ZPRÁVY

Rýsuje se nový recept na snížení nezaměstnanosti

22. července 2014, 07:35, Jaroslav Kropáč
Okres - S receptem na snížení vysoké nezaměstnanosti přišla v těchto dnech šumperská občanská iniciativa PRO-REGION. Ta navrhuje, aby firmy, které se budou ucházet o veřejné zakázky, povinně zaměstnaly určitý počet místních občanů. Nápad se už zalíbil ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV).

 „Ministerstvo tyto návrhy podporuje, zejména ten, aby v rámci zadávaných veřejných zakázek byla jednou z podmínek zaměstnání dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů o zaměstnání,” uvedl k tématu ředitel odboru trhu práce MPSV Štefan Duhaň. Podle představitelů občanské iniciativy jde o šanci, jak ekonomicky upadající region pozdvihnout o úroveň výš. „Nepůjde přitom jen o podporu zaměstnanosti, ale i o podporu lokálních podnikatelských subjektů,” vysvětluje Zdeňka Dvořáková Kocourková z PRO-REGIONu.

V Malíně to funguje

Podobný systém už léta funguje například v Novém Malíně. Většinu z obecních investic realizuje obcí vlastněná provozní společnost s tím, že při stavebních pracích zaměstnává místní občany. „Přes léto dáváme prostor také studentům. Obec díky tomu získá kvalitní práci za nižší náklady než od běžné firmy, sami lidé jsou pak rádi, že našli zaměstnání v místě bydliště,” dodává malínský starosta Josef Minář.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.7.2014 11:06
Titulek: Co za tím asi bude
Autor: Anonym
41
lze tak vyloučit konkurenci z jiných okresů aneb malá domů???
Reagovat
Datum: 22.7.2014 11:56
Titulek: Novodobé akce Zet? ;-)
Autor: Smyl Flek z Nohavic
71
Jen aby to nemělo za následek naopak zvýšení nezaměstnanosti. Stavební firmy propustí své stálé zaměstnance a pošlou je na úřad práce, aby pak mohly dát městu nabídku na provedení nějakých stavebních prací, při kterých své bývalé zaměstnance zase zaměstnají, čímž získají výhodu oproti těm firmám, které si své zaměstnance nechají a budou tak moct zaměstnat míň uchazečů o zaměstnání.
Reagovat
Datum: 22.7.2014 12:03
Titulek: další šmejdi
Autor: Anonym
55
Co za šméčko je PRO-REGION??? Další nesolidní ksindl do podzimních komunálek!
Reagovat
Datum: 22.7.2014 12:55
Titulek: Cimrmanovi horníci
Autor: Grifit
58
V Malíně zaměstnali dlouhodobě nezaměstnané. Tím z nich ale udělali zaměstnané a na další větší akci placenou z obecních peněz by si tedy měli vzít z úřadu práce další dlouhodobě nezaměstnané. A tak stále dokola. Tím se jim ovšem budou hromadit zaměstnanci (jako Cimrmanovi dělníci v dole). A tak se Malínská provozní stane místním úřadem práce a úřad v Šumperku si vykáže pokles nezaměstnanosti. A to si zaslouží prémie! No řekněte, že ne.
Reagovat
Datum: 22.7.2014 21:04
Titulek: Re: Cimrmanovi horníci
Autor: Elias
64
Cimrmanovské je nepochopení, o co ve skutečnosti jde. To je ale problém článku, který to neumí vysvětlit
Reagovat
Datum: 28.7.2014 11:19
Titulek: Re: Cimrmanovi horníci
Autor: BGY
59
Mladí inteligenti to chápou-staré fozilie s tím mají problém. Jinak je to spirálovité vznášení se nad propastí kundrlinkovatými větami. Bublina plná plynů pro-regionálních šamanů.
Reagovat
Datum: 22.7.2014 13:17
Titulek: Co je na tom špatně?
Autor: Elias
54
Pokud dostane firma z Plzně veřejnou zakázku v Mohelnici, místo ukrajinských gastarbajtrů si bude muset najmout aspoň pár místních lidí. Co je na tom špatně? Anebo je lspší jenom dívat se, jak to tady pomalu chcípá a nic s tím nedělat?
Reagovat
Datum: 22.7.2014 17:14
Titulek: Re: Co je na tom špatně?
Autor: J.
73
A pokud dostane firma z Mohelnice zakázku v Praze, tak propustí část svých zaměstnanců, aby mohla zaměstnat lidi z Prahy. Doopravdy kouzelné.
Reagovat
Datum: 22.7.2014 21:01
Titulek: Re: Co je na tom špatně?
Autor: Elias
86
Pokud dostane firma z Mohelnice zakázku v Praze tak si na ni vezme 95% svých stálých zaměstnanců a k tomu přibere 5% Pražáků, pokud bude mít Praha stejnou 14-16% míru nezaměstnanosti jako Mohelnice. Jednoduché, ne?
Nebo je lepší pumpovat peníze,které můžou zůstat v regionu, někam mimo, do Prahy, Plzně. Pokud se politici místní nepokusí dosáhnout toho, aby co nejvíc peněz zůstalo v regionu, nemají na svých postech co dělat.
Reagovat
Datum: 22.7.2014 21:52
Titulek: Re: Co je na tom špatně?
Autor: PK
77
Podvod, nic jiného to není.
Reagovat
Datum: 28.7.2014 11:23
Titulek: Od zdi ke zdi.
Autor: ZDAR
56
Princip PRO-REGIONU. A některé radnice atp. jim skočí na špek v domnění že si sníží nezaměstnanost v regionu. Kdo z toho bude mít vejvar? Všichni kolem, jen ne nezaměstnaní.
Reagovat
Datum: 22.7.2014 21:28
Titulek: Re: Co je na tom špatně?
Autor: Grifit
63
Špatně na tom je, ze tyto ptákoviny vymýšlí poradenské agentury, které jednou radí starostům jak přimět firmy zaměstnat nezaměstnané a na druhý den, na jiném semináři radí zaměstnavatelům, že největší devizou firmy je stabilní tým.
Reagovat
Datum: 28.7.2014 11:24
Titulek: Re: Co je na tom špatně?
Autor: Nastálek
47
Poradenské agentury radí do svých kapes. Stát si neumí poradit? Na co platíme neschopnou státní mašinerii?
Reagovat
Datum: 28.7.2014 11:14
Titulek: Geniální dílo spolku z kouta do kouta
Autor: DUJDAJDů
71
Jaká je struktura ProRegionů?

