ZPRÁVY

Projekt návratu sladkoplodého jeřábu oslovil veřejnost

1. listopadu 2012, 13:52, BH
Projekt návratu sladkoplodého jeřábu oslovil veřejnost O návrat sladkoplodého jeřábu na Jesenicko usiluje občanské sdružení Eberesche. To si vypůjčilo původní německý název ovocného stromu, jehož plody původní obyvatelé regionu využívali ke zpracování. Do projektu se zapojily společně s občanským sdružením i některé obce, veřejné instituce, soukromé subjekty i jednotlivci.
Kromě výsadby nových mladých stromů se podařilo také zmapování stávajících, vysazených před desítkami let. „V současnosti tak máme podchyceno na 18 stromů ve věku od 40 do 70 let. Některé z nich byly zcela určitě vysazeny ještě před r. 1945, což je výborná zpráva, protože představují původní genofond k dalšímu roubování,“ uvedla Bohumila Tinzová z občanského sdružení Eberesche.
Na již probíhající první etapu mapování naváže etapa druhá, při níž dostane každý strom GPS souřadnice, bude zakreslen do mapy a bude odborně popsán. Vznikne tak digitální mapa současného stavu, do níž bude možné zakreslovat další nalezené stromy, které nyní uniknou naší pozornosti. V tištěné podobě bude mapa součástí dalšího výstupu projektu – brožury, jejíž vydání je naplánováno do konce roku. Veřejnost se v ní seznámí s příběhem jeřábu, jeho botanickým popisem a rozborem či s využitím jeřabin v kuchyni a domácí lékárně.
Aktivity sdružení vyvrcholí v polovině října výsadbou aleje jeřábu moravského sladkoplodého při místní komunikaci z Ostružné do Petříkova. „Tam to před 200 lety začalo a sem chceme jeřáb vrátit jako první. Chceme zde vysadit na 50 kusů stromků z vlastní produkce - naroubovaných ze zdejších matečných stromů. Po vysazení stromků se bude konat Jeřabinová slavnost u kapličky, na niž chceme pozvat všechny své příznivce, oslavit s nimi návrat jedlého jeřábu a i takto jim poděkovat,“ řekla Tinzová.
Na projektu se podílely velkou měrou Lesy ČR. „Za pomoc se sluší a je třeba poděkovat. Činíme tak rádi a z celého srdce. Nejprve patří náš velký dík Lesům ČR, Krajskému ředitelství Šumperk, zastoupenému Zdeňkem Horákem, kteří přispěli 50 tisíci korunami, dotace Olomouckého kraje ve výši 30 tisíc korun pokryje zbývající část nákladů. Z přístupu obou veřejnoprávních institucí je nejen vidět zájem o dění v regionu Jesenicka, ale též skutečnost, že je oslovila idea návratu původního ovocného druhu do Jeseníků,“ podotkla Tinzová s tím, že pracovníci Lesů ČR mají k tomuto tématu blízko a stejně tak jako Olomoucký kraj vidí ve výsadbě sladkého jeřábu v jesenické přírodě přínos pro revitalizaci krajiny, pro lidi zde žijící i turisty.
K podpoře se přihlásilo také město Jeseník, které má zájem na pokračování projektu i v příštím roce, obec Ostružná, která se stala partnerem projektu od samého začátku. „Partnerem projektu je též občanské sdružení VITAREGIO, bez jehož odborné pomoci bychom se neobešli. Poděkování patří především Radimu Lokočovi a Ondřeji Dovalovi, kteří úspěšně naroubovali asi 80 podnoží. Za podnože, darované bezplatně chceme poděkovat Miroslavu Kopeckému, majiteli lesní školky v Jeseníku-Dětřichově, který na projektu spolupracuje také od samého počátku. Radě rodičů ZŠ Javorník zase je třeba složit díky za jejich aktivní přístup k naší výzvě. Byli to oni, kteří na Jesenicku již letos v dubnu vysadili první alej se sladkoplodými jeřáby.
Nemenší poděkování ale patří jednotlivcům, kteří se hlásí ke spolupráci na jednotlivých aktivitách, především na mapování současného stavu populace sladkoplodého jeřábu na Jesenicku. Jejich informace z terénu pomáhají objevovat staré stromy v lokalitách, kde bychom je sami nenašli. Jsou mimo jiné též z řad lesníků, studentů a obecních úřadů,“ uzavřela Tinzová


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.