KULTURA

Publikace popisuje i strasti šumperských vojáků

28. listopadu 2018, 09:00, ok
Šumperk – Severomoraváci za Velké války. Vojáci skomírající monarchie. Tak se jmenuje titul a podtitul třetího, závěrečného dílu trilogie, seznamující veřejnost s osudy vojáků v rakousko-uherských uniformách na frontách první světové války.

Publikaci vydává Vlastivědné muzeum v Šumperku. Její autor Zdeněk Doubravský tentokrát zavede čtenáře do Ruska v letech 1916 až 1918. Text popisuje poslední úspěšné ofenzívy ruských vojsk pod velením generála Brusilova, opětného dlouhodobého uvíznutí v zákopech a pak ukončení války na východní frontě.
Část obsahu věnuje autor opět bojové cestě 13. zeměbraneckého pluku a 93. pěšího pluku šumperského. S 1. praporem 93. pěšího pluku se čtenáři vydají na italskou frontu, kde poznají nelidské podmínky bojů u řeky Soči i působení praporu v horských podmínkách nedaleko řeky Piavy. Vyprávění o válečném strádání uzavírá kapitola o málo známém a podivném ukončení bojů na italské frontě...
Zájemci o regionální historii se mohou s obsahem knihy seznámit také na tematické přednášce Zdeňka Doubravského v úterý 27. listopadu od 17 hodin v šumperském muzeu. Stejná přednáška se uskuteční také 11. prosince v mohelnickém muzeu a o den později v Muzeu Zábřeh.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.