ZPRÁVY

Řeky jsou na suchu, vodáci zklamaní

22. července 2015, 06:00, Hana Písková
Řeky jsou na suchu, vodáci zklamaní Šumperk - Podprůměrný průtok vody na většině tuzemských řek oproti červencovým hodnotám v předchozích letech hlásili v těchto dnech hydrometeorologové. Vodáci jejich hlášení potvrzují a neočekávají příznivější vývoj. Morava, Moravská Sázava i další řeky jsou na suchu.

  „Loni jsme si mysleli, že nemůže být hůř, ale zjevně jsme se spletli. Morava se dá v těchto dnech sjet jen od Postřelmova. Pod Postřelmovem se může objevit mělčina, takže přibližně pět metrů budou zřejmě muset lodě přenést. Hladina Moravy je o jeden až dva centimetry níž, než byla loni v červenci,“ hodnotí situaci Martin Linhard, který provozuje vodáckou školu, půjčovnu lodí a cestovní agenturu Tydra. Podle něj však ani v extrémních podmínkách zájem lidí o výlety nebo dovolenou na vodě neklesá, vodácký sport a turistika patří v naší republice k těm největším lákadlům.

Zlepšení zatím nečekejte

Hydrologické mapy hlásily v uplynulých dnech na mnoha úsecích všech moravských řek sucho. V předpovědích počasí hrály prim výstrahy ohledně velmi vysokých teplot, silných bouřek a nebezpečí požárů. „Hladiny řek vodních toků zůstávají i nadále převážně setrvalé, místy dochází k mírnému poklesu. V porovnání s dlouhodobými průměry pro měsíc červenec jsou průtoky stále výrazně podprůměrné,“ informovali v uplynulém týdnu hydrometeorologové. Podle jejich prognózy může dojít k rozkolísání hladin vodních toků jen na severu a západě Čech během nočních hodin v důsledku bouřek.


Foto: jak

Podobně idylické podmínky teď na řekách v okrese rozhodně nečekejte.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.7.2015 11:22
Titulek: Vodáci myslí po staru.
Autor: Plivková
61
Voda byla za totáče. V tržní době se všechna voda rozprodá. Vyčerpá se z vrtů a prodává se do zahraničí v petkách. Prodává se také do našich supermarketů atp. ZN.: - načerpám zadarmo a prodám za 100 Kč. Podzemní zdroje jsou v rukách soukromníků-to je kšeftík !!
Reagovat
Datum: 22.7.2015 11:48
Titulek: Re: Vodáci myslí po staru.
Autor: aNONYM
95
Jestli chceš, já ti z naší soukromé studny naplním kanystr - za dvacku litr, ať nežeru. Ale pokud seš socka, zdarma ti poradím, kde jsou nesoukromé prameny kvalitní vody, můžeš si vzít putýnku a na kole značky Ukrajina vyrazit plnit. A hned bude po pláči ;)
Reagovat
Datum: 25.7.2015 03:31
Titulek: Re: Vodáci myslí po staru.
Autor: Dráček
41
Vodáci jen kňučí. Ale co udělali pro to aby voda v řekách byla? Upozornili vládu na to že voda bývá? Vláda se to dozvěděla až před dvěma dny. A už začíná operativně uvažovat o nějakých okamžitě účinných opatřeních, hlavně o zdražení vody. Ono vodáci jen sedět a koukat nestačí. Musíte být aktivní a zapojit se do řešení problémů s vodou a nečekat že to za vás někdo vyřeší. Řešení krizové situace povodní se přepíná do módu SUCHO.
Reagovat