ADÁMKOVA PORADNA

Rizika práce v sociálních službách

29. července 2018, 00:00, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Rizika práce v sociálních službách Dobrý den, někde jsem četla, že jedním z povolání, kde lidem hrozí nejčastěji syndrom vyhoření, je práce pečovatelek, práce lidí v sociálních službách. Dá se tomu předejít? Jak to řešíte vy na vašem pracovišti? Mirka, Rapotín

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Mirko, máte pravdu, syndromem vyhoření jsou nejvíce ohroženi lidé v takzvaných pomáhajících profesích, tedy ti, kteří pracují s jinými lidmi, jež od nich něco potřebují. Patří sem sociální pracovníci, ale také například zdravotnický personál, učitelé, psychologové a další profese. Syndrom vyhoření často postihuje i lidi, kteří se rozhodnou naplno pečovat o své blízké.
Asi víte, že syndromu vyhoření předcházejí určité fáze, které se dají rozpoznat. Jak správně píšete, úplně nejlepší je tomuto jevu předcházet. Za prevenci považuji už to, že personalistka v naší obecně prospěšné společnosti spolu s dalšími odborníky vybere toho správného člověka na správné místo. Dále je to spolupráce lidí v týmu, kdy lidem na sobě záleží, komunikují spolu a problémy řeší v zárodku. K prevenci řadím také průběžné vzdělávání lidí, kdy mají možnost se učit něco nového a potkávají se s dalšími odborníky a kolegy z jiných pracovišť. Důležitou roli hraje umění odpočívat, najít si čas na blízké a přátele a ve volném čase se věnovat koníčkům. Za důležité považuji i to, že se s kolegy setkáváme několikrát do roka neformálně, třeba při hraní kuželek nebo tanci. K tomu všemu se snažím vést i vedoucí jednotlivých služeb. Radost mi dělá, když vidím, že v jednotlivých odděleních si vedoucí dokážou se svými lidmi skvěle připravit nějakou akci, která není jen ryze pracovní. S lidmi se snažím maximálně komunikovat a na základě společné vize a plánů je i běžné, že se mohou po určitém čase přesouvat v rámci oddělení, aby při jiných činnostech přišli na nové myšlenky. Oproti lidem, kteří se stali pečujícími doma o své blízké, mají sociální pracovníci výhodu vzdělání a zkušeností.
Na pečující doma bych apeloval, aby nestrhávali veškerou odpovědnost na sebe, aby si v kruhu rodiny sedli a domluvili se na rozdělení pomoci, aby si uvědomili, že pomáhat mohou, jen když budou oni sami v pohodě a nebáli se využívat sociálních služeb.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru