KULTURA

Rozhlasový cestovatel ze Zábřeha věnoval novou knihu Hrubému Jeseníku

30. prosince 2015, 07:00, vk, ok
Rozhlasový cestovatel ze Zábřeha věnoval novou knihu Hrubému Jeseníku Zábřeh, Jeseníky - Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku se vydají čtenáři nové knihy novináře a spisovatele Miroslava Kobzy. Dvou set stránková publikace, bohatě doplněná fotografiemi současnými i historickými a dalším unikátním obrazovým materiálem, vychází v edici Tajemné stezky nakladatelství Regia.

 „Své milované hory jsem se rozhodl přiblížit tak, jak jsem je poznal a propátral vlastníma očima a nohama,“ řekl Miroslav Kobza při autogramiádě v šumperské knihovně.
Spoluautor tří knih je známý především jako tvůrce rozhlasových dokumentů o památkách, regionální historii a přírodních zajímavostech. Pro legendární cyklus „rozhlasových pohlednic“ Od Pradědu na Hanou, který vysílá na vlnách Českého rozhlasu už od roku 2002, připravil přes tisícovku dílů, v nichž posluchače zavedl na pozoruhodná místa z celého Olomouckého kraje. Největší láskou Miroslava Kobzy jsou však už od dětství Jeseníky, které prochodil křížem krážem a mnohokrát tam s kamarády přenocoval pod širákem.

Poetiku střídají fakta

„Tisíce tváří má krajina nejvyšších moravských hor – Hrubého Jeseníku. Za krásného počasí čaruje dalekými výhledy a hrou milionů barev. V čase podzimních mlh se vše obleče do šedivého hávu, ze kterého tajemně ční pařáty větví staletých buků, jejichž listí odvály podzimní větry. V zimě zase sníh obleče hory do bílé,“ popisuje pohoří poeticky.
Miroslav Kobza dokáže být také faktograficky přesný. Přináší údaje o geologické minulosti hor, o jejich bohatství, osídlování, stavbách, přírodních i kulturních zajímavostech a také o způsobech obživy předchůdců dnešních obyvatel.
V knize nescházejí ani legendy a příběhy skutečných lidí, kteří zde žili nebo alespoň pohoří navštívili.

Císař a jelen

Lidé jsou zachyceni i na fotografiích, a to nejen běžní obyvatelé podhorských vesniček, ale také významné osobnosti kraje, jakými byli například podnikatelé bratři Kleinové či proslulá hostinská „matka Grohalka“. Nechybí ani snímek, na kterém císař František Josef I. pózuje nad uloveným jelenem. Zmíněna je také jeho manželka Alžběta neboli Sissi, která přenocovala v Jelení boudě pod Keprníkem. V knize je publikována fotografie jejího pamětního kamene.
Zvláštní kapitolu Kobza věnoval temné stránce regionálních dějin – pronásledování čarodějnic. Neopominul ani pohnutou historii někdejší rozhledny na Pradědu, která v extrémních podmínkách jesenických zim vydržela pouhých 48 let a zhroutila se při bouři v roce 1959.

Vřed, nebo unikátní výtvor?

O publikaci autor tvrdí, že není turistickým průvodcem, ale spíš pozvánkou k poznávání kraje, který je tajemný a krásný zároveň. Ve svých knižních toulkách se však nevyhnul ani smutku, nostalgii a polemickým úvahám nad proměnami drsných hor.
„Je to nesmazatelný vřed na tváři horské krajiny, nebo unikátní výtvor lidských rukou, který si zaslouží obdiv?“ ptá se v kapitole o elektrárně Dlouhé Stráně. Jednoznačnou odpověď však nedává. Pouze vrší údaje, zaníceně líčí, popisuje perem i srdcem a jaksi podprahově vsouvá čtenáři myšlenku, že by se měl do tohoto čarokrásného kraje vydat sám. A pohybovat se tam s pokorou a úctou, která velebným horám náleží.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.12.2015 17:59
Titulek: cestou necestou
Autor: luboš
31
Děkuji za napsání knihy o krásných jesenikách. A kde si ji můžu obědnat.
Reagovat
Datum: 30.12.2015 20:04
Titulek: Re: cestou necestou
Autor: aNONYM
50
Reagovat
Datum: 1.1.2016 20:36
Titulek: Re: cestou necestou
Autor: Jimy
58
Objednat
Reagovat
Datum: 31.12.2015 05:32
Titulek: Autor vytěžuje krásy Jeseníků.
Autor: Blik do kapsy
48
Nekrade dřevo ani jiné suroviny. Přivlastňuje si a prodává snímky přírodních krás, které patří všem. Je to drancování krás Jeseníků. Prodává něco co nepatří jen jemu. Zajde do lesa a odveze si fůru snímků, analogicky jako fůru načerno vytěženého dřeva. Snímky zpracuje, prodá a za získané peníze si koupí třeba palivové dříví.
Reagovat
Datum: 31.12.2015 09:59
Titulek: Re: Autor vytěžuje krásy Jeseníků.
Autor: LH
51
Závist nebo nadsázka?
Reagovat
Datum: 1.1.2016 06:38
Titulek: Re: Autor vytěžuje krásy Jeseníků.
Autor: Zmetek
59
Tržní hodpodářství se uplatňuje všude.
Reagovat
Datum: 2.1.2016 07:45
Titulek: legendy by panu Kobzovi šly
Autor: mp
61
Ať si autor píše legendy, ale ať se rozhodně nepouští do literatury faktu!Zde už napáchal mnoho škod !
Reagovat