KULTURA

Retro zve na pivo s Mirkem Krobotem

14. července 2014, 07:00, zd, on
Retro zve na pivo s Mirkem Krobotem Zábřeh - Z červeného koberce Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zamíří tvůrci nového českého filmu Díra u Hanušovic také do Zábřehu. V místním kině Retro se v pátek 18. června uskuteční jedna z předpremiér „načernalé komedie“ debutujícího režiséra Miroslava Krobota, která se loni v létě natáčela ve Vikanticích u Hanušovic.

Do Zábřehu přijedou představit svůj nový film bývalí spolužáci ze zdejšího gymnázia – režisér Miroslav Krobot, scenárista filmu Lubomír Smékal a také herečka Lenka Krobotová. Svého dlouholetého přítele původně Krobot oslovil kvůli scénáři o stalkingu, ale postupem času z toho vznikla právě Díra u Hanušovic. Odlišnost profesí režiséra a psychologa pomohla tvůrcům při psaní rolí a poskytovala širší škálu pohledů na situace a příběhy postav.

„My jsme z podobné vesnice, jako je díra u Hanušovic. Byla to pro nás do jisté míry jistota. Když děláte film poprvé, je dobré vycházet ze zkušenosti, my jsme se rozhodli, že se opřeme o to, co známe z dětství, z mládí. Osudy některých postav se z velké většiny staly,“ popsal spolupráci na scénáři s Lubomírem Smékalem Miroslav Krobot.

Po skončení projekce v kině Retro budou oba tvůrci s diváky besedovat. Podtitul akce, který zní Na pivo s Mirkem Krobotem, napovídá, že na diváky čeká kromě filmu také pivo z hanušovického pivovaru, který je hlavním partnerem snímku.

„Návštěvníkům nabídneme vedle oblíbeného hanušovického piva také občerstvení v podobě staroměstských trubiček a grilovaných specialit. To vše v nezvyklém prostředí zahrady kina, kterou otevřeme pro veřejnost vůbec poprvé,“ doplnila k zábřežské předpremiéře vedoucí biografu Věra Smrčková.

Předpremiéra Díry u Hanušovic je stejně jako v Šumperku beznadějně vyprodaná, ale další šanci vidět filmovou novinku dostanou zábřežští diváci hned několikrát, a to od pátku 25. července. Na tato představení jsou vstupenky stále v prodeji.


Foto: archiv

Očekávaný film Díra u Hanušovic přijedou do Zábřehu představit bývalí spolužáci ze zdejšího gymnázia scenárista filmu Lubomír Smékal a režisér Miroslav Krobot.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.7.2014 13:41
Titulek: džuzna
Autor: Dušan Masár
226
223
Pozdravujte králíky, Miroslave, na film asi vyrazím.
Reagovat
Datum: 14.7.2014 17:31
Titulek: Jan Čulík, Britské listy
Autor: Anonym
180
183
Díra u Hanušovic: Děsivý obraz současné české venkovské společnosti

Co k tomu filmu říct.

Film je uváděn jako "tragikomedie" a diváci v přeplněném hlavním sále hotelu Thermal v Karlových Varech se v úterý večer tu a tam pochichtávali (vadí mi primitivismus českého publika, které se směje každé vulgaritě, kterou někdo řekne na plátně), jenže spíš to byl smích zoufalců. Filmů o zoufalé současné české existenci, především na venkově, už vzniklo víc. Kromě Krausova filmu Městečko například film Zdeňka Jiráského Poupata (2012) anebo filmy Bohdana Slámy jako Divoké včely.

Většina českých filmů, které jsme letos v Karlových Varech viděli, nevykročila z luxusní pražské umělecké a středostavovské bubliny. Tak Krobotův debut to udělal velmi silně. Otázkou je, zda zdrcující a děsivý obraz primitivismu českého venkova, který Miroslav Krobot před námi nastínil, není do určité míry jakousi pomstou pražských středostavovských intelektuálů, kteří se možná života na venkově tak trochu štítí, a tak ho tady zobrazili v tom nejhroznějším světle. Chci věřit, že tento film není pražskou pomstou Moravě ani prostě českomoravskému venkovu, ale že je seriozním pokusem tvůrců zamyslet se nad tím, co je dnes podstatou češství a proč je to tak hrozné.

