KULTURA

Putování středověkem

19. února 2011, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, M. Gronychová
Šumperk - Výstava Putování středověkem navazuje na výstavu Cesta do pravěku, která v loňském roce přiblížila pravěký vývoj regionu až do doby stěhování národů. Letošní výstava představí období od cca 7. století (starší doba hradištní) až po konec 15. století. Výstava bude rozdělena tematicky i instalačně do několika částí, a to staří Slované (starší - pozdní doba hradištní, 7. – 12. století), Hrnčířství, Hrady, Militária, Církev a Dobývání kovů.
Sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku jak archeologické, tak i historické budou doplněny o zápůjčky z muzeí v Prostějově, Jeseníku, z Národního památkového ústavu Olomouc – hrad Šternberk, zámek Velké Losiny, z Národního památkového ústavu - hrad Bítov, z Arcibiskupství olomouckého i od soukromých osob (repliky zbraní a brnění). Instalace bude zpestřena skládačkami i interaktivními prvky (hrnčířský kruh, žernov, buchar či rýžování zlata, atd.).

Celou výstavu propojí hledání indicií, které povedou k řešení záhady loštického poháru, tj. k odhalení odpovědi na otázku - „Co symbolizuje loštický pohár na obraze Hieronyma Bosche Zahrada rajských rozkoší?“. V každé ze šesti částí výstavy bude vždy nějaký předmět, který do daného období nepatří. Při správném řešení dostane návštěvník číselný kód, který na konci výstavy rozluští.

Výstava představí v daných tematických okruzích reprezentativní kolekci sbírkových předmětů od 7. století až do konce století 15. Současně pomocí interaktivních prvků, modelů a skládaček srozumitelným způsobem přiblíží i laické veřejnosti dobu raného a vrcholného středověku, dobu nejstarších Slovanů, kolonizace, hradů, rytířů a krásných dam, dobu soubojů a bratrovražedných válek.

Pro školy a skupiny je možné objednat komentované prohlídky na recepci muzea, tel.: 583 636 070, popř. u paní Navrátilové na tel.č. 583 363 072, mobil: 603 174 499. Možná je i rezervace na e-mail. adrese vmsumperk@muzeum-sumperk.cz.

Vernisáž 24.2. v 18 hod. v Galerii Šumperska


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert populární zpěvačky Lenky Nové a úspěšného klavíristy Petra Maláska. Společný recitál se uskuteční v úterý 13. listopadu v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve které kapele se proslavila zpěvačka Lenka Nová?

A) Laura a její tygři
B) Tichá dohoda
C) Hudba Praha

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října, vyhráli Vladimír Frank z Hrabišína, Františka Tonová z Rudy nad Moravou, Olga Šalamounová z Rapotína, Petra Brachtlová z Libiny a Miroslav Zbíral z Bohuslavic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.