KULTURA

Roman Janků: „Přípravy byly téměř smrtící“ROZHOVOR

5. července 2017, 12:00, Jan Kratochvíl, Ondřej Polák
Roman Janků: „Přípravy byly téměř smrtící“ Šumperk, Region - Uplynulou neděli začal v Šumperku 11. ročník Klášterních hudebních slavností vystoupením vokálního souboru Ensemble Frizzante. Další koncerty hudební přehlídky se kromě Šumperka uskuteční v Jeseníku, Krnově, Karlově Studánce, Bludově, Králíkách, Velkých Losinách a také v Rapotíně. Jak je složité jedenáct let pořádat festival takového rozměru? I na to odpověděl pořadatel ROMAN JANKŮ.

 Klášterní hudební slavnosti letos začínají druhé desetiletí. Na co čtenáře pozvete?
Koncerty jsme se snažili koncipovat nejen do tradičních, ale také netradičních prostor. Takže se můžeme těšit na koncert v ruční papírně ve Velkých Losinách, v hudebním salónu na zámku v Bludově nebo také v hudební hale Horských lázní Karlova Studánka. Z programu chci vyzdvihnout koncert patronky festivalu, harfistky Jany Bouškové, a nerad bych zapomněl na téměř již tradiční angažmá herečky Valérie Zawadské, která společně s Doležalovým kvartetem vystoupí v Karlově Studánce 4. července.

Jak se rodil letošní festival? Média tvrdí, že se ekonomice daří, pocítili jste to také?
No abych pravdu řekl, příprava letošního ročníku byla pro mě téměř smrtící. Celý festival je prakticky naplánován hned po odeznění posledních tónů toho předešlého. Vize, které mám, je potom třeba zhmotnit do smluv a termínů. To vše je potom zapotřebí mít podpořeno finančně…

… a v tu chvíli přichází ta smrtící část příprav?
Všechna jednání se sponzory vypadala velmi slibně, nicméně po Novém roce nám odřekl spolupráci dlouholetý generální partner a žádný další takto velký partner se již neobjevil. Jednání nedopadla dobře ani s menšími sponzory. Musím konstatovat, že v hudební branži žádná ekonomická prosperita vidět není. Snad se to v příštích měsících změní. Moc bych chtěl na tomto místě poděkovat těm málo sponzorům, kteří nám zachovali přízeň a podpořili nás.

Poznamenal odchod generálního partnera dramaturgii letošního ročníku?
Velmi výrazně. Já jsem jednal o pozvání velkého symfonického orchestru a plánovali jsme také se skvělými sólisty a sborem provést Dvořákovo Stabat mater. To jsme z finančních důvodů zrušili. Ale i přes nepříjemnosti se nám zdařil, myslím, krásný program.

Na koho se letos těšíte vy osobně?
Především na koncert 11. července v Rapotíně, na kterém vystoupí fenomenální český flétnista Jiří Stivín. Je sice považován především za improvizátora a jazzmana, ale jeho mimořádný vztah k barokní hudbě je více než známý a ze skladeb tohoto období je také sestaven program jeho koncertu.

Jak je to letos se vstupenkami?
Vstupenky je možné zakoupit v obvyklých předprodejích a také online z pohodlí domova na našich internetových stránkách. Pro letošní rok jsme se snažili zajistit téměř pro všechny sály možnost číslování míst, takže si zájemci mohou zakoupit přímo konkrétní sedadlo. Věřím, že budou spokojeni.


Foto: archiv

Pořadatel Roman Janků měl letos plno starostí, aby sehnal peníze na Klášterní hudební slavnosti.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.