ZPRÁVY

Příjemců sociálních dávek hromadně přibylo

1. dubna 2014, 13:08, Jaroslav Kropáč
Okres - Ačkoli podle posledních informací úřadů začíná ekonomika pomalu růst a nezaměstnanost klesá, vyhráno ještě rozhodně není. Svědčí o tom data z Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), podle kterých na Šumpersku skokově přibylo lidí, kteří jsou odkázaní na sociální dávky a mnohdy žijí na hranici chudoby.

 „V případě takzvaného příspěvku na živobytí činí meziroční nárůst čtyřiadvacet procent, v případě doplatku na bydlení pak bylo v roce 2013 vyplaceno na Šumpersku o zhruba šestačtyřicet procent více,“ uvedla mluvčí MPSV Kateřina Beránková. Jinými slovy, vloni vyplatily úřady práce za obě zmiňované dávky 161 milionů korun. Především u příspěvku na živobytí je vzrůstající počet jeho příjemců znepokojující. „Tato sociální dávka slouží na pokrytí základních lidských potřeb, vyplácí se v případě, kdy už klient nemá na žádnou jinou dávku nárok, nebere podporu v nezaměstnanosti a podobně,“ uvedl František Homola z Úřadu práce v Šumperku.

Byznys pro podnikavce

Rostoucí počet lidí odkázaných na peníze státu využili v okrese podnikavci s nabídkou takzvaných sociálních bytů. Často jde o opuštěné rekreační komplexy nebo budovy spěšně přestavěné na jednoduchá ubytovací zařízení. Doplatek na bydlení pak chodí přímo do kapsy majitelů nemovitostí. „Obvykle neposkytují žádnou jinou služby, než jen nocleh. V tom se od nás zásadně liší, protože naše zařízení nabízí komplexní sociální služby,“ uvedl David Jersák ze šumperské Armády spásy. Některé ze sociálních ubytoven jsou navíc údajně provozovány bez povolení nebo jako stavby, které k těmto účelům nebyly zkolaudovány.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.4.2014 19:11
Titulek: Výdobytky sametové revoluce
Autor: Cyril
139
119
.....na Šumpersku skokově přibylo lidí, kteří jsou odkázaní na sociální dávky a mnohdy žijí na hranici chudoby....UFFFFFF
Reagovat
Datum: 1.4.2014 20:42
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: aNONYM
94
154
Naštěstí deprimovaný občan může vyrazit do socialistických rájů na Kubu nebo KLDR a tam si užívat plné zaměstnanosti. A ani ho na hranicích nikdo nestřelí do zad. No není to paráda smět si vybrat?
Reagovat
Datum: 2.4.2014 02:51
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: Kvák
134
146
Letenky na Kubu zdarma vydává sociální odbor. K letence se dává balíček se svačinou.
Reagovat
Datum: 2.4.2014 08:25
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: aNONYM
87
Nač svačinu? Na Kubě se jen tancuje, chlastá rum, provolává sláva Argentinci Che Guevarovi a Kubánci Fidelovi. Jezdí se tam výhradně v amerických bourácích a každý cizinec tam má osobního strážce. Socialistický ráj na zemi.
Reagovat
Datum: 2.4.2014 08:17
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: Zástava
85
Deprimovaný občan má ze zákona právo dostat některé pracovní místo od těch, kteří mají víc jak jeden pracovní úvazek. Seznam vícenásobných pracovních úvazků, které byly odcizeny z trhu práce je k dispozici na pracovních úřadech a u aNONYMa. Od 1.1.2014 je podle stínového občanského zákoníku nový zákon O NENAŽRANCÍCH, který nedovoluje občanům mít víc jak jedno pracovní místo. Tento zákon je platný do doby až u nás nebude žádná nezaměstnanost. Bližší informace podá člen přátelů Kuby aNONYM.
Reagovat
Datum: 2.4.2014 08:37
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: aNONYM
91
Deprimovaný občan může sám provádět více pracovních úvazků. Může třeba místo mého tchána, který už je v důchodu, nastoupit jako soustružník. Přijede mu trambus, občan se koukne na internet, zapne soustruh a stočí mu bubny na počkání. A pokud mu nevoní soustruh tady, čeká ho soudruh na Kubě.
