ZPRÁVY

Řeky jsou na suchu, vodáci zklamaní

22. července 2015, 06:00, Hana Písková
Řeky jsou na suchu, vodáci zklamaní Šumperk - Podprůměrný průtok vody na většině tuzemských řek oproti červencovým hodnotám v předchozích letech hlásili v těchto dnech hydrometeorologové. Vodáci jejich hlášení potvrzují a neočekávají příznivější vývoj. Morava, Moravská Sázava i další řeky jsou na suchu.

  „Loni jsme si mysleli, že nemůže být hůř, ale zjevně jsme se spletli. Morava se dá v těchto dnech sjet jen od Postřelmova. Pod Postřelmovem se může objevit mělčina, takže přibližně pět metrů budou zřejmě muset lodě přenést. Hladina Moravy je o jeden až dva centimetry níž, než byla loni v červenci,“ hodnotí situaci Martin Linhard, který provozuje vodáckou školu, půjčovnu lodí a cestovní agenturu Tydra. Podle něj však ani v extrémních podmínkách zájem lidí o výlety nebo dovolenou na vodě neklesá, vodácký sport a turistika patří v naší republice k těm největším lákadlům.

Zlepšení zatím nečekejte

Hydrologické mapy hlásily v uplynulých dnech na mnoha úsecích všech moravských řek sucho. V předpovědích počasí hrály prim výstrahy ohledně velmi vysokých teplot, silných bouřek a nebezpečí požárů. „Hladiny řek vodních toků zůstávají i nadále převážně setrvalé, místy dochází k mírnému poklesu. V porovnání s dlouhodobými průměry pro měsíc červenec jsou průtoky stále výrazně podprůměrné,“ informovali v uplynulém týdnu hydrometeorologové. Podle jejich prognózy může dojít k rozkolísání hladin vodních toků jen na severu a západě Čech během nočních hodin v důsledku bouřek.


Foto: jak

Podobně idylické podmínky teď na řekách v okrese rozhodně nečekejte.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.7.2015 11:22
Titulek: Vodáci myslí po staru.
Autor: Plivková
66
Voda byla za totáče. V tržní době se všechna voda rozprodá. Vyčerpá se z vrtů a prodává se do zahraničí v petkách. Prodává se také do našich supermarketů atp. ZN.: - načerpám zadarmo a prodám za 100 Kč. Podzemní zdroje jsou v rukách soukromníků-to je kšeftík !!
Reagovat
Datum: 22.7.2015 11:48
Titulek: Re: Vodáci myslí po staru.
Autor: aNONYM
102
Jestli chceš, já ti z naší soukromé studny naplním kanystr - za dvacku litr, ať nežeru. Ale pokud seš socka, zdarma ti poradím, kde jsou nesoukromé prameny kvalitní vody, můžeš si vzít putýnku a na kole značky Ukrajina vyrazit plnit. A hned bude po pláči ;)
Reagovat
Datum: 25.7.2015 03:31
Titulek: Re: Vodáci myslí po staru.
Autor: Dráček
44
Vodáci jen kňučí. Ale co udělali pro to aby voda v řekách byla? Upozornili vládu na to že voda bývá? Vláda se to dozvěděla až před dvěma dny. A už začíná operativně uvažovat o nějakých okamžitě účinných opatřeních, hlavně o zdražení vody. Ono vodáci jen sedět a koukat nestačí. Musíte být aktivní a zapojit se do řešení problémů s vodou a nečekat že to za vás někdo vyřeší. Řešení krizové situace povodní se přepíná do módu SUCHO.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).