KULTURA

Retro uvede dokument z romských osad

31. března 2014, 16:00, Ondřej Polák, Zdeněk David
Retro uvede dokument z romských osad Zábřeh - Zábřežské kino Retro uvede v sobotu 5. dubna od 18 hodin výjimečný časosběrný dokument z nejchudších východoslovenských romských osad. Režisér Ladislav Kaboš, který má ve svém portfoliu více než 70 filmů a mnoho ocenění, autenticky zachytil hledání řešení „romského problému“.

 Ústřední postavou dokumentárního snímku je charismatický katolický kněz Marián Kuffa, kterého však divák uvidí ve filmu spíše v ušpiněných montérkách. Sleduje jeho misi do žalostného prostředí bídy a beznaděje v zapomenutých osadách Huncovce a Velká Lomnica. Kuffa se snaží pomoci nejchudším Romům a místo chatrčí plných potkanů nabídnout mnohadětným rodinám důstojné bydlení. Skrze svépomocnou stavbu prostých domků ale usiluje hlavně o změnu sociálních vztahů a myšlení uvnitř osad. Chce, aby „jeho děti“ objevily svoje schopnosti. Naučily se nezávidět si a pracovat jeden pro druhého. Místo kázání se snaží strhnout Romy příkladem a lidským zájmem.

Slovenský režisér Ladislav Kaboš, jehož s ústředním hrdinou pojí dlouholetý vztah, se promítání v zábřežském kině osobně zúčastní, a to spolu se scenáristkou Svatavou Marií Kabošovou. Oba se s návštěvníky kina po filmu podělí o své zkušenosti z natáčení v romských osadách.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.3.2014 20:56
Titulek: Bez titulku
Autor: Happy
48
Tahle "menšina" nikdy dělat nebude a s tím nepohnou ani pánbičkáři... :-(
Reagovat
Datum: 3.4.2014 10:58
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
42
rady si věděl jediný Jirka Čunek a teď to vypadá , že i Okamura vidí to , co my obyčejní lidé ....
Reagovat
Datum: 5.4.2014 07:51
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jimbo
95
Cunek si rady nevedel. Nastehoval tyhle "lidi" do pohranicnich vesnic. Rady si vedel jiny pan.
Reagovat
Datum: 5.4.2014 09:20
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
111
Přesně tak, „hrdina“ Čunek problém neřešil, jen ho hodil na někoho jiného.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.