Film má velmi nevýrazný příběh, spíš je to živý obraz existence na zapadlé moravské vesnici (pražští herci se ve filmu snaží hovořit hanáckým přízvukem, přijde mi to trochu nepřesvědčivé a neústrojné) a figurkářská studie jednotlivých postav. Děj se odehrává v polorozbořené, polorozpadlé vesnici, v níž se za posledního čtvrt století vůbec nic nezměnilo. Nevidíme jedinou novou střechu, nic luxusního, lidé žijí v chudě zařízených, omšelých domech a v hluboce zažité plebejskosti. Starosta vesnice jezdí starým favoritem. Vesničané ve špinavé hospodě neustále pijí pivo, zelený likér a slivovici, pojídají skoro pořád uzeniny, případně králičí nebo vepřové maso.

Film má jeden zajímavý normalizační rys. Za normalizace byla povolena komunální kritika, ale vždycky byla směřována od systému směrem k jednotlivcům. Pokud bylo za socialismu něco špatného, mohli za to vždycky jen chybující jednotlivci, nikdy režim nebo systém samotný. Stejný přístup zaujímá tento film. Žádnou systémovou kritiku neobsahuje. Pokud je v životě lidí něco špatného, je to také vždycky vina jen jednotlivců, kteří se chovají špatně. Ve filmu se nevyskytne žádný politik, žádná instituce, žádný větší podnik či koncern - aktéry, a tedy viníky, jsou jen obyčejní, normální individuální občané, kteří se chovají neskutečně trapně.

A ještě jedna důležitá věc. Na rozdíl třeba od filmů Bohdana Slámy, tento film nemá se svými postavami empatii. Zaznamenává je buď zcela pasivně, anebo zcela tvrdě registruje trapnost situací. Představuju si, jak to probíhalo, když ve vesnici natáčel ten filmový štáb. Nemohu se zbavit dojmu, že museli být posedlí tím, jak ukážou, jací jsou ti vesničané balíci. Jenže je to všechno konstrukce, že?

Celá recenze Jana Čulíka na http://blisty.cz/art/73852.html
Reagovat
Datum: 14.7.2014 17:35
Titulek: Pane Krobote,
Autor: Anonym
208
181
"já su tak ráda doma", říká Vilhelmová??? Hanušovice nejsou na Hané, ale v Sudetech, tady se nemluví hanáckým nářečím, jako vnucujete ve vaší slátanině.
Reagovat
Datum: 14.7.2014 17:41
Titulek: Re: Pane Krobote,
Autor: J.
171
152
Co sem taháš Sudety fašisto.
Reagovat
Datum: 14.7.2014 18:53
Titulek: Re: Pane Krobote,
Autor: aNONYM
179
194
Ještě blbější je tahat k Sudetám fašismus :-)))
Reagovat
Datum: 14.7.2014 18:12
Titulek: Re: Pane Krobote,
Autor: Templ
186
207
Právě proto se zde mluví všelijak.
Reagovat
Datum: 14.7.2014 18:33
Titulek: Ad Jan Čulík
Autor: kinderman
245
197
V Listárně nedávno někdo s nickem Zmetek odkazoval na Čulíkův text o Menzelových Donšajnech, teď tu máme podstatné výňatky z textu o Díře (ještěže Anonym vystřihl autorovy pověstné spoilery). Protože mou reakci na Čulíkův způsob nazírání českých filmů z Listárny tuším smázli, ještě jednou. Jediným hodnotícím hlediskem je pro autora to, zda a jak film odráží naši současnost, pokud se toto nekryje s Čulíkovou optikou, je dílo podrobeno nemilosrdné kritice. Ta je navíc silně dějově popisná, včetně zmiňovaných spoilerů (vyzrazování zápletek, point), takže se nevyplatí to číst před zhlédnutím filmu. Také jeho kniha Jací jsme (Česká společnost v hraném filmu 90.a nultých let) vzbudila u odborné veřejnosti spíše rozpaky.
Reagovat
Datum: 15.7.2014 21:09
Titulek: Hanušovice opravdu nejsou na Hané
Autor: daniel
189
213
a hanáckým nářečím tu nikdo nemluví.
Reagovat
Datum: 16.7.2014 07:26
Titulek: Re: Hanušovice opravdu nejsou na Hané
Autor: Templ
179
170
Já su....je hanácké nářečí?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.