KULTURA

Roman Janků: „Kdysi jsem posluchače počítal na prstech jedné ruky.“ROZHOVOR

30. března 2015, 17:00, téma KLASIKA VIVA, Roman Tyčka
Roman Janků: „Kdysi jsem posluchače počítal na prstech jedné ruky.“ Šumperk - Šumperk má to štěstí, že v něm působí hned několik zapálených organizátorů zajímavých kulturních akcí. K těm nejúspěšnějším patří ROMAN JANKŮ – duchovní otec koncertního cyklu Klasika Viva. Po počátečních porodních bolestech z jeho dítěte vyrostla dobře rostlá a životaschopná puberťačka, která letos „dostala občanku“.

 Cyklus koncertů vážené hudby Klasika Viva bude mít 15. výročí. Jak hodláte jubileum oslavit?
Na konec června jsme připravili dárek nejen pro naše pravidelné návštěvníky, ale věřím, že pro celý Šumperk. Vůbec poprvé uvedeme v Šumperku barokní opery v historické interpretaci, historicky poučeném nastudování, s historickými kostými, tancem a kulisami.

Vzpomenete si ještě někdy na začátky Klasiky Viva, kdy jste pořádal koncerty v malém sálku na radnici pro pár hudebních nadšenců?
No jéje. To byla doba! Byl jsem zapálený a snažil se strhnout všechny kolem sebe. Bylo úžasné, že se lidé nechali. Obrovskou morální pomoc poskytl tehdejší starosta Krill a každého koncertu se snažila účastnit také tehdejší tisková mluvčí paní Nováková, která bohužel už není mezi námi. Společně jsme se snažili naučit lidi pravidelně hodit na koncerty.

Jak je organizačně složité pořádat seriál koncertů vážné hudby?
Hlavně v prvních letech mně velmi pomohla rodina. Nejmladší bratr dostal na starosti propagaci, a tak chudák jezdil po okrese s plakáty, roznášel letáky po městě... Rodiče mi zase pomáhali s nápadem udělat z každého koncertu společenskou záležitost. Od sponzora jsme získali víno, které jsme po každém koncertě servírovali posluchačům, když se po půlnoci skončilo, ještě jsme umývali sklo a dávali do pořádku místnost setkání.

Jak dlouho trvalo, než si Klasika Viva získala stálé publikum?
No, ze začátku jsem mnohdy spočítal posluchače na prstech jedné ruky. Ale po pár letech jsme to překonali a dokázali, že Šumperk koncerty vážné hudby chce a potřebuje.

V čem vidíte kouzlo cyklu Klasika Viva, že dokázal v Šumperku uspět a najít si zde věrné a početné publikum?
Ono to není žádné kouzlo. Když děláte práci pořádně, tak to lidi poznají. Já se snažím zvát pouze kvalitní umělce. Myslím, že také propagaci děláme tak, že jsme schopní veřejnost zaujmout. A v neposlední řadě má vliv na návštěvnost cena vstupného, která není díky grantům a příspěvkům od partnerů nijak vysoká.

Daří se vám i po patnácti letech obohacovat cyklus o nové nápady a občas experimentovat, nebo se snažíte držet v zajetých kolejích a nabízet podobné pořady jako ty, které se již osvědčily?
Je potřeba obě roviny vyvážit. S novými nápady se snažím přicházet, ale opatrně, nechci experimentovat za každou cenu. Na druhou stranu uvádíme některé umělce či skladby v opakované premiéře a pořád se těší velkému zájmu.

Za patnáct let existence Klasiky Viva se nejen v Šumperku uskutečnily stovky koncertů, prozradíte veselou či dramatickou historku, kdy jste zažil při organizaci "horké chvilky"?
Dnes už s úsměvem vzpomínám na koncert, který jsme ještě jako Šumperská klasika pořádali ve výstavní síni muzea. Měli jsme pozváno špičkové klavírní trio a nepřišlo ani deset diváků. Já stál u vchodu a vyhlížel, jestli jde někdo další, ale ono to bylo všechno. Byl to trapas, ale i takové byly začátky.„Byl jsem zapálený a snažil se strhnout všechny kolem sebe,“ vzpomíná na své pořadatelské začátky Roman Janků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.3.2015 11:25
Titulek: Pravopisne chyby
Autor: Mojmir Jilek
294
299
Prosim opravte v clanku do oci byjici pravopisne chyby. Dekuji
Reagovat
Datum: 2.4.2015 09:36
Titulek: Re: Pravopisne chyby
Autor: Macháčková Luba
408
387
byjící = bijící
Reagovat
Datum: 2.4.2015 09:31
Titulek: Roman Janků
Autor: Macháčková Luba
424
252
Roman je opravdu zapálený organizátor v oblasti vážné hudby, seriózní v jednání, správný táta.Je fajn, že pro naše posluchače v Jeseníku taky přináší poctivou hudbu.Jen tak dál a díky.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o dvě vstupenky na divadelní představení Hodina duchů. V bludovském Kulturním domě ho 12. března od 18 hodin odehraje Divadlo Artur Praha. Můžete být u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Otázka:
Který z uvedených herců v představení Divadla Artur Hodina duchů nehraje?

a) Michal Kavalčík
b) Bořek Slezáček
c) Vlasta Korec

Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na nově otevřenou interaktivní výstavu Hrátky s penězi, kde se pobaví hlavně děti a která bude v zábřežském muzeu otevřená do 19. dubna vyhrávají: Jana H. z Bludova a Blanka Z. z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.