ZPRAVODAJSTVÍ

Problém jménem azbest. Lidé ho raději zakopávají pod zem

17. října 2019, 10:00, jak
Okres – Nákladná opatření související s likvidací azbestu nutí lidi zbavovat se ho nelegálním způsobem. Úřady v regionu se už zabývají několika případy, kdy majitelé domů místo odvozu eternitu na skládku zakopali nebezpečný odpad pod zem.

 „Střešní krytina s obsahem azbestu musí skončit na skládce. Fyzická osoba si může její likvidaci provést sama, ale potřebuje k tomu stavební dozor a nesmí prachem z azbestu ohrozit okolí,“ vysvětluje Jiří Polis z krajské hygienické správy v Olomouci.

Realita je ale jiná. Skládkování eternitu je totiž velmi nákladné, a lidé proto volí alternativní a nelegální způsoby, jak se ho zbavit. „Eternit ze střechy tady domkaři zakopali do země. Ekologie je zřejmě moc netrápí,“ informoval redakci Týdne na severu čtenář z Loučné nad Desnou.
Azbest je sice přírodní látkou, jeho vlákna jsou ale nebezpečná při vdechnutí. V Šumperku se kdysi krytiny s jeho příměsí vyráběly – eternitové střechy pokrývají tisíce staveb v regionu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.10.2019 05:46
Titulek: Azbest
Autor: fandasever
11
Dobrá, zakopali to pod zem, myslím, že je to lepší řešení než to někde na otevřené ploše skládkovat, při skládkování dochází k postupné erozi krytiny a azbest se uvolňuje do ovzduší
Reagovat
Datum: 21.10.2019 20:44
Titulek: s
Autor: Všudezdejší
Mám spíše pocit, že si redakce článek vymyslela, aby bylo co číst. Záhadný čtenář z Loučné neexistuje, anebo kryje pěknou sviňárnu...
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

V tomto čísle hrajeme o pět volných vstupenek na koncert skupiny Jelen, na kterém si budete moci vychutnat pověstnou jelení energii! Kapela Jelen přijede do Zábřehu spolu s MÍŠOU TUČNOU, dcerou country legendy, a jako „předskokani" vystoupí neuvěřitelná looperka Tereza Balonová a zbrusu nová kapela Martyho banda. Koncert odstartuje v zábřežském kulturáku v pátek 6. prosince.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje poslední album skupiny Jelen?
1. Poslední vlak Michala Tučného
2. Půlnoční vlak Michala Davida
3. Půlnoční vlak Michala Tučného

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Dvě volné vstupenky na festival Horování, který se uskuteční v sobota 23. 11. v šumperském Domu kultury vyhrávají: Jaroslav Kuba z Nového Malína a Lída Odehnalová z Kolšova. Na vánoční koncert Janka Ledeckého, který kulturní dům v Šumperku uvede 28. listopadu od nás získávají vstup zadarmo: Alžběta Vévodová z Chromče a Petra Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně šumperského kulturního domu.