KULTURA

Respo vrací úder

4. února 2008, 01:56, Petra Krobotová
Popsat Respa je jednoduše nemožné.
Buď vás jeho názory naprosto odrovnají a dáte mu za pravdu, nebo ho budete považovat za umachrovaného puberťáka, který se snaží zviditelnit. Jeho názory jsou sice leckdy tvrdé a nekompromisní, ovšem já v nich vidím kus pravdy. Převážně když poukazuje na fakt, že mnozí rádobymuzikanti pouze okopírují určitý styl od jiných a považují se za „hrdiny“.


Dlouho jsem přemýšlela co o něm napsat na úvod. Respo se ovšem mých otázek zhostil s takovou „chutí“, že  by byla škoda na úkor úvodu proškrtat  jeho výstižné odpovědi, aby se vešel
celý rozhovor.  


Takže dámy a
pánové, pohodlně se usaďte, show začíná:

 

Hned na úvod si neodpustím otázku ohledně tvého názoru na Šumperk. V jednom rozhovoru jsi se dost nelichotivě zmínil o zdejší hudební scéně, veřejně propaguješ, že se od šumperské hiphopové scény naprosto distancuješ. Proč to bereš až tak tvrdě a nekompromisně?

Proč? Uplně upřímně- nedistancuju se od celé šumperské hip hopové scény. Házet všechny lidi do jednoho pytle, to dělají wannabeez. Já se distancuju od určitých lidí, kapel které nemíním zmiňovat. Je v tom minulost a to jak se ke mně zachovali jako k začínajícímu interpretovi co miluje hudbu. Vypískání od týpka na akci, kterej byl předtím dá se říct "kámoš" se kterým jsem se mj. den předtím normálně bavil, sám za mnou přišel a potřasl mi rukou.
Přes vyhružný zprávy až po zažalování o 10 000 kč za autorská práva - což samozřejmě nebyla taky pravda a celá věc vypadala uplně jinak. Ale nebudu to tady rozebírat, jen bych si přál, aby o tom lidi vědeli víc než ted. No prostě lži, to je právě to. A já tady nikomu do hlavy nevidím, ale tito lidi se mnou dost hnusně zametli, víš co. Já dřív hodně makal a snažil se, ale nebyl jsem rozhodně na takové úrovni a když to tak řeknu byl jsem doslova "wack" a místo toho, aby mi někdo pomohl, tak mě spíše podrazil.
Nejsem paranoidní, takhle to bylo, nikdo mi tady nepomohl a ani mi neporadil, všechno jsem si udělal sám, naučil jsem se rapovat jak tady v Špk nikdo. Makal jsem na textech, udělal jsem si svoje kontakty a lidi kolem sebe. Lidi tady se mi dřív smáli, jenomže hodně lidí taky smích přešel hned potom, co jsem udělal track jako je Invaze člověka.
Ten track je podle lidí tady prý jeden z těch nejlepších v Špk. Udělal jsem mixtape , dělám rozhovory, a myslím, že jsem tady v 19 letech hodně lidem zavřel hubu. Proto to možná beru tak nekompromisně. Sám se znám teď s lidma, co mají 14-17 let a dělají rap. Sám vím jak je těžké prorazit a vypracovat se, ale milujou to a snažím se jím spíše pomoct, poradit .Nebo když je v mých silách udělat proma, feat etc. Řídím se už asi rok podle priorit a jedna z nich je "nikdy nezapomeň odkud jsi přišel".
Jedním slovem zametli se mnou a já nezapomínám, takže bych je tím chtěl připravit, že můj rap napadne jejich nervovou soustavu. Poslední věc je, kolik  lidí se mě tady snaží zastavit v postupu za svým snem Abych to vysvětlil -prostě určitá parta tady v Šumperku hledá příležitost mě v tom rapu odrovnat.

 

Hodláš se jednou vrátit s tím, že tady uděláš vítr a ukážeš jak má vypadat pořádnej hiphop, nebo je tvá priorita pokusit se prorazit v zahraničí?

V zahraničí ne, chci si ho udělat tady doma v česku.

 

Přece jen, nenajde se v Šumperku někdo, kdo u tebe stojí díky své tvorbě za respekt?