Reagovat
Datum: 2.4.2014 12:07
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: Jista
85
Moderní neplánované hospodářství produkuje nedostatečné množství soustružníků atp.
Tržní podmínky mladé k soustružnictví nemotivují. Jsou špatně nastavené motivátory.
Reagovat
Datum: 2.4.2014 08:27
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: Mašlička
106
103
S Kubou neváhejte. Nastává tam pozvolna přechod k demokracii, takže by to bylo z bláta do louže což aNONYMovi to nějak uteklo. Myslí stále postaru.
http://cubalog.eu/cuba-europe-dialogues/
Reagovat
Datum: 2.4.2014 08:51
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: aNONYM
157
Ano, už prý tam otevřeli soukromé holičství a družstevní myčky aut. Centrálně řízený kapitalismus je bomba, do deseti let proběhne kupónová privatizace. Takže deprimovanému občanu nezbude, než se na tři roky jet ohřát na Kubu a až tam ten socialismus krachne, může jet do dalšího blahobytu - Severní Koreje. A až to rupne i tam, nebude mít, chudák deprimovaný občan, kam jít, protože ten dokonalý socialismus už nikde nebude.
Reagovat
Datum: 2.4.2014 09:11
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: valda
80
106
Jestli jste si nevšiml socialismus s k nám vkrádá v trochu jiné podobě než na jakou jsme byli zvyklí. Ještě chvíli a Evropská plánovací komise vznikne při EK a zastánci socialismu budou mít vystaráno.
Reagovat
Datum: 2.4.2014 09:44
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: aNONYM
123
Socialismus je hlavně přechod od soukromého vlastnictví ke společnému a to (zatím) v Evropě nevidím. To, co tady vzniká, je podle mě spíš jakýsi centrální pseudohumanismus, kdy se mají mít ti, co vytváří hodnoty, čím dál hůř na úkor těch, co hodnoty vytvářet neumí nebo nechtějí. A to vše je řízeno bandou úředníků a poslanců žijících mimo realitu.
Reagovat
Datum: 2.4.2014 12:04
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: Zdena
109
144
Nařízení EU o tom, že mají být povinně zaměstnaní všichni studenti, kteří právě ukončili studium je geniální. To není pracovní povinnost, ale demokratická ohleduplnost která má zajistit šťastný život mládeže. Všichni budou mít ihned pracovní místa!! ČR bude tuto směrnici jako vždy implementovat do našeho sytému s plným nasazením. Vláda to předá jako vždy, když neví kudy kam a chce mít ruce čisté nějaké nové agentuře a bude jako vždy vymalováno. Čest práci mladí perspektivní soudruzi !! Vlast vás volá do boje, vy zachráníte naši ekonomiku.
Kdo chce, může jet na Kubu.
Reagovat
Datum: 9.4.2014 09:32
Titulek: Re: Výdobytky sametové revoluce
Autor: jana
138
144
No ono se stačí podívat..komu se dávky dávají znám i takové slečny, které si pronajmou byt, dostanou příspěvek na bydlení s tím, že si nahlásí trvalé bydliště i s dítětem. Dítě přitom bydlí u prarodičů a slečna má dýchánky...a s tím sociálka nedělá nic...vůbec nebere v potaz, že dítě hlída babička, že babička i dědeček mají peněz dost,jsou v produktivním věku,sice v invalidních důchodech a oba ještě zvládnou dvě práce...(normální člověk nemá ani jednu práci), tak můžou dceři přidat na podnájem, když na něj slečna nemá...a ne aby toto podporoval stát....a to je případů a případů a nic se neděje a neřeší... a pak třeba někomu kdo má na to evidentně nárok to nedají....
Reagovat
Datum: 2.4.2014 08:06
Titulek: Výdobytky chorých mozků
Autor: radka
62
Tak tomu říkám úroveň. Asi bych některým progresívním vydávala letenky i do pr..... Tedy tam kam patří.
Reagovat