ZPRÁVY

S betlémy se letos roztrhl pytel

2. prosince 2013, 16:28, téma VÁNOCE, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
S betlémy se letos roztrhl pytel Třeština, Libina - O netradiční skříňový betlém se rozrostla sbírka výtvarnice Miloslavy Vašíčkové z Třeštiny. Zachycuje kostely v okolních obcích i její vlastní rodinu. Betlémy žena vyrábí už třicet let a mnohé z nich skončily i ve sbírkách muzeí. S betlémem v padesátilitrovém demižonu se dostala před lety i do knihy rekordů.

„Betlém ve skříni jsem zpracovávala skoro dva roky, chtěla jsem tentokrát udělat betlém jako celek, všechno je přitom vyrobeno z keramiky. Jak kostely, tak pozadí. Nechybí zde například kostel v Polici, kde jsem se narodila, i kostel v Postřelmově, který jsem dosud nikdy nedělala. Zachytila jsem také řemeslníky i pravou zabijačku. V roli řezníka je můj manžel, který prasata chová. Nechybějí ani mé čivavy,“ řekla výtvarnice. Betlémy vyrábí už skoro třicet let a mnohé z nich se dostaly i do světa. Za sebou jich má už desítky. Se sběrateli odcestovaly například už do Ameriky či Kanady, objevují se i v tuzemských sbírkách. „Úplně první betlém, který jsem vyrobila ještě za komunistů, je ve sbírkách v Šumperku, další v muzeu v Mohelnici,“ doplnila Vašíčková. Uznání se dočkal i její netradiční betlém v padesátilitrovém demižonu, který se dostal do české knihy rekordů. „Demižon jsem měla doma už čtyři roky a pořád jsem nemohla přijít na to, jak tam betlém dostat. Nakonec mi ho ve sklárnách v Rapotíně pukli a poté zase dali dohromady. Inspirovala jsem se přitom nejbližším okolím, mám tam svou rodinu, nechybí ani hrad Bouzov a Úsov. Už bych ho však v životě nedělala. Tvořila jsem ho snad na čtyřikrát a trvalo mi to skoro rok,“ doplnila Vašíčková.

Stovky jesliček v Libině

Obdivovatelé betlémů by si rozhodně neměli nechat ujít jejich výstavu v Libině. Na tamní faře je k vidění zhruba tři sta těchto biblických výjevů. Velkou část z nich vytvořili lidé ze dřeva nebo papíru, najdou se ale i slaměné, perníkové nebo porcelánové. Unikátní výstava potrvá jen do 12. prosince. Faru najdou lidé nedaleko libinského kostela, sbírka je přístupná přes týden po telefonické domluvě a o víkendu v odpoledních hodinách. Akci pořádá římskokatolická farnost a Junák.


Foto: Jaroslav Kropáč

Výstava betlémů v Libině zabírá téměř všechny prostory tamní fary.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.