KULTURA

Roman Janků: „Cena města mě překvapila.“

22. června 2016, 08:00, Ondřej Polák
Roman Janků: „Cena města mě překvapila.“ Šumperk - Komponovaný pořad Vivat Opera v podání světoznámé sopranistky Evy Urbanové zahájí 10. ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti (KHS). Co všechno jubilejní ročník přinese a jak vůbec vznikla myšlenka uspořádat letní přehlídku klasické hudby, odpovídá zakladatel a dramaturg KHS ROMAN JANKŮ.

Pojďme se na úvod ohlédnout do minulosti, jak se před deseti roky rodil nápad uspořádat v Šumperku letní festival klasické hudby?
Byla to vlastně logická úvaha. Od roku 2001 jsem pořádal koncerty Klasika Viva. Tento cyklus nabízí program od září do května a v létě má pauzu. Napadlo mě, že velké prázdniny jsou přesně to období, kdy by se do klášterního kostela hodil nějaký tematický festival.

Je rozdíl mezi Klasikou Viva a KHS z hlediska dramaturgie?
Určitě ano, KHS nabízí koncerty se skladbami oratorního, symfonického či operního typu, které jsou náročné na prostor a organizaci. Takové pořady se pro cyklus Klasika Viva nehodí. To je také jeden z důvodů, proč se zrodily klášterní slavnosti.

Očekával jste na začátku, že festival potrvá deset let a více?
Přiznám se, že jsem v to plně doufal. Určitě jsem tento projekt nezaložil proto, aby za tři roky skončil. Plně jsem tomuto konceptu věřil.

Čím vám KHS udělaly největší radost a co naopak dnes vnímáte jako chybu, která přinesla poučení do budoucna?
Radostí mám za těch deset let celou řadu. Rád vzpomínám na zahajovací koncert v roce 2011, kdy jsme provedli Dvořákovo Stabat mater, což je jedna z nejúchvatnějších Dvořákových skladeb pro velký symfonický orchestr, čtyři sólisty a pěvecký sbor. Krásný zážitek mám také z loňského, historicky prvního provedení barokní opery v Šumperku. A co by dnes mohlo být vnímáno jako chyba? Nevím, jestli chyba, ale původně jsem měl představu, že všechny koncerty proběhnou pouze v Šumperku. Dnes je mi jasné, že taková koncentrace pořadů jednoho typu do města velikosti Šumperka není možná.

Jak festival oslaví své desáté narozeniny?
Narozeninových dárků plánujeme hned několik. Prvním bude skvostný operní recitál sopranistky Evy Urbanové v Šumperku. Na nádvoří zámku ve Velkých Losinách uspořádáme projekt Gipsy Fire houslisty Pavla Šporcla. Na dva koncerty v Loučné a na zámku v Bludově k nám zavítá světová harfistka číslo jedna Jana Boušková. Závěr festivalu pak bude patřit opět velikánům světové opery, tentokráte to budou pánové Mozart a Rossini - nejznámější předehry z jejich oper a také nejznámější árie uslyšíme v podání barytonisty Daniela Klánského.

Nedávno jste obdržel Cenu města Šumperka za rok 2015 v kategorii Kultura. Jsou pro vás podobná ocenění důležitá?
Cena mě nesmírně překvapila. Já si vždy myslel, že takové ceny se dávají, když už člověk se svými aktivitami končí nebo má alespoň nějaký záslužný věk. Já nejsem ani jeden z těchto případů, každopádně si ceny nesmírně vážím. Je to pro mě jistý signál, že práce, kterou tady dělám, je trochu vidět, někoho zajímá a někdo ji dokáže ocenit.


„Festival mně za těch deset let přinesl mnoho radosti,“ říká pořadatel KHS Roman Janků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.