ADÁMKOVA PORADNA

Problematika bezdomovectví

20. srpna 2018, 00:00, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Problematika bezdomovectví Dobrý den, zajímá mě váš názor na bezdomovectví. V poslední době mám pocit, že sílí názor, že bezdomovci si prostě za svoji situaci mohou sami a vlastně ani ve většině případů nemají zájem něco ve svém životě měnit. Jak se na tuto problematiku díváte vy?  Irena, Vikýřovice 

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Ireno, čím déle pracuji  v sociálních službách a seznamuji se s různými životními příběhy lidí, tím méně si troufám kategoricky tvrdit, že úplně za všechno si člověk v životě může sám. Jak se říká: „Některé věci v životě ovlivnit nemůžeme. To, co můžeme, je vybrat si rozhodnutí, jak se k určité události postavíme.“ Já sám jsem vyloženě s lidmi bez domova cíleně nepracoval, ale protože společnost, kterou vedu, provozuje ubytovnu pro lidi, kterým život na ulici hrozí, něco o lidech v této situaci vím. 
 Pomáhat lidem, kteří o pomoc nestojí, v podstatě nemá smysl. Musíme ale umět rozlišovat. Někdy se každý z nás může dostat do situace, kterou sám nemá šanci zvládnout. Moje zkušenost je taková, že nejvíce ohroženi jsou lidé, kterým se rozpadla rodina, lidé s nízkým vzděláním nebo lidé hendikepovaní, ať už fyzicky, nebo psychicky.  Životní příběhy takových lidí nejsou veselé. Jsou mezi nimi mladí lidé i lidé seniorského věku. Od kolegyně, která ubytovnu v Zábřežské ulici v Šumperku vede, vím, že práce s těmito lidmi není jednoduchá, ale má výsledky. Na ubytovně žijí lidé, kteří se přinejmenším rozhodli dodržovat určitá pravidla a povinnosti a určitému procentu z nich se skutečně podaří vydat se v životě lepším směrem. Bez pomocné ruky by to ale nedokázali. Proto jsem přesvědčen, že i tento typ služby, když se poskytuje správně, je smysluplný. Více by vám řekla moje kolegyně Jiřinka, která tvrdí, že práce s lidmi na okraji společnosti ji naučila nikoho nesoudit.  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.