ZPRÁVY

Řemeslo má zlaté dno

22. ledna 2014, 09:19, redakce, placená reklama
Řemeslo má zlaté dno „Řemeslo má zlaté dno“ – „když se nebudeš učit, skončíš na učňáku.“ Které tvrzení se dnes více zakládá na pravdě, které více odráží realitu současnosti?

Asi bychom si všichni přáli, aby stokrát omílané klišé o „zlatém dnu“ či jeho varianta o „zlatých ručičkách“ bylo skutečností. Na naší škole, Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Gen. Krátkého 30, Šumperk, se v tomto roce vzdělává 677 žáků.

Ráda bych Vám dnes představila učňovské obory kovozpracující a dřevařské. A proč zrovna tyto? O kvalitně připravené absolventy těchto oborů je ve firmách našeho regionu nebývalý zájem, a protože usilujeme o všestranně vzdělané žáky, nabízíme jim pro příští školní rok možnost pokračovat po získání výučního listu v nástavbovém studiu oborů Provozní technika a Nábytkářská a dřevařská výroba. Provozní technika je určena pro ty, kteří absolvovali tříleté vzdělání strojního mechanika, obráběče kovů, klempíře, karosáře, kovář, autolakýrníka či optika. Dvouletá nástavba Nábytkářská a dřevařská výroba je zaměřena pro vyučené v oborech truhlář, čalouník a zpracování dřeva.
Pro nebývalý zájem dětí i rodičů jsme letos otevřely dokonce dva první ročníky obráběčů kovů a z prostředků zřizovatele, Olomouckého kraje, modernizujeme pro naše žáky středisko praktické výuky na Uničovské ulici v Šumperku, ve kterém budou umístěny nové frézy a a soustruhy řízené počítačem.
Dnešní učeň nepotřebuje jen šikovné ruce, zvládnuté manuální návyky, ale musí ovládat náročná zařízení vyžadující komplexní znalosti. Naše škola nevychovává dělníky do manufaktur. Víme, že v dnešní době obstojí pouze lidé schopni samostatného a tvořivého myšlení.

Praktické vyučování strojních mechaniků a obráběčů kovů probíhá ve školních střediscích v Šumperku. V Rapotíně na Šumperské ulici byla z prostředků EU v roce 2010 dokončeno rozšíření a modernizace prostor pro praktické vyučování a výuku odborného výcviku dřevařských oborů – truhlář a nábytkářská a dřevařská výroba. Celková hodnota moderního areálu je ve výši více než 30 mil. korun a žáci i pedagogové pracují v prostředí, jež odpovídá nejvyšším evropským standardům.

Oboustranně prospěšná se ukazuje být praxe žáků vyšších ročníků v renomovaných podnicích ve městě a nejbližším okolí. Vzhledem k tomu, že se žáci podílejí na produktivní činnosti firmy, získávají za svou práci odměnu. Obory obráběč kovů, strojní mechanik a truhlář byly navíc našim zřizovatelem Olomouckým krajem vybrány jako obory prestižní, obory přínosné pro náš kraj, obory budoucnosti, a proto jsou žáci v těchto oborech velmi štědře podporováni stipendijní formou. Stipendium slouží jako motivační prostředek, motivační pro naše žáky musí být i kvalitní praktická a teoretická výuka tak, aby získání výučního listu, maturitní vysvědčení se stalo prvotním podnětem k úspěšné profesní kariéře.
Má řemeslo zlaté dno? Na tuto otázku Vám odpoví nejen naši absolventi, jejich zaměstnavatelé, ale i zákazníci spokojení s jejich prací.

Mgr. Irena Jonová
ředitelka SOŠ a SOU
Gen. Krátkého 3O, Šumperk
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru