ADÁMKOVA PORADNA

Problematika bezdomovectví

20. srpna 2018, 00:00, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Problematika bezdomovectví Dobrý den, zajímá mě váš názor na bezdomovectví. V poslední době mám pocit, že sílí názor, že bezdomovci si prostě za svoji situaci mohou sami a vlastně ani ve většině případů nemají zájem něco ve svém životě měnit. Jak se na tuto problematiku díváte vy?  Irena, Vikýřovice 

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Ireno, čím déle pracuji  v sociálních službách a seznamuji se s různými životními příběhy lidí, tím méně si troufám kategoricky tvrdit, že úplně za všechno si člověk v životě může sám. Jak se říká: „Některé věci v životě ovlivnit nemůžeme. To, co můžeme, je vybrat si rozhodnutí, jak se k určité události postavíme.“ Já sám jsem vyloženě s lidmi bez domova cíleně nepracoval, ale protože společnost, kterou vedu, provozuje ubytovnu pro lidi, kterým život na ulici hrozí, něco o lidech v této situaci vím. 
 Pomáhat lidem, kteří o pomoc nestojí, v podstatě nemá smysl. Musíme ale umět rozlišovat. Někdy se každý z nás může dostat do situace, kterou sám nemá šanci zvládnout. Moje zkušenost je taková, že nejvíce ohroženi jsou lidé, kterým se rozpadla rodina, lidé s nízkým vzděláním nebo lidé hendikepovaní, ať už fyzicky, nebo psychicky.  Životní příběhy takových lidí nejsou veselé. Jsou mezi nimi mladí lidé i lidé seniorského věku. Od kolegyně, která ubytovnu v Zábřežské ulici v Šumperku vede, vím, že práce s těmito lidmi není jednoduchá, ale má výsledky. Na ubytovně žijí lidé, kteří se přinejmenším rozhodli dodržovat určitá pravidla a povinnosti a určitému procentu z nich se skutečně podaří vydat se v životě lepším směrem. Bez pomocné ruky by to ale nedokázali. Proto jsem přesvědčen, že i tento typ služby, když se poskytuje správně, je smysluplný. Více by vám řekla moje kolegyně Jiřinka, která tvrdí, že práce s lidmi na okraji společnosti ji naučila nikoho nesoudit.  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.