KULTURA

Publikace popisuje i strasti šumperských vojáků

28. listopadu 2018, 09:00, ok
Šumperk – Severomoraváci za Velké války. Vojáci skomírající monarchie. Tak se jmenuje titul a podtitul třetího, závěrečného dílu trilogie, seznamující veřejnost s osudy vojáků v rakousko-uherských uniformách na frontách první světové války.

Publikaci vydává Vlastivědné muzeum v Šumperku. Její autor Zdeněk Doubravský tentokrát zavede čtenáře do Ruska v letech 1916 až 1918. Text popisuje poslední úspěšné ofenzívy ruských vojsk pod velením generála Brusilova, opětného dlouhodobého uvíznutí v zákopech a pak ukončení války na východní frontě.
Část obsahu věnuje autor opět bojové cestě 13. zeměbraneckého pluku a 93. pěšího pluku šumperského. S 1. praporem 93. pěšího pluku se čtenáři vydají na italskou frontu, kde poznají nelidské podmínky bojů u řeky Soči i působení praporu v horských podmínkách nedaleko řeky Piavy. Vyprávění o válečném strádání uzavírá kapitola o málo známém a podivném ukončení bojů na italské frontě...
Zájemci o regionální historii se mohou s obsahem knihy seznámit také na tematické přednášce Zdeňka Doubravského v úterý 27. listopadu od 17 hodin v šumperském muzeu. Stejná přednáška se uskuteční také 11. prosince v mohelnickém muzeu a o den později v Muzeu Zábřeh.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.