ZPRÁVY

Řemeslo má zlaté dno

22. ledna 2014, 09:19, redakce, placená reklama
Řemeslo má zlaté dno „Řemeslo má zlaté dno“ – „když se nebudeš učit, skončíš na učňáku.“ Které tvrzení se dnes více zakládá na pravdě, které více odráží realitu současnosti?

Asi bychom si všichni přáli, aby stokrát omílané klišé o „zlatém dnu“ či jeho varianta o „zlatých ručičkách“ bylo skutečností. Na naší škole, Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Gen. Krátkého 30, Šumperk, se v tomto roce vzdělává 677 žáků.

Ráda bych Vám dnes představila učňovské obory kovozpracující a dřevařské. A proč zrovna tyto? O kvalitně připravené absolventy těchto oborů je ve firmách našeho regionu nebývalý zájem, a protože usilujeme o všestranně vzdělané žáky, nabízíme jim pro příští školní rok možnost pokračovat po získání výučního listu v nástavbovém studiu oborů Provozní technika a Nábytkářská a dřevařská výroba. Provozní technika je určena pro ty, kteří absolvovali tříleté vzdělání strojního mechanika, obráběče kovů, klempíře, karosáře, kovář, autolakýrníka či optika. Dvouletá nástavba Nábytkářská a dřevařská výroba je zaměřena pro vyučené v oborech truhlář, čalouník a zpracování dřeva.
Pro nebývalý zájem dětí i rodičů jsme letos otevřely dokonce dva první ročníky obráběčů kovů a z prostředků zřizovatele, Olomouckého kraje, modernizujeme pro naše žáky středisko praktické výuky na Uničovské ulici v Šumperku, ve kterém budou umístěny nové frézy a a soustruhy řízené počítačem.
Dnešní učeň nepotřebuje jen šikovné ruce, zvládnuté manuální návyky, ale musí ovládat náročná zařízení vyžadující komplexní znalosti. Naše škola nevychovává dělníky do manufaktur. Víme, že v dnešní době obstojí pouze lidé schopni samostatného a tvořivého myšlení.

Praktické vyučování strojních mechaniků a obráběčů kovů probíhá ve školních střediscích v Šumperku. V Rapotíně na Šumperské ulici byla z prostředků EU v roce 2010 dokončeno rozšíření a modernizace prostor pro praktické vyučování a výuku odborného výcviku dřevařských oborů – truhlář a nábytkářská a dřevařská výroba. Celková hodnota moderního areálu je ve výši více než 30 mil. korun a žáci i pedagogové pracují v prostředí, jež odpovídá nejvyšším evropským standardům.

Oboustranně prospěšná se ukazuje být praxe žáků vyšších ročníků v renomovaných podnicích ve městě a nejbližším okolí. Vzhledem k tomu, že se žáci podílejí na produktivní činnosti firmy, získávají za svou práci odměnu. Obory obráběč kovů, strojní mechanik a truhlář byly navíc našim zřizovatelem Olomouckým krajem vybrány jako obory prestižní, obory přínosné pro náš kraj, obory budoucnosti, a proto jsou žáci v těchto oborech velmi štědře podporováni stipendijní formou. Stipendium slouží jako motivační prostředek, motivační pro naše žáky musí být i kvalitní praktická a teoretická výuka tak, aby získání výučního listu, maturitní vysvědčení se stalo prvotním podnětem k úspěšné profesní kariéře.
Má řemeslo zlaté dno? Na tuto otázku Vám odpoví nejen naši absolventi, jejich zaměstnavatelé, ale i zákazníci spokojení s jejich prací.

Mgr. Irena Jonová
ředitelka SOŠ a SOU
Gen. Krátkého 3O, Šumperk
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).