ZPRÁVY

Miroslav Krobot natáčí svůj první celovečerní film Díra u Hanušovic

31. července 2013, 10:00, téma JESENÍKY, BH
Miroslav Krobot natáčí svůj první celovečerní film Díra u Hanušovic Šumperk – Krátce po filmu Ondřeje Sokola Krásno se v šumperském okrese natáčí další film. Je jím Díra u Hanušovich známého herce a šéfa Dejvického divadla Miroslava Krobota, rodáka za Zábřeha. Krobot se bjevil se ve filmech Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, Alois Nebel nebo Revival. Scénář ke svému filmovému debutu Díra u Hanušovic napsal společně se svým spolužákem z gymnázia, dnes psychologem Lubomírem Smékalem.
Jde o současný příběh mladé ženy, která namísto kariéry učitelky vede vesnickou hospodu, v níž se scházejí místní obyvatelé. Hlavní hrdinka Maruna (Tatiana Vilhelmová) žije na statku s mladší sestrou Jarunou (Lenka Krobotová) a autoritativní matkou (Johanna Tesařová) a mezi několika místními neperspektivními muži aktivně hledá životního partnera. Ve filmu dále hrají Ivan Trojan, Jaroslav Plesl, David Novotný, Lukáš Latinák, Hynek Čermák nebo Simona Babčáková.„Náš film má několik inspirací. Například poetiku a vnitřní humor Akiho Kaurismakiho nebo bratří Coenů, ale nechali jsme se inspirovat i dílem bratří Mrštíků,“ říká Miroslav Krobot. Svého dlouholetého přítele původně oslovil kvůli tématu stalkingu, ale postupem času z toho vznikla spolupráce na celém scénáři. Odlišnost profesí režiséra a psychologa pomohla tvůrcům při psaní rolí. „Důležité bylo, že jsme se sešli nad tématem, které je nám oběma hodně blízké. A že jsme se bavili. Příběh odpovídá našemu vnímání doby, atmosféře ve společnosti, kdy lidé často ztrácejí pocit, že mohou sami něco ovlivnit místo toho, aby se pokusili o změnu,“ říká Lubomír Smékal.Oba scenáristé se o svém filmovém debutu vyjadřují jako o filmu, v němž obecně platí, že kdo uteče včas, vyhraje. Proto je Díra u Hanušovic výrazem respektu k těm, co zůstávají. „Co se týče žánru, napadá nás 'existenciálně laděná černá komedie', což je dostatečně nesrozumitelné, takže by to mohlo sedět,“ shodují se oba tvůrci.

Producentem filmu je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films, která produkovala například snímek František je děvkař nebo která vyrobila úspěšný hraný seriál Okresní přebor. Koproducentem filmu je ostravské studio České televize. „Krobotův filmový debut se nejen dějově, ale i realizačně odehrává v prostředí zapadlé vesnice na Jesenicku. Proto je logické spojení s ostravským studiem," říká kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková. Film vzniká za finanční podpory Státního fondu pro rozvoj kinematografie a dále za podpory Olomouckého kraje a Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu. Film uvede do kin distribuční společnost EEAP Film Distribution CZ-SK v roce 2014.

Foto: Evolution Films


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.8.2013 18:47
Titulek: Je to dobře, ale zatím nic moc veselého
Autor: anonym
120
Tak to máme čarodějnické upalování (Kladivo na čarodějnice), filmy o nuceném odsunu původního obyvatelstva (Cukrová bouda, Pramen života, Sedm dní hříchu) nebo o rozkrádání státu a sovětské okupaci (Alois Nebel). Teď se těšme na ukřivděného Sokola a do toho film o díře (pardon, ale Hanušovice jsou hrozná díra non plus ultra). Ještě to "zachraňuje" S tebou mě baví svět. Jaktože jsou ty naše hory tak ponuré až temné? Že by lidi?
Reagovat
Datum: 5.8.2013 21:20
Titulek: Re: A ještě do výčtu chybí - Habrmannův mlýn !!!!!
Autor: anonym II
103
101
Reagovat
Datum: 22.8.2013 08:00
Titulek: Re: A ještě do výčtu chybí - Habrmannův mlýn !!!!!
Autor: anonym
112
103
Habermannův mlýn je vylhaný šmejd,který dělá mládeži v hlavě zmatek. Nevím, nakolik prospěje Hanušovicím přívlastek "díra",počkáme na film a hlavně, kolik diváků bude zajímat.Dříve bylo žádané zobrazovat vše ideologicky= optimisticky , no a dnes naopak pochmurně, s tajemnou až tragickou minulostí.Takže páni umělci jedou na módní vlně.Pravdu znají lidé, kteří zde žijí a zmiňovaná umělecká díla je až tolik nezajímají.
Reagovat
Datum: 26.8.2013 16:57
Titulek: Re: A ještě do výčtu chybí - Habrmannův mlýn !!!!!
Autor: sama
106
Pravdu znají opravdu lide, kteří žijí v Bludově a není tak vylhaný jak píšete.Nic o tom
nevíte,tak nesuďte!Plivat umí každý!
Reagovat
Datum: 2.9.2013 07:51
Titulek: Právě že vím
Autor: bludovák
119
Právě že vím, proto soudím.Habermannův mlýn je slátanina,historický zmetek.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.