KULTURA

Příroda nejen kostelních věží

26. srpna 2009, 17:14, Stanislava Marešová
Zábřeh - V Zábřehu se od konce prázdnin otevře návštěvníkům zajímavá výstava.
Farní muzeum Zábřeh Vás srdečně zve na fotografickou výstavu

instalovanou v prostorách věže a půdy kostela sv. Bartoloměje v Zábřeze

Příroda nejen kostelních věží


Výstava bude otevřena o hodové neděli 30. srpna od 9:30 do 12:15 hod.

Prostor půdy a věže chrámu sv. Bartoloměje v Zábřeze zaplní o letošních Bartolomějských hodech fotografie chráněných a ohrožených druhů živočichů (zvláště netopýrů) a rostlin. Autorem fotografií je zoolog a ekolog František John, s jehož články jste se mohli potkat minulý měsíc na Olomouckém Reji.

Výstava je připravena při příležitosti letošního jubilea třiceti let od prohlášení sv. Františka z Assisi papežem Janem Pavlem II. patronem všech, kdo se zabývají ekologií a ochranou přírody. Většinu fotografií budou tvořit fotografie letounů – netopýrů a vrápenců. Jednak fotografie letních kolonií, které často sídlí na půdách kostelů, jednak fotografie letounů zimujících v jeskyních a štolách. Například v regionu jsou velké letní kolonie netopýrů čítající desítky kusů v Moravičanech, Hoštejně, Bílé Lhotě, Hanušovicích. Některé tyto kolonie jsou přitom tak významné, že se staly součástí sítě evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000 (Hanušovice, Bílá Lhota). Přímo na věži zábřežského kostela sídlí netopýři večerní (Eptesicus serotinus).

Farní muzeum Zábřeh, které ve věži sídlí, si klade za cíl dlouhodobě prezentovat památky křesťanského umění v regionu. Příroda však do těchto prostor také patří, neboť její ochrana je jedním z aktuálních témat dneška. Proto také papež Jan Pavel II. prohlásil 29. listopadu 1979 sv. Františka z Assisi patronem ekologů. Tento světec žijící v letech (1181 nebo 1182? – 1226) proslul svým srdečným bratrským vztahem k veškerému stvoření. Nejslavnějším Františkovým dílem je báseň nazvaná Sluneční píseň, která má i dnes revoluční ekologický nádech. Málo známým dědictvím po svatém Františkovi je také vánoční zvyk stavění betlémů - v roce 1223 v Grecciu na Vánoce zinscenoval scénu narození Páně v chlévě s živými zvířaty.
 
Zajímavé je, že s návrhem prohlášení sv. Františka z Assisi za patrona ekologů přišel Lynn White – americký historik a ekolog, který v roce 1967 jako jeden z prvních upozornil na ekologické problémy. Ve článku nazvaném „Historické kořeny naší ekologické krize“ (v originále: „The Historical Roots of Our Ecologic Crisis") publikovaném v časopise Science označil křesťanství za jednu z příčin ekologických problémů. Tento článek vyvolal rozsáhlou vědeckou polemiku. Sám White však v závěru svého příspěvku upozornil na to, že východisko řešení ekologické krize je v rovině duchovní (změna smýšlení a způsobu chování) mnohem více než v rovině technické, vyzdvihl přístup sv. Františka z Assisi ke stvoření a navrhl jej za patrona ekologů.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.9.2009 17:59
Titulek: Pekne az moc
Autor: Petr Safar
58
Byl jsem moc spokoje, vice takovych akci pane JOHN,...a to prostredi veze na vystavu bylo uchvatne...
Reagovat

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.