SPORT

René Uhrin: "Běhání je extáze..."

28. července 2010, 20:00, téma OBYČEJNÍ LIDÉ KOLEM NÁS, Stanislava Marešová
"Chci během podpořit centrum Pavučinka," říká čtrnáctiletý mladík, který začal běhat v roce 2008. Do dnešního dne má v nohách již mnoho kilometrů, které může počítat ve stovkách. A jeho novým snem do dalších let je vyzkoušet si běh na 100 mil.
Jmenuje se René Uhrin a je mu 14 let. Mohli byste si říct - úplně obyčejný teenager, ale není tomu tak. Je tělem i duchem sportovcem. René nadšeně  běhá. Nejsou to ale obyčejné trasy, je tak trochu extrémista, a tak si dává za cíl trasy kolem 100 km. Navíc je René sportovcem s dobrým srdcem. Rozhodl se totiž svým příštím dálkovým během podpořit centrum Pavučinka v Šumperku.


Rej.cz: Je poměrně zvláštní, když se v dnešní době mladí lidé tvého věku věnují tak aktivně sportu, který není zrovna masově oblíben jako třeba fotbal nebo hokej či jiné převážně pouliční sporty. Jak jsi se dostal k běhání?"
René:
"K běhu jako takovému jsem se dostal úplně náhodou. Asi před dvěma lety jsem dělal Airsoft, což je věrné napodobování určité vojenské jednotky nebo válečného konfliktu v libovolném roce. Já i ostatní kluci to brali vážně, a tak jsme dělali taky něco proto, abychom na tom byli fyzicky dobře. Začínal jsem běhat každé ráno, byly to tehdy jen 3 kilometry. Tohle jsem běhal jen tak pro udržení fyzické kondice."

Rej.cz: Ale to ještě pořád není nic neobvyklého, kdy tě tedy napadlo běhat dlouhé tratě?
René:
"O rok později jsem se dostal na atletické závody za školu, v běhu na 1000 metrů. Skončil jsem třetí, a když jsem se díval na výsledky, viděl jsem, že na prvním místě byl kluk o pět let mladší. Hrklo ve  mně a řekl jsem si, že bych měl se sebou začít něco dělat. Ještě v ten den jsem šel běhat, to bylo poprvé, co jsem uběhl 15 kilometrů."

Rej.cz: Pěkná motivace. Ale poměrně slabý začátek "jen" 15 km.  
René:
"Ani to mi nestačilo, byl jsem k sobě hodně přísný a tvrdý. Začal jsem každý den běhat 12 kilometrů, po týdnu jsem začal běhat 20 kilometrů a po dalším týdnu už i 40. No prostě jsem se cítil stále na něco většího a většího."

Rej.cz: A nápad na běh na 100 mil? Takové tratě přece nejsou v Česku zase tak běžné.
René:
"Pak jsem začal na internetu sledovat jednoho muže. Běžel 1000 mil na podporu lidí s nějakou nervovou poruchou. Sledoval jsem jeho běh od úplného začátku až do úplného konce. Řekl jsem si, že bych tak v 19 letech mohl taky běžet něco podobného. V tu chvíli mě napadlo 100 kilometrů."

Rej.cz: Na dalších pět let máš tedy co trénovat. Sen o 1000 mílích by se při pořádném tréninku mohl zdát reálný. Ale co teď?
René:
"První myšlenka na 100 km se mi přece jen po měsíci začala zdát až moc vzdálená, a tak jsem si řekl, že poběžím teď. Tak jsem si vše naplánoval a 1.července 2010 jsem o půl jedné ráno vyběhl. Prostě nadšený pocit, úplná extáze...
 
Rej.cz: Zdá se, že dobrá věc se podařila. Dnes máš v nohách už skoro čtyři sta uběhnutých kilometrů. Jak to půjde dál?
René:
"Běh na 100 kilometrů byl úspěšný a já se stal neoficiálně nejmladším běžcem v ČR na tuto vzdálenost. Momentálně se připravuji na běh na 100 mil (160,9 kilometrů) a chtěl bych tímto  podpořit PAVUČINKU, protože mi přijde správné svůj um využít k dobrým věcem."

Více o Reném Uhrinovi zjistíte na webu ZDE. Diskutovat s ním můžete i na Facebooku.

S Reném se sejdeme do konce prázdnin ještě několikrát, abychom mohli sledovat jeho sportovní záměr i ušlechtilý cíl. Podaří se mu skutečně natrénovat na běh na 100 mil?


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.