KULTURA

S dobrou mapou se ve světě neztratíšFOTO

18. dubna 2012, 17:00, text a foto ron
S dobrou mapou se ve světě neztratíš Když člověk začínal objevovat nový svět, poznával neznámá místa, cizí lidi, místní zvyky a tajuplná prostředí. Aby se k nim mohl znovu navracet, pořizoval si pečlivé záznamy, kreslené stopy, pohlednice vzdáleného času a místa, podrobné mapy. Jak se svět map rýsoval na přímce času, o tom vypovídá výstava S mapou se neztratíš. Připravilo ji Vlastivědné muzeum v Šumperku ve své Výstavní síni.

Zejména milovníci turistiky, cestování, putování a poznávání si přijdou na své. Snadno se přesvědčí, že téměř každý lidský krok je dnes někde zaznamenán, většinou trvale, prostřednictvím mapy, atlasu, cestopisu, kresby. Kartografie představuje především umění a vědu zabývající se tvorbou různých map. Ať už to jsou železniční, silniční, letecké nebo vodní. Vždy zaznamenávají především údaje potřebné pro uživatele a jsou zpracovány v odpovídajícím zmenšení. Jejich výroba je náročná a namáhavá. Leccos o tom napovídá právě šumperská expozice.

Hned při vstupu seznamuje návštěvníky s mapou bývalého okresu Šumperk se zakreslenými památkami. Představuje například teodolit firmy Neuhoffer a syn, o kousek dál mapu železničních spojů Československé socialistické republiky z roku 1963, ale i poštovní a dopravní mapy. Pozornosti jistě neujdou atlasy pohybu front první světové války, Příruční a školní atlas světa vydaný Herderovým nakladatelstvím v roce 1869, nebo nástěnná mapa šumperského okresu pro školy z roku kolem1920. Nechybějí ani ukázky cestopisů, odborných zeměpisných knih...

Mapy ukazují směr našeho životního putování. Jsou ověřené, většinou i spolehlivé. Jsou naším pomocným kompasem, zbavují nás strachu ve snaze postupovat dál, do neznámých míst, krajů, opuštěných končin. A co je důležité, vždy nám nezištně napoví, jak se máme spolehlivě navrátit domů. Do bezpečí.

Výstavu S mapou se neztratíš, která tvoří první část cyklu Paměť map, můžete navštívit v šumperském muzeu ještě do 6. května 2012.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.