SPORT

PŘÍBĚH TÝDNE: „Je to celý můj život, kuželky jsou pro mě vším,“ přiznává tahoun zábřežských šampiónů Martin Sitta

26. dubna 2017, 17:00, Petr Fišer
PŘÍBĚH TÝDNE: „Je to celý můj život, kuželky jsou pro mě vším,“ přiznává tahoun zábřežských šampiónů Martin Sitta Zábřeh - Předseda klubu, vedoucí týmu, nejlepší hráč mužského áčka, trenér mládeže. Výčet pozic, které zastává, je pořádně dlouhý. MARTIN SITTA tráví na zábřežské kuželně dvacet hodin týdně a bez okolků přiznává, že kuželkářský sport je pro něj vším. „Je to celý můj život,“ prohlásil obětavec, pod jehož taktovkou se podařilo vrátit vlajkovou loď oddílu zpátky na výsluní.

 Na závodní úrovni vypouští kouli ze své ruky od třinácti let. V případě zkušeného matadora platí, že zraje jako nejkvalitnější víno z toskánských svahů. S průměrem 590 shozených kolků na jedno střetnutí ovládl statistiky druhé nejvyšší soutěže. V první lize by ho taková bilance katapultovala na dvanácté místo v celkovém pořadí jednotlivců. „Jestli chcete být svému týmu prospěšný, musíte se vyvarovat výkonnostních výkyvů. A to se mi v posledních šesti až sedmi letech docela daří. Je důležité si udržovat svůj pokud možno nejvyšší standard a házet vyrovnaně,“ řekl „zabiják“ s velmi přesnou muškou.
Rozhodně se nejedná o náhodu. Cílevědomý veterán sklízí zasloužené ovoce za dlouholetou poctivost v tréninku, která je podpořená mixem namíchaným z dovedností, štěstí, pracovitosti a chytrosti. V neposlední řadě může mluvit také o daru a talentu, který zdědil po dědovi a tátovi a dále jej rozvíjel. „Kuželky jsou u mě hned po rodině suverénně na druhém místě. Kdybyste se zeptali mojí manželky, tak vám bude tvrdit, že je to naopak a že u mě vedou. Jsem ochotný jim věnovat kvantum volného času,“ svěřoval se správně zapálený nadšenec.

Vždycky chci vyhrát!

Jako bývalý reprezentant a muž několika klubových funkcí se nebál zodpovědnosti. Při tažení Zábřeha do elitní soutěže pálil jako u Verdunu, volil taktiku, určoval střídání a snažil se nejrůznějšími způsoby pomáhat mladším a méně výkonným spoluhráčům. „Práce bylo hodně. Emotivně jsem to prožíval hned několikanásobně, chtěl jsem za každou cenu postoupit. Mám nějaké roky, věkové hodiny mně a některým mým parťákům nemilosrdně tikají. O to víc každý takový úspěch potěší. Dokud mi zdraví slouží, naplno hltám všechny zápasy. Vždycky chci vyhrát a každého porazit. Tuto vlastnost jsem se snažil přenést na celé mužstvo a myslím, že se to podařilo. I když jsme museli zvládnout nejedno těžké a vyhrocené utkání, jsme zpátky. Teď je potřeba ukázat, že na to máme. Čeká nás velká výzva,“ těšil se Martin Sitta.
Zábřeh v napínavém finiši přesprintoval jihočeské Dačice. Některé souboje byly o prsa, ten předposlední o první místo patřilo mezi ně. „Na psychiku to byl v závěru docela nával. Typově jsou klubem jako my a i výkonnost mají podobnou. Věděli jsme o sobě. Nakonec rozhodovalo velmi málo,“ uvědomoval si hlavní tahoun zábřežských mistrů. Ti při postupových oslavách potvrdili, že kuželkáři patří do skupiny sportovců, kteří za to umí pořádně zatáhnout. „Že by se ale jednalo o něco gigantického, to zase ne. Pro některé kluky to byla premiéra, někteří z nás už během kariéry posun výš zažili a dokonce pamatují medailová umístění. Dohromady jsme si to užili, dobře se pobavili a zasmáli se u veselých chvilek. Protáhlo se to do večerních hodin. Kromě jiného jsme rozebírali, co se povedlo a co naopak ne,“ prozradila duše mužstva.

Motivace pro ostatní

V Zábřeze berou možnost znovu nasávat prvoligovou atmosféru všemi deseti. „Už jen kvůli motivaci ostatních členů. Když na sobě dál zamakají a budou se zlepšovat, můžou se prosadit až do nejvyšší soutěže. A to je určitě lákavé. U nás pracujeme výhradně s vlastními odchovanci, což na takové úrovni není úplně obvyklé,“ upozornil znalec kuželkářských poměrů. „Za posledních deset let se kvalita jednotlivých kuželen zlepšila natolik, že jsou víceméně stejné a srovnatelné. Pro nás to bude hlavně boj s větší hráčskou kvalitou. U nás se v rozsahu 100 kilometrů nacházejí čtyři špičkové oddíly, které si vzájemně konkurují. Třeba na Náchodsku nebo Plzeňsku to funguje tak, že se z více klubů sejdou talentovanější a výkonnější hráči, kteří pak pod hlavičkou jednoho týmu vytvoří silné družstvo a válčí mezi elitou. Každý, kdo má ambice, touží být jeho součástí,“ nechal nahlédnout pod pokličku sedmačtyřicetiletý kozák.

Blýskání na lepší časy?

V zábřežském dresu pamatuje slavnější období. Není to tak dávno, co oba hlavní celky patřily k nejlepším v republice. „Důvod, proč došlo k ústupu z vydobytých pozic, je prostý. Naši základnu oslabily odchody kvalitních hráčů v produktivním věku okolo dvaceti let. Skončily z rodinných, pracovních nebo jiných důvodů. Vznikla tím věková propast, díky níž nám začal ujíždět vlak. My starší se ji nyní snažíme překlenout. Hodně se zaměřujeme na výchovu mladých nadějí, které by naše řady mohly doplnit a rozšířit. Není to jednoduchý proces. Kuželky jsou sice sport úspěšný, ale ne tolik populární. Nové tváře se neshánějí snadno,“ upozorňoval Sitta.
Že by se mohlo blýskat na lepší a produktivnější časy, potvrzují výsledky letošních přeborů dvou spojených moravskoslezských krajů. Na mistrovství republiky se jako vítězové svých kategorií kvalifikovali hned tři šampióni ze Zábřeha – žák Martin Vološčuk, dorostenec Martin Flídr a junior Václav Švub. „Všem přejeme co nejlepší umístění. Úspěchů, kterých jsme letos dosáhli, si velice vážím. Motivují mě to do další práce,“ ujišťoval znovu prvoligový bombarďák Martin Sitta.

Martin Sitta patří k zábřežským kuželkám stejně neodmyslitelně jako pařížská „ajfelovka“ k hlavnímu městu Francie.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.