KULTURA

S dobrou mapou se ve světě neztratíšFOTO

18. dubna 2012, 17:00, text a foto ron
S dobrou mapou se ve světě neztratíš Když člověk začínal objevovat nový svět, poznával neznámá místa, cizí lidi, místní zvyky a tajuplná prostředí. Aby se k nim mohl znovu navracet, pořizoval si pečlivé záznamy, kreslené stopy, pohlednice vzdáleného času a místa, podrobné mapy. Jak se svět map rýsoval na přímce času, o tom vypovídá výstava S mapou se neztratíš. Připravilo ji Vlastivědné muzeum v Šumperku ve své Výstavní síni.

Zejména milovníci turistiky, cestování, putování a poznávání si přijdou na své. Snadno se přesvědčí, že téměř každý lidský krok je dnes někde zaznamenán, většinou trvale, prostřednictvím mapy, atlasu, cestopisu, kresby. Kartografie představuje především umění a vědu zabývající se tvorbou různých map. Ať už to jsou železniční, silniční, letecké nebo vodní. Vždy zaznamenávají především údaje potřebné pro uživatele a jsou zpracovány v odpovídajícím zmenšení. Jejich výroba je náročná a namáhavá. Leccos o tom napovídá právě šumperská expozice.

Hned při vstupu seznamuje návštěvníky s mapou bývalého okresu Šumperk se zakreslenými památkami. Představuje například teodolit firmy Neuhoffer a syn, o kousek dál mapu železničních spojů Československé socialistické republiky z roku 1963, ale i poštovní a dopravní mapy. Pozornosti jistě neujdou atlasy pohybu front první světové války, Příruční a školní atlas světa vydaný Herderovým nakladatelstvím v roce 1869, nebo nástěnná mapa šumperského okresu pro školy z roku kolem1920. Nechybějí ani ukázky cestopisů, odborných zeměpisných knih...

Mapy ukazují směr našeho životního putování. Jsou ověřené, většinou i spolehlivé. Jsou naším pomocným kompasem, zbavují nás strachu ve snaze postupovat dál, do neznámých míst, krajů, opuštěných končin. A co je důležité, vždy nám nezištně napoví, jak se máme spolehlivě navrátit domů. Do bezpečí.

Výstavu S mapou se neztratíš, která tvoří první část cyklu Paměť map, můžete navštívit v šumperském muzeu ještě do 6. května 2012.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.