SPORT

PŘÍBĚH TÝDNE: Ve Velkých Losinách jásají nad návratem ztraceného syna. Střelec Matěj Šinogl je zpátky!

18. července 2018, 19:00, Petr Fišer
PŘÍBĚH TÝDNE: Ve Velkých Losinách jásají nad návratem ztraceného syna. Střelec Matěj Šinogl je zpátky! Šumperk, Velké Losiny – Pořád dokola musel vysvětlovat to samé. Fotbalový univerzál MATĚJ ŠINOGL se v posledních dnech ocitl pod palbou, kterou vyvolávalo časté pokládání stejné otázky. Proč se po jednom roce v rodném městě rozhodl pro comeback do Velkých Losin?

 „Není to tak, že by se mi v Šumperku nelíbilo. Právě naopak. Parta, spoluhráči, tréninky. Všechno klapalo, byl jsem nadšený,“ rozpovídal se odchovanec klubu z Tyršova stadiónu. „Na druhou stranu nejde zapomenout na roky, které jsem strávil v Losinách po boku kamarádů a spoluhráčů, co se vzájemně známe už od dorostu. Zpočátku jsme se sice v krajském přeboru jen zachraňovali, ale postupně jsme se vykopali až na špici tabulky. Byly to moje nejlepší fotbalové roky,“ pokračoval ve své monologové „obhajobě“. „Kluci za mnou v průběhu jarní části chodili a ptali se, jestli bych se nechtěl vrátit. Že stárneme a že by nebylo špatné užít si společně ještě jednu nebo dvě sezóny. Naposledy to od nich byla docela bída, do závěrečných kol se motali v boji o udržení. Sami nejspíš cítili, že to chce nový impulz.“
Gólový středopolař byl stále nalomenější. „Vrtalo mi to v hlavě, často jsem nad tím přemýšlel. Když jsem k tomu připočítal časově náročnější práci, vyšla mi ze všeho losinská varianta. Znovu opakuji, že to nebylo proto, že bych byl sebemíň nespokojený. Užil jsem si rok, který byl po všech stránkách super,“ ujišťoval bratranec Jakuba Tejkla.

Bezproblémový rozchod

Když se Matěj Šinogl nacházel ve fotbalově mladších letech, nejednou si postěžoval, že jej v mateřském oddílu opomíjejí. Přestože teď ve stále dobrém sportovním věku šanci dostal, znovu je na odchodu. „Nějací rýpalové, co mi to budou předhazovat, se určitě najdou. S tím nic nenadělám. Trenérovi jsem všechno dopodrobna vysvětlil a poděkoval mu za příležitost, kterou mi dal. Se všemi jsem se rozešel úplně v pohodě. Věřím tomu, že kdyby to v Losinách nefungovalo nebo se mužské áčko nedejbože rozpadlo, mohl bych se bez problémů vrátit zpátky,“ tvrdil přesvědčeně.
Produktivní ofenzivní záložník si ve staronovém působišti musel zvykat na novou roli. Zatímco v losinském soukolí platil za klíčový střelecký článek, který je zasazený do středu pole, v šumperské sestavě jej kouč Hecl nejčastěji využíval na levé straně. „Protože nás postihla zranění a bylo nás kvůli marodce málo, devadesát procent času jsem strávil na pozici krajního beka. Nijak extra mi to nevadilo. Přede mnou hrával Lukáš Horák, což je výborný fotbalista. Stejně jako Filip Rozsíval a Jirka Bernard, kteří nastupovali na mém oblíbeném postu. Nikomu nemůžu mít za zlé, že dostávali přednost. Chápal jsem to,“ prohlásil pokorně.

Silné týmy, bývalí ligisté

V divizi se potkával s mnohonásobně vyšší kvalitou. „Žádný zápas nebyl vyloženě lehký, v žádném jste neměl jistotu, že ho jednoduše vyhrajete. Ve vyrovnané soutěži jsme naráželi na silné týmy s řadou zkušených hráčů a kolikrát i bývalých ligistů. V krajském přeboru se divizní úrovni blížily jen dva až tři zápasy za půlku sezóny. Ostatní mančafty se scházely maximálně dvakrát týdně a jejich výkonnost nebyla taková,“ pustil se do porovnávacího procesu.
Velké Losiny upřednostnil mimo jiné pro příjemnější prostředí a vyšší divácké návštěvy. „Oproti Šumperku je to výhoda. Na fotbal chodí spousta místních i přespolních, kteří se přijedou podívat na známé a kamarády. Dají si výbornou klobásu, pivečko a vytvoří super atmosféru. Přispívá k ní možnost sledovat veškeré dění z bezprostřední blízkosti hned vedle lajny a taky fakt, že se střetáváme se soupeři z blízkého okolí. V nové sezóně nás čekají Zábřeh, Mohelnice, Jeseník, Šternberk a Litovel a je dost pravděpodobné, že si s sebou přivezou početné tábory fanoušků,“ těšil se na třaskavé regionální bitvy.

Věc, která se nezapomíná

Matěj Šinogl vyhlíží blížící se soutěžní období s pozitivní dávkou optimismu. Sebevědomější pohled vlastního trenéra ale úplně nesdílí. „Podle Jirky Miky bychom měli hrát o postup, protože úroveň přeboru půjde dolů. Já si naopak myslím, že se o něco zvýší, a pokud budeme po podzimu do třetího nebo čtvrtého místa, bude to super,“ odhadoval před srpnovým spuštěním stavidel.
V Losinách si od něj hodně slibují. Není divu, vždyť odcházel s vizitkou kanonýra, jenž byl schopný nasázet i dvacet branek za jeden ročník. „Vždycky mě bavilo dávat góly. Je to věc, která se nezapomíná, stačí připomenout Mojdu Navrátila. Všechno ale bude souviset se vším. Je potřeba, aby se dařilo spoluhráčům a celému týmu. Nevím, jestli mi to tam bude padat jako dřív, každopádně pro to udělám maximum. Ať už jako zakončovatel, nebo ten, kdo gólové situace připravuje,“ sliboval odhodlaně.Foto: Petr Fišer

Matěj Šinogl si od nového fotbalového ročníku znovu navlékne losinský dres.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.