ZPRAVODAJSTVÍ

Predátor je zpátky. Kamera zachytila vlka

9. února 2016, 17:00, Hana Písková
Predátor je zpátky. Kamera zachytila vlka Jeseníky - Ochránci přírody i lesníci v Jeseníkách dlouhou dobu věřili, že se do Jeseníků vrátil vlk. V rámci monitoringu šelem proto umisťovali v přírodě fotopasti. Důkaz o existenci vzácné šelmy ale nakonec přinesl soukromý videozáznam.

 „Informace se k nám v lednu dostala krátce poté, co vlka zachytila soukromá fotopast. Přímo v terénu jsme ověřili stopní dráhu, změřili jsme i délku krku a velikost stopy. Všechny parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu,“ řekl Petr Šaj, zoolog z oddělení Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Do letošního ledna byl posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách zastřelený jedinec z roku 2005 u Břidličné. V těchto dnech už mohou krátké video s jesenickým vlkem sledovat lidé díky internetu na youtube.
Lednový videozáznam poskytl ochráncům přírody místní obyvatel Filip Seitl. „O monitoringu šelem jsem věděl z médií. Jakmile jsem zhlédl záběry z fotokamery, nápadně připomínající vlka, hned jsem záznam zaslal odborníkům k identifikaci,“ uvedl Seitl.

Není důvod k obavám

„Vlk je velmi plaché zvíře, které se přímému kontaktu s lidmi raději vyhýbá. Případné setkání ve volné přírodě je nezapomenutelným zážitkem, k obavám ale není žádný důvod,“ vysvětluje Jiří Beneš z olomouckého Hnutí DUHA, koordinátor monitoringu šelem v Jeseníkách.
Důkaz o výskytu vlka v Jeseníkách je dobrou zprávou i pro lesníky. „Zatím může jen osamoceně migrovat, ale jeho trvalý návrat uvítáme. Velké šelmy totiž významně prospívají celému ekosystému. Zvěř v lesích změní chování, zlepší se její zdravotní stav i kondice, sníží se škody na lesních porostech a zvýší se podíl jiných náročnějších dřevin,“ podotkl Tomáš Pospíšil, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku.


Foto: www.selmy.cz

Technicky nekvalitní snímek prozradil návrat vlka do Jeseníků. Jeho výskyt později potvrdili ochránci přírody přímo v terénu.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.2.2016 12:07
Titulek: vlk přichází a s ním přichází zákon
Autor: Dušan Masár
18
Příroda si poradí se vším sama. Čím méně se do ní bude montovat člověk, tím lépe. Pro přírodu a koneckonců i pro člověka.
Reagovat
Datum: 15.2.2016 03:33
Titulek: Re: vlk přichází a s ním přichází zákon
Autor: Noha
14
K základní výbavě houbaře přibývá puška. Nebo doprovod ochránce přírody, který bude vlky odhánět.
Reagovat