ZPRAVODAJSTVÍ

Rodiče mají smůlu, podnikové školky nebudou

12. ledna 2016, 11:00, Vladimíra Bartoňová, Jaroslav Kropáč
Rodiče mají smůlu, podnikové školky nebudou Okres - Zaměstnanci hlavně v dělnických profesích po nich volají roky, jedna z prvních v kraji před nedávnem vznikla v Olomouci, firmy je ale budovat nechtějí. Řeč je o takzvaných firemních školkách, které za minulého režimu patřily ke každé větší továrně a které dnes lidem zoufale chybí.

 „Do práce chodím brzy ráno, kdy mají školky ještě zavřeno, nebo musím zůstat přesčas, kdy zase všechny zavírají. Nebýt maminky, která Honzíka vodí, nedovedu si představit, jak bych to zvládala,“ popisuje problém velké části rodičů pětatřicetiletá Irena N. ze Šumperka. Právě potíže se sladěním pracovní doby a provozních hodin běžných mateřských škol velkou část mladých žen od rodičovství odradí nebo je přinutí zapsat se po skončení mateřské dovolené na úřad práce. Nadprůměrná nezaměstnanost a nízká porodnost přitom patří mezi největší problémy regionu.

Podniky spoléhají na jiné


„V Pramet Tools jsme možnost založení závodní školky v minulosti prověřovali. Legislativní nároky na zřízení a provoz učinily tento projekt finančně velmi náročným, a proto jsme od jejího zřízení ustoupili. Důvodem může být také rozvoj soukromých školek v Šumperku a jeho okolí,“ zdůvodňuje postoj firmy její mluvčí Radek Hudos.
Podobná je i situace v Mohelnici. Tamní Siemens přitom provozuje firemní školku v Praze a Ostravě a mohelnický závod zaměstnává tisíce lidí „Přestože v Mohelnici firemní školku neprovozujeme a ani o jejím zřízení zatím neuvažujeme, dlouhodobě spolupracujeme s místními mateřskými školami a pravidelně jejich činnost podporujeme finančními a hmotnými dary,“ sdělil k tématu ředitel firmy Pavel Pěnička.


Ilustrační foto: red

Olomoucký kraj zprovoznil v lednu vlastní školku pro děti svých zaměstnanců. V našem okrese zatím zůstane bez následovníků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.1.2016 10:36
Titulek: zeptejte se na krajském úřadě
Autor: apoano
41
Zástupci firem, běžte se zeptat na Krajský úřad OLK, tam vám rádi poradí jak na to.
KU pro své úředníky školku otevřel od 1.1.2016. Nádherný byl rozhovor s maminkami, zaměstnankyněmi KÚ, které tam své děti umístily. Citace nebude přesná, ale zhruba v tomto duchu. „Jsme rády, protože míst je v Olomouc málo a tak máme kam děti dát a mají i delší provozní dobu, tak nám to vyhovuje.“ Takže přátelé, místo aby kraj makal na školkách pro všechny děti např. podporou obcí, udělá si raději za Vaše peníze svoji vlastní školku. Tomu se říká malá domů, úředník je spokojen, ještě nějak zařídit, aby nám na ten úřad ty lidi moc nelezli a budeme mít ráj na zemi.
Reagovat
Datum: 13.1.2016 18:38
Titulek: Školku mají dětičky úředníků krajského úřadu
Autor: marek
110
a vy jim koukejte zaplatit daně. Poselství smrti, které Havel a spol. připravili pro český národ v r. 89, to je genocida slovanských národů - jedna třetina Čechů bude vyhubena, druhá odejde ze země a z třetí se stanou otroci, kteří budou postupně asimilováni. Český národ už nemá šanci přežít, cinkači nevěděli, co činí.
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).