ZPRAVODAJSTVÍ

Predátor je zpátky. Kamera zachytila vlka

9. února 2016, 17:00, Hana Písková
Predátor je zpátky. Kamera zachytila vlka Jeseníky - Ochránci přírody i lesníci v Jeseníkách dlouhou dobu věřili, že se do Jeseníků vrátil vlk. V rámci monitoringu šelem proto umisťovali v přírodě fotopasti. Důkaz o existenci vzácné šelmy ale nakonec přinesl soukromý videozáznam.

 „Informace se k nám v lednu dostala krátce poté, co vlka zachytila soukromá fotopast. Přímo v terénu jsme ověřili stopní dráhu, změřili jsme i délku krku a velikost stopy. Všechny parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu,“ řekl Petr Šaj, zoolog z oddělení Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Do letošního ledna byl posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách zastřelený jedinec z roku 2005 u Břidličné. V těchto dnech už mohou krátké video s jesenickým vlkem sledovat lidé díky internetu na youtube.
Lednový videozáznam poskytl ochráncům přírody místní obyvatel