KULTURA

Publikace popisuje i strasti šumperských vojáků

28. listopadu 2018, 09:00, ok
Šumperk – Severomoraváci za Velké války. Vojáci skomírající monarchie. Tak se jmenuje titul a podtitul třetího, závěrečného dílu trilogie, seznamující veřejnost s osudy vojáků v rakousko-uherských uniformách na frontách první světové války.

Publikaci vydává Vlastivědné muzeum v Šumperku. Její autor Zdeněk Doubravský tentokrát zavede čtenáře do Ruska v letech 1916 až 1918. Text popisuje poslední úspěšné ofenzívy ruských vojsk pod velením generála Brusilova, opětného dlouhodobého uvíznutí v zákopech a pak ukončení války na východní frontě.
Část obsahu věnuje autor opět bojové cestě 13. zeměbraneckého pluku a 93. pěšího pluku šumperského. S 1. praporem 93. pěšího pluku se čtenáři vydají na italskou frontu, kde poznají nelidské podmínky bojů u řeky Soči i působení praporu v horských podmínkách nedaleko řeky Piavy. Vyprávění o válečném strádání uzavírá kapitola o málo známém a podivném ukončení bojů na italské frontě...
Zájemci o regionální historii se mohou s obsahem knihy seznámit také na tematické přednášce Zdeňka Doubravského v úterý 27. listopadu od 17 hodin v šumperském muzeu. Stejná přednáška se uskuteční také 11. prosince v mohelnickém muzeu a o den později v Muzeu Zábřeh.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.