbyl Ti vůbec čas na jiné koníčky? Nebo jsi všechno obětoval pro muziku?

Muzice jsem sice věnoval spoustu času, ale zbyl mi čas i na jiné koníčky (fotbal, kolo, lyže). Nejvíce jsem se ale věnoval psaní básní.

Rapovat jsi začal v devíti letech. Co Tě k tomu vlastně přivedlo? Proč ses rozhodl začít to brát vážně a pustit se aktivně do textů a hudby?

Od začátku jsem bral psaní  textů a skládání hudby zcela vážně a proč jsem vlastně začal? Chtěl jsem vyjádřit svoje pocity a nálady, které se ve mně skrývají.

Z jakého důvodu se rozpadly kapely Morava crew i Rap-Rezent?

Kluci, se kterými jsem založil tyto kapely na to neměli moc času a začali se zajímat o jiné věci a do nahrávání nových tracků se jim moc nechtělo.

 

Obě kapely už jsou minulostí, ale nás zajímá budoucnost… Jsi zřejmě člověk, co to nevzdává, protože jsi společně s Janem Hoškem založil kapelu zcela novou - Safe face. Co má vlastně vyjadřovat ten název? Nemyslím v překladu, spíše...proč jste zvolili zrovna tohle.

Jméno Safe face nemá nějaký určitý význam, jen jsme tak přemýšleli a padl nápad Safe face. Proto Safe face.

Věnujete se také básnickému rapu. O co v tomhle hudebním stylu jde?

Myslím, že jsme skoro jediní, kdo to dělá, takže bych to ani moc nenazýval jako hudební styl. Jde v podstatě o to, že se chceme vyjádřit, ale přitom neurážet a nezpívat nějak vulgárně. Často jde i o to, že jako podklad se dává pianový beat nebo podklad z vážné hudby.

Máte nějaké vzory, které nějak ovlivňují tvorbu vašich textů a muziky celkově?

Ani bych to nenazval jako vzory, ale spíše něco, co nás dovedlo k tomu, co teď děláme. Byla to skupina, která se už dávno rozpadla a kterou určitě každý bude znát, jmenuje se Chaoz-z.

Jak to vlastně máte mezi sebou rozdělené? Texty a muziku děláte společně?

Texty výhradně my, ale podklady někdy i stáhneme nebo dostaneme.

Kde  berete inspiraci pro texty?

Hodně často bereme inspiraci z toho, co jsme v životě prožili. Jinak pokud jsou to texty napsané v podání příběhu atd., tak vždy usoudíme podle instrumentálky, o čem to asi bude.                                                                                               

Co je teď pro Safe Face největší cíl? Jste sice mladí, ale mnozí mi po poslechnutí Vašich skladeb dají za pravdu, že jste opravdu dobří. Myslíte si, že jste v tomto novém složení dostatečně  připraveni postavit se před publikum a dokázat jim svoje kvality?

Zatím nemáme nějaké velké cíle, spíše chceme v tomhle věku a v téhle chvíli, aby se o nás alespoň někdo dozvěděl a poslechl si naše tracky. No, my doufáme, že jsme připraveni ukázat svoje kvality. 

Chcete na vlastní uši slyšet další tracky, co tahle dvojice dokáže?
Napište jim na jejich e-mail a Honzové vám podají potřebné info.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.10.2007 20:52
Titulek: Bez titulku
Autor: Ucho
49
Rej založil novou rubriku Vtipy? :-/
Reagovat
Datum: 30.11.2007 19:55
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: ZAF
51
asi jo
Reagovat
Datum: 3.11.2007 11:01
Titulek: Drž Hubu
Autor: Kruel
47
Nevim chlape ale ejstli ohodnotiš 13 - 14 lety kluky takhle tak seš opravdu pi** bez prominuti jA bych řekl že to maj vcajku
Reagovat
Datum: 30.11.2007 19:55
Titulek: Re: Drž Hubu
Autor: Zafod
27
yap , musim se smát ... je jim 13 a maj zajmavý vize .. je to fakt sranda to číst .. škoda že to myslej vážně ... ale tihle kluci sou fakt tuctoví Mcees ... jedni ze sta , spíš z tisíce ...přišli se starejma věcma v nnovým kabátě ... prostě nuda .
Reagovat
Datum: 15.12.2007 01:07
Titulek: Bez titulku
Autor: →∟▲←
21
ikdyž je to *, pořád lepší než Holý Géto
Reagovat
Datum: 24.12.2007 08:09
Titulek: Bez titulku
Autor: Koumak
55
Mně se to libi nevím proč to tak kritizujete
Reagovat
Datum: 30.12.2007 14:29
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: gooooor
40
to bude asi tím že tomu nerozumíš nebo si sedíš na uších a nebo seš slepej a nevidíš ty trotly :)
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o dvě vstupenky na divadelní představení Hodina duchů. V bludovském Kulturním domě ho 12. března od 18 hodin odehraje Divadlo Artur Praha. Můžete být u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Otázka:
Který z uvedených herců v představení Divadla Artur Hodina duchů nehraje?

a) Michal Kavalčík
b) Bořek Slezáček
c) Vlasta Korec

Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na nově otevřenou interaktivní výstavu Hrátky s penězi, kde se pobaví hlavně děti a která bude v zábřežském muzeu otevřená do 19. dubna vyhrávají: Jana H. z Bludova a Blanka Z. z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.