SPORT

René Uhrin: "Běhání je extáze..."

28. července 2010, 20:00, téma OBYČEJNÍ LIDÉ KOLEM NÁS, Stanislava Marešová
"Chci během podpořit centrum Pavučinka," říká čtrnáctiletý mladík, který začal běhat v roce 2008. Do dnešního dne má v nohách již mnoho kilometrů, které může počítat ve stovkách. A jeho novým snem do dalších let je vyzkoušet si běh na 100 mil.
Jmenuje se René Uhrin a je mu 14 let. Mohli byste si říct - úplně obyčejný teenager, ale není tomu tak. Je tělem i duchem sportovcem. René nadšeně  běhá. Nejsou to ale obyčejné trasy, je tak trochu extrémista, a tak si dává za cíl trasy kolem 100 km. Navíc je René sportovcem s dobrým srdcem. Rozhodl se totiž svým příštím dálkovým během podpořit centrum Pavučinka v Šumperku.


Rej.cz: Je poměrně zvláštní, když se v dnešní době mladí lidé tvého věku věnují tak aktivně sportu, který není zrovna masově oblíben jako třeba fotbal nebo hokej či jiné převážně pouliční sporty. Jak jsi se dostal k běhání?"
René:
"K běhu jako takovému jsem se dostal úplně náhodou. Asi před dvěma lety jsem dělal Airsoft, což je věrné napodobování určité vojenské jednotky nebo válečného konfliktu v libovolném roce. Já i ostatní kluci to brali vážně, a tak jsme dělali taky něco proto, abychom na tom byli fyzicky dobře. Začínal jsem běhat každé ráno, byly to tehdy jen 3 kilometry. Tohle jsem běhal jen tak pro udržení fyzické kondice."

Rej.cz: Ale to ještě pořád není nic neobvyklého, kdy tě tedy napadlo běhat dlouhé tratě?
René:
"O rok později jsem se dostal na atletické závody za školu, v běhu na 1000 metrů. Skončil jsem třetí, a když jsem se díval na výsledky, viděl jsem, že na prvním místě byl kluk o pět let mladší. Hrklo ve  mně a řekl jsem si, že bych měl se sebou začít něco dělat. Ještě v ten den jsem šel běhat, to bylo poprvé, co jsem uběhl 15 kilometrů."

Rej.cz: Pěkná motivace. Ale poměrně slabý začátek "jen" 15 km.  
René:
"Ani to mi nestačilo, byl jsem k sobě hodně přísný a tvrdý. Začal jsem každý den běhat 12 kilometrů, po týdnu jsem začal běhat 20 kilometrů a po dalším týdnu už i 40. No prostě jsem se cítil stále na něco většího a většího."

Rej.cz: A nápad na běh na 100 mil? Takové tratě přece nejsou v Česku zase tak běžné.
René:
"Pak jsem začal na internetu sledovat jednoho muže. Běžel 1000 mil na podporu lidí s nějakou nervovou poruchou. Sledoval jsem jeho běh od úplného začátku až do úplného konce. Řekl jsem si, že bych tak v 19 letech mohl taky běžet něco podobného. V tu chvíli mě napadlo 100 kilometrů."

Rej.cz: Na dalších pět let máš tedy co trénovat. Sen o 1000 mílích by se při pořádném tréninku mohl zdát reálný. Ale co teď?
René:
"První myšlenka na 100 km se mi přece jen po měsíci začala zdát až moc vzdálená, a tak jsem si řekl, že poběžím teď. Tak jsem si vše naplánoval a 1.července 2010 jsem o půl jedné ráno vyběhl. Prostě nadšený pocit, úplná extáze...
 
Rej.cz: Zdá se, že dobrá věc se podařila. Dnes máš v nohách už skoro čtyři sta uběhnutých kilometrů. Jak to půjde dál?
René:
"Běh na 100 kilometrů byl úspěšný a já se stal neoficiálně nejmladším běžcem v ČR na tuto vzdálenost. Momentálně se připravuji na běh na 100 mil (160,9 kilometrů) a chtěl bych tímto  podpořit PAVUČINKU, protože mi přijde správné svůj um využít k dobrým věcem."

Více o Reném Uhrinovi zjistíte na webu ZDE. Diskutovat s ním můžete i na Facebooku.

S Reném se sejdeme do konce prázdnin ještě několikrát, abychom mohli sledovat jeho sportovní záměr i ušlechtilý cíl. Podaří se mu skutečně natrénovat na běh na 100 mil?


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.