Určitě Valdez, človek za kterým si stojím. Pozděj mi pomohl, vysvětlil mi game a hlavně jsem se naučil od něj dělat věci s láskou. Naše friendship zůstalo dodnes. Jinak co se tvorby týče tak zatím vidím lidi co tady makají, začínající MCz co mají ambice, ale zatím to není uplně ono.
Potom tady jsou znamé jména, které nedělají vůbec nic. Stojí tady progress, srovnej si třeba tracky jako jsou “komnata” x “chci tě poznat” , nebo “terapie zmrdům” x “nikdy nezapomenem” cítím p**u” x “sen”. Tak prostě zjistíš, že ten rap je úplně na jiné úrovni a když se na to podívám z pohledu že cca 2-3 roky zpět jsem byl nikdo a teď dělám na hip hopových webech viz. EHH rozhovor "RESPO NOVÁ NADĚJE ČESKÉ SCÉNY" tak to je prostě krásnej pocit a věř mi, že jsem rád když vidím, že všechno to co jsem v tom rapu udělal…
Bylo to k něčemu dobré, jsem na kompilacích. Lidi mě zvou na rozhovory, momentálně pracuji s lidma, s kterýma nedělá už jen tak každý a, že jsem ty lidi, kteří tady v Špk jsou i 8 let na té naší malé scéně a já jsem ten co je doslovně předehnal. Je to fakt krása, prostě za toho idiota kterého jsem v Špk byl jsem jím tu prdel nakopl a dost silně, to ti dneska řekne úplne každý.

 

Teď už ale přejděme k tvé tvorbě – na světě je tvůj mixtape "3:15 Zemřeš!" , má 14 stop a ve většině z nich tvrdě kritizuješ, poukazuješ dá se říct na ubohost hip hopu v ČR atd. . Určitě je ti jasný, že to leckdo může brát jako vyhlášení války na hipácké scéně. Nebo to byl záměr?

Ne ne, určitě ne. Lidi by měli pochopit, že tohle k tomu stylu prostě patří. Ten battle o tom je. Záměr to vážně nebyl, já nevěděl, že to nějakou citlivku vezme u srdce. Abych to shrnul jednou větou, lidi nejsou zvyklí na tohle. Oni mají rádi pohodu, všichni se radši zhulí, všichni nadavájí na neonacisty, proč? Protože to dělá většina hip hoperů.
Proč se nadává v Špk i přes to, co jsem udělal, na mě? Protože to je IN. Však si klidně dejte všici klíčenky na krk, sedněte si ze svého okna v paneláku, pusťte si naplno track o ztracený holce nebo Penery a napište si transparenty "RESPO KU**I HIP HOP".

 

Kterej ze svých tracků považuješ tak nějak za nejzdařilejší? Když pomineme úvodní 3:15 zemřeš.

Král Sýrů!!! Ale jinak se to nedá přesně takhle určit. Každej z těch tracků má v sobě něco origo.

 

Vždycky se najde šťoura, podle kterýho jsi naprostá nula. Diskuze pod recenzí na tvůj mixtape byla docela ostrá. Dost lidí tě tam odsoudilo. Zajímaj tě tyhle názory, nebo si jdeš za svým ať to stojí co to stojí?

Názory mě nezajímají. Ať už mi někdo napíše pozitivní, nebo negativní kritiku, tak zjistíš, že ti to ve výsledku až budeš psát text stejně nepomůže. Bude to v tom, že lidi nemají rádi tak agresivní styl. Oni nepotřebují slyšet mě nebo Marpa, jak nadávají na zbytek scény, jak mají kruté metafory kde říkají, že oni jediní jsou top a všichni ostatní wack.
Lidi jsou ovce, respektive stádo. Nechci už ani, aby o mě někdo říkal "respo ty seš hip hoper". Podívej se co pod tu skupinu spadá za lidi. Stydím se za ně, ale miluju hudbu. Všichni tady nejsou stejní, ale i na tenhle hudební žánr se bohužel nabalili blbci vyhulenci, špíny na které se úplně normální clověk díva skrz prsty. Je to tak, na druhou stranu by bylo dobré si přiznat odkud hip hop přišel.
Takže je to těžký o tomhle mluvit, ale všichni lidi co dělají hip hop nezewlujou, nehulí. Věř mi dělá to i naprosto normální skupina lidí, a jak už rekl přede mnou můj kámoš “kdyby tu bylo víc lidí jako je právě Marpo, česká scéna by nebyla tolik k smíchu”. A je to prostě tak.

 

Co máš v nejbližší době v plánu? Můžeme se v brzké době těšit na tvou show? Je jasný že právě tito šťourové budou chtít vidět, co v tobě vlastně je.