Projekt ProRegiony má 4 stabilní pilíře. Jsou to IDEA, CESTA, NÁPLŇ a NÁSTROJ. Každý pilíř je založen na 3 hodnotách, které ho charakterizují. Tento soubor 12 hodnot utváří celkový koncept projektu. Na každou hodnotu navazuje jeden z okruhů vzdělávacího cyklu, který projekt nabízí zájemcům v regionech.
http://www.proregiony.cz/cs-CZ/o-projektu/proc
Díky tomu se peněžní oběživo v dané lokalitě tzv. multiplikuje, neodchází pryč, čímž se posiluje lokální ekonomická soběstačnost.
Hodnotový základ projektu ProRegiony:
Zdraví – Aktivita, pracovitost
Odpovědnost a odvaha – Svoboda
Hodnota peněz – Poctivost a čestnost
Radost – Vzdělání
Empatie, pomoc druhým – Otevřená komunikace
Moudrost, vnitřní síla – Důvěra
....To je ovšem hrubý zásah do neviditelné ruky trhu. Pěkná oblbovačka.
Reagovat
Datum: 28.7.2014 20:17
Titulek: Re: Geniální dílo spolku z kouta do kouta
Autor: Tomáš B.
59
PRO-REGION nemá s proregiony.cz nic společného.
Jejich teze na www.proregiony.cz, je jako z Foglarovky:-): Zdraví – Aktivita, pracovitost
Odpovědnost a odvaha – Svoboda
Hodnota peněz – Poctivost a čestnost
Radost – Vzdělání
Empatie, pomoc druhým – Otevřená komunikace
Moudrost, vnitřní síla – Důvěra
Reagovat
Datum: 28.7.2014 19:12
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
38
Ovsem volby vyhrava posledni dobou jenom populismus a to delaji dobre! :-)
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.