KULTURA

Preludium vzdá hold Aloisi Motýlovi

27. ledna 2016, 11:00, Roman Tyčka
Preludium vzdá hold Aloisi Motýlovi Šumperk - Přehlídkou rozmanitosti klasické hudby a zároveň poctou duchovnímu otci Šumperského dětského sboru Aloisi Motýlovi bude 43. ročník festivalu Preludium. „Motýlova láska k hudbě a laskavý humor zanechali v duších mnoha dětí i dospělých nesmazatelnou stopu. Věříme, že se nezapomenutelnými stanou také výjimečné koncerty připravené pro letošní ročník Preludia,“ poznamenal pořadatel festivalu Roman Janků.

 Společným jmenovatelem chystaných pořadů je barvitost a rozmanitost sahající od sólového vystoupení talentované laureátky Pražského jara, přes koncert nejlepšího kvarteta v Česku až po virtuózní houslový recitál plný vášně a emocí.
V pondělí 1. února festival zahájí společným projektem české herečky Valérie Zawadské a Doležalova kvarteta. Posluchači se mohou těšit na díla Josefa Haydna a úryvky ze smyčcových kvartet Antonína Dvořáka Slovanský a Americký, které okoření recitace výňatků z korespondence Antonína Dvořáka v přednesu Valérie Zawadské.

Laureátka Pražského jara

Na druhém festivalovém koncertu v pondělí 15. února si posluchači vychutnají souhru lidských hlasů v podání vokálního kvintetu Ensemble Frizzante, který interpretuje evropskou světskou hudbu napříč staletími. Pořad má název Poezie ve vokální hudbě a nabídne nejen vokální skladby různých epoch, ale také umělecký přednes Otakara Bláhy.
Laureátka soutěže Pražské jaro a vítězka mnoha dalších hudebních soutěží klarinetistka Anna Paulová se představí šumperskému publiku v pondělí 29. února. Za klavírní spolupráce Lukáše Klánského uvede výběr z děl J. Brahmse, L. Bassiho, F. Chopina, B. Martinů a K. Husy.

Cikánský oheň Pavla Šporcla

Vrcholem festivalu bude podle pořadatelů pořad Gipsy Fire v podání houslisty Pavla Šporcla a souboru Gipsy Way Ensemble, který se v Šumperku odehraje ve středu 17. března. Ojedinělý projekt spojující houslové mistrovství našeho nejžádanějšího houslisty současnosti nabídne skladby nejen lidové, ale také vlastní tvorbu Pavla Šporcla či skladby J. S. Bacha.
Všechny koncerty Preludia Aloise Motýla se uskuteční vždy od 19 hodin v klášterním kostele v Šumperku, pouze závěrečný koncert Pavla Šporcla se odehraje ve velkém sále domu kultury.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).