Udělal jsem přesně 8 tracků na Mixtape Fuerzy Army, takže sama vidíš, že v poměrně krátké době po vydání Mixtapu 3:15 jsem zamakal a udělal tohle. Mám toho teď zase celkem dost, zrovna teď jsem dopsal track na můj úplně první singl. Mimochodem chci k tomu natočit i videoklip. Mělo by to být opravdu hodně kontroverzní, chci tam mít jak chuligany z bazalů Silesian Hunters, tak určitě dalších x lidí kterých si vážím.
Ještě nemám zatím ani představu jak by to mělo vypadat, ale věřím, že to bude hodně nadupané a samotný videoklip bych chtěl natočit duben/květen. Momentálně to je ve stavu, že sháním schopného režiséra a když to tak řeknu - "team" lidí, kteří v tom mají knowledge.
Teď už musím dodělat asi tři tracky a pak začnu už konečně dělat EP, které chci samozřejmě jak jinak než pořádně promakat, a vyždímat ze sebe fakt všechno. Co se showz týče, tak mě tady v Špk můžou lidi vidět až tak od toho dubna, jsem teď mimo ČR, a ještě sám nevím kdy se vrátím. Upřímně víc nabídek na akce jsem dostal z Prahy než tady ze Špk, ale jsem teď v kontaktu s lidma co tady organizujou akce, takže si myslím, že až se vrátím tak v tom dubnu něco se mnou a celou Fuerzou Armou bude.

 

"Přicházim na scénu s cílem dobýt tenhle svět, zničim tuhle scénu jako berlínskou zeď,jako z MI:5 přicházim všechny pozabíjet jdu nahoru jako praotec Čech, rozrážim haters jako ledoborec" či "Já se snažim makám den co den, připrav se na úder, já jsem silnější než achilova pata, ty jseš další návrat idiota" To je malej výřez v tracku Komnata. Sebevědomí ti rozhodně nechybí. Proč myslíš že zrovna ty jsi narazil na návod jak být úspěšný? Kde dělají ostatní chybu? Můžeš tak vlastně poradit mladším raperům...

Sebevědomí  mám, díky, ale žádnej návod není a nikdy nebyl. Musíš to mít v sobě (jak mně teď řekl můj kámoš, já mám v sobě něco origo). Rapuju  úplně  jiným stylem než všici ostatní, a proč? Já  prostě nevím dělám věci jinak než ostatní, nejsem ovce jako lidi v Česku a jsem rád, že už jsem z toho vyrostl. Miluju  battle rap, ale dělat battle styl není easy. Když si poslechneš třeba Komnatu, Krále Sýrú, nebo Invazi…
To není prostě styl rapu který bych si vycucal z prstu, to je fakt kus origo práce za kterou si stojím. Ale co by měl takovej rapper mít? Musí mít schopnost oslovit masu lidí, musí mít styl podání a barvu hlasu jako nikdo, musí mít v sobě něco origo a dělat to co tu ješte předtím nikdy nebylo. Jít si pevně za svým, trvrdě pracovat. Nakonec jsou duležité kontakty, bez kterých to už dneska nejde.

Zdroj: www.myspace.com


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 6.2.2008 12:51
Titulek: Bez titulku
Autor: Jiřina
Co to je za raplujici ditko ten Respo?
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Naposledy v letošním roce můžete soutěžit s Týdnem na severu. Opět nabídneme dvě otázky, opět rozdělíme několik výher. Čekají na vás volňásky na hudební večer skupiny Dying Passion a jejich hostů a dále dvojvstupenka na koncert Moravia Big Bandu (MBB). Tak soutěžte a nezapomeňte poslat číslo i písmeno odpovědi!

Soutěžní otázka č. 1: ( Předvánoční koncert MBB, 18. 12., 19.00, Zábřežská kulturní, 1x 2 vstupenky)

Kolikáté výročí od svého vzniku letos oslavil orchestr MORAVIA BIG BAND?
1A) 30.
1B) 35.
1C) 40.

Soutěžní otázka č. 2: ( Mezi svátky VIII., 27.12., H-Club, Šumperk , 3 vstupenky)

Jak se jmenuje zpěvačka Dying Passion?
2A) Zuzana Jelínková
2B) Hana Horecká
2c) Elis Mraz

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:
Dvě volné vstupenky na koncert Skupiny Olympic, konaný 13. prosince v šumperském Domě kultury vyhrávají: Eva Vaňková ze Šumperka a Martina Pinosová z D. Libiny. Dvojvstupenku na koncert Tomáše Kočko s orchestrem budou mít v KKC Rapotín zadarmo rezervovanou Josef Janota z Loučné n. D. a Vlasta Španihelová z N. Malína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.