KULTURA

Retro uvede dokument z romských osad

31. března 2014, 16:00, Ondřej Polák, Zdeněk David
Retro uvede dokument z romských osad Zábřeh - Zábřežské kino Retro uvede v sobotu 5. dubna od 18 hodin výjimečný časosběrný dokument z nejchudších východoslovenských romských osad. Režisér Ladislav Kaboš, který má ve svém portfoliu více než 70 filmů a mnoho ocenění, autenticky zachytil hledání řešení „romského problému“.

 Ústřední postavou dokumentárního snímku je charismatický katolický kněz Marián Kuffa, kterého však divák uvidí ve filmu spíše v ušpiněných montérkách. Sleduje jeho misi do žalostného prostředí bídy a beznaděje v zapomenutých osadách Huncovce a Velká Lomnica. Kuffa se snaží pomoci nejchudším Romům a místo chatrčí plných potkanů nabídnout mnohadětným rodinám důstojné bydlení. Skrze svépomocnou stavbu prostých domků ale usiluje hlavně o změnu sociálních vztahů a myšlení uvnitř osad. Chce, aby „jeho děti“ objevily svoje schopnosti. Naučily se nezávidět si a pracovat jeden pro druhého. Místo kázání se snaží strhnout Romy příkladem a lidským zájmem.

Slovenský režisér Ladislav Kaboš, jehož s ústředním hrdinou pojí dlouholetý vztah, se promítání v zábřežském kině osobně zúčastní, a to spolu se scenáristkou Svatavou Marií Kabošovou. Oba se s návštěvníky kina po filmu podělí o své zkušenosti z natáčení v romských osadách.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.3.2014 20:56
Titulek: Bez titulku
Autor: Happy
48
Tahle "menšina" nikdy dělat nebude a s tím nepohnou ani pánbičkáři... :-(
Reagovat
Datum: 3.4.2014 10:58
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
41
rady si věděl jediný Jirka Čunek a teď to vypadá , že i Okamura vidí to , co my obyčejní lidé ....
Reagovat
Datum: 5.4.2014 07:51
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jimbo
94
Cunek si rady nevedel. Nastehoval tyhle "lidi" do pohranicnich vesnic. Rady si vedel jiny pan.
Reagovat
Datum: 5.4.2014 09:20
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
111
Přesně tak, „hrdina“ Čunek problém neřešil, jen ho hodil na někoho jiného.
Reagovat