ZPRÁVY

S betlémy se letos roztrhl pytel

2. prosince 2013, 16:28, téma VÁNOCE, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
S betlémy se letos roztrhl pytel Třeština, Libina - O netradiční skříňový betlém se rozrostla sbírka výtvarnice Miloslavy Vašíčkové z Třeštiny. Zachycuje kostely v okolních obcích i její vlastní rodinu. Betlémy žena vyrábí už třicet let a mnohé z nich skončily i ve sbírkách muzeí. S betlémem v padesátilitrovém demižonu se dostala před lety i do knihy rekordů.

„Betlém ve skříni jsem zpracovávala skoro dva roky, chtěla jsem tentokrát udělat betlém jako celek, všechno je přitom vyrobeno z keramiky. Jak kostely, tak pozadí. Nechybí zde například kostel v Polici, kde jsem se narodila, i kostel v Postřelmově, který jsem dosud nikdy nedělala. Zachytila jsem také řemeslníky i pravou zabijačku. V roli řezníka je můj manžel, který prasata chová. Nechybějí ani mé čivavy,“ řekla výtvarnice. Betlémy vyrábí už skoro třicet let a mnohé z nich se dostaly i do světa. Za sebou jich má už desítky. Se sběrateli odcestovaly například už do Ameriky či Kanady, objevují se i v tuzemských sbírkách. „Úplně první betlém, který jsem vyrobila ještě za komunistů, je ve sbírkách v Šumperku, další v muzeu v Mohelnici,“ doplnila Vašíčková. Uznání se dočkal i její netradiční betlém v padesátilitrovém demižonu, který se dostal do české knihy rekordů. „Demižon jsem měla doma už čtyři roky a pořád jsem nemohla přijít na to, jak tam betlém dostat. Nakonec mi ho ve sklárnách v Rapotíně pukli a poté zase dali dohromady. Inspirovala jsem se přitom nejbližším okolím, mám tam svou rodinu, nechybí ani hrad Bouzov a Úsov. Už bych ho však v životě nedělala. Tvořila jsem ho snad na čtyřikrát a trvalo mi to skoro rok,“ doplnila Vašíčková.

Stovky jesliček v Libině

Obdivovatelé betlémů by si rozhodně neměli nechat ujít jejich výstavu v Libině. Na tamní faře je k vidění zhruba tři sta těchto biblických výjevů. Velkou část z nich vytvořili lidé ze dřeva nebo papíru, najdou se ale i slaměné, perníkové nebo porcelánové. Unikátní výstava potrvá jen do 12. prosince. Faru najdou lidé nedaleko libinského kostela, sbírka je přístupná přes týden po telefonické domluvě a o víkendu v odpoledních hodinách. Akci pořádá římskokatolická farnost a Junák.


Foto: Jaroslav Kropáč

Výstava betlémů v Libině zabírá téměř všechny prostory tamní fary.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.