ZPRAVODAJSTVÍ

Predátor je zpátky. Kamera zachytila vlka

9. února 2016, 17:00, Hana Písková
Predátor je zpátky. Kamera zachytila vlka Jeseníky - Ochránci přírody i lesníci v Jeseníkách dlouhou dobu věřili, že se do Jeseníků vrátil vlk. V rámci monitoringu šelem proto umisťovali v přírodě fotopasti. Důkaz o existenci vzácné šelmy ale nakonec přinesl soukromý videozáznam.

 „Informace se k nám v lednu dostala krátce poté, co vlka zachytila soukromá fotopast. Přímo v terénu jsme ověřili stopní dráhu, změřili jsme i délku krku a velikost stopy. Všechny parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu,“ řekl Petr Šaj, zoolog z oddělení Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Do letošního ledna byl posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách zastřelený jedinec z roku 2005 u Břidličné. V těchto dnech už mohou krátké video s jesenickým vlkem sledovat lidé díky internetu na youtube.
Lednový videozáznam poskytl ochráncům přírody místní obyvatel Filip Seitl. „O monitoringu šelem jsem věděl z médií. Jakmile jsem zhlédl záběry z fotokamery, nápadně připomínající vlka, hned jsem záznam zaslal odborníkům k identifikaci,“ uvedl Seitl.

Není důvod k obavám

„Vlk je velmi plaché zvíře, které se přímému kontaktu s lidmi raději vyhýbá. Případné setkání ve volné přírodě je nezapomenutelným zážitkem, k obavám ale není žádný důvod,“ vysvětluje Jiří Beneš z olomouckého Hnutí DUHA, koordinátor monitoringu šelem v Jeseníkách.
Důkaz o výskytu vlka v Jeseníkách je dobrou zprávou i pro lesníky. „Zatím může jen osamoceně migrovat, ale jeho trvalý návrat uvítáme. Velké šelmy totiž významně prospívají celému ekosystému. Zvěř v lesích změní chování, zlepší se její zdravotní stav i kondice, sníží se škody na lesních porostech a zvýší se podíl jiných náročnějších dřevin,“ podotkl Tomáš Pospíšil, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku.


Foto: www.selmy.cz

Technicky nekvalitní snímek prozradil návrat vlka do Jeseníků. Jeho výskyt později potvrdili ochránci přírody přímo v terénu.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.2.2016 12:07
Titulek: vlk přichází a s ním přichází zákon
Autor: Dušan Masár
Příroda si poradí se vším sama. Čím méně se do ní bude montovat člověk, tím lépe. Pro přírodu a koneckonců i pro člověka.
Reagovat
Datum: 15.2.2016 03:33
Titulek: Re: vlk přichází a s ním přichází zákon
Autor: Noha
K základní výbavě houbaře přibývá puška. Nebo doprovod ochránce přírody, který bude vlky odhánět.
Reagovat

NA BIOSLAVNOSTI ZADARMO


Hrajte s REJEM o 2 krát 2 vstupenky na Bioslavnosti, které se uskuteční 9. července ve Starém Městě pod Sněžníkem. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme dva výherce, kteří získají po dvou vstupenkách na Bioslavnosti.

Soutěžní otázka:

Jakou novinku mohou poprvé ochutnat návštěvníci letošních Bioslavností?

a) pivo Špaldový Pašerák
b) pohankové víno Sněžník

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:

Originální triko k filmu HLEDÁ SE DORY, který šumperské kino OKO uvádí denně až do 30. června, vyhráli Jana Stuchlá ze Šumperka, Petr Termer z Velkých Losin, Jan Karger z Nového Malína a Lenka Dusová z Postřelmova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko.