ZPRAVODAJSTVÍ

„Průměrný učitel vypráví. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje.“ Charles F. Browne

13. dubna 2016, 01:01, redakce, placená reklama
„Průměrný učitel vypráví. Dobrý učitel vysvětluje. Výborný učitel ukazuje. Nejlepší učitel inspiruje.“  Charles F. Browne Pedagog Olomouckého kraje je prestižní ocenění, které Olomoucký kraj každoročně uděluje vynikajícím učitelům škol, jichž je zřizovatelem. Kritéria pro získání titulu jsou velmi přísná.

Domnívám se však, že každý z nás má představu, jak by měl vypadat „kantor – ideál“, nositelem jakých vlastností by měl být a jaká odborná kritéria by měl splňovat. Učitelství není povolání, je to poslání. Učitelem se člověk rodí. Všichni jsme chodili do školy, a tak se domníváme, že naši představu by měl naplňovat každý učitel.
„Naši učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.“
Pro mě je tato Komenského charakteristika učitele „ušita“ přímo pro paní Mgr. Marii Holinkovou, která svůj profesní život spojila se Střední školou železniční, technickou a služeb v Šumperku.
Je vynikající učitelkou německého jazyka a dějepisu. V uplynulých letech umožnila všem žákům školy zapojit se do projektů moderních dějin. Motivačním prvkem ve výuce dějepisu a cizích jazyků jsou odborné zahraniční exkurze, které směřují na památná místa – Osvětim, Vídeň… Své kolegy dlouhodobě motivuje a metodicky vede jako předsedkyně předmětové komise. Paní magistra Holinková svou mimořádnou odbornou zdatnost projevuje i při přípravě a realizaci projektů. Na příklad v letech 2009-11 uskutečnila pro žáky a pedagogy Program celoživotního učení Comenius - partnerství škol z Německa a Španělska. Projekt podporoval sociální učení a téma Svět práce v Evropě. Od r. 2012 realizuje spolupráci s Řemeslnickou komorou v Chemnitz. V rámci odborné praxe každoročně probíhá stáž žáků učňovských oborů v Německu a paní učitelka třítýdenní pobyt nejen organizačně a odborně zajišťuje, ale také žáky doprovází, poskytuje podporu, stará se o vyžití žáků ve volném čase. V loňském šk. roce pro žáky a pedagogy vytvořila v rámci výzvy č. 56 projekt Zahraničních jazykově vzdělávacích kurzů. Zájem o život a problémy dospívajících, snaha je pochopit a pomoci jim, ji vloni přivedl ke studiu výchovného poradenství – aktivně přistupuje k problematice tvorby individuálních vzdělávacích plánů – je koordinátorem tvorby IVP, poskytuje všem učitelům metodickou pomoc, intenzívně spolupracuje s odborníky, realizuje přednášky na téma obrany proti kyberšikaně, na témata zdravého životního stylu. Svou aktivitou, úsilím pomoci nadaným žákům i žákům znevýhodněným, svým neutuchajícím nadšením, elánem pro nové, inovativní přístupy ve vzdělávání je příkladem pro všechny pedagogy naší školy.

Mgr. Irena JonováDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).