ZPRAVODAJSTVÍ

Přichází jaro a s ním i deratizace

9. dubna 2019, 16:00, hap
Šumperk – Duben je v Šumperku mimo jiné také měsícem boje proti potkanům. V těchto týdnech deratizéři rozmisťují po městě tisícovky nástrah pro hlodavce. Současně apelují na obyvatele, aby ve svých domácnostech nesplachovali do odpadu zbytky jídel a tuky.

 „Plošná deratizace realizovaná společností ŠPVS v letošním roce probíhá standardně ve dvou etapách. Ta jarní probíhá v dubnu, potrvá více než měsíc a bude během ní rozmístěno takřka dva a půl tisíce kusů nástrah v celkové váze téměř půl tuny,“ prozradil podrobnosti mluvčí Šumperské vodohospodářské společnosti Ondřej Coufal.

Plošná deratizace je prováděna v problematických lokalitách i potencionálně rizikových místech s větší koncentrací obyvatel, tedy na sídlištích, v okolí stánků s rychlým občerstvením, v okolí popelnic a podobně. Ke zvýšenému výskytu potkanů ve velké míře přispívají sami obyvatelé. „Chceme apelovat na všechny obyvatele, aby nesplachovali zbytky jídel a rozpuštěné tuky ze smažení, které potkanům následně slouží jako potrava,“ dodal Coufal. Současně zdůraznil, že užívaná nástraha není na bázi jedu, ale působí jako antikoagulant, tedy látka, jejímž cílem je snižovat srážlivost krve a způsobit infarkt.

V rámci ochrany zvířat byly tyto látky testovány a doporučeny jako účinné a bezbolestné. Jsou aplikovány ve formě „salámu", který obsahuje přesnou dávku pro hubení potkanů. Pro bezpečnost ostatních zvířat, která by mohla přijít s nástrahou do styku, především psy a kočky, je dávka přesně stanovena na hmotnost potkana. U větších zvířat způsobí pouze částečnou nevolnost. Při plošné deratizaci nedochází k úplnému vyhubení potkanů v kanalizaci, ale velikost jejich populace se drží na únosné míře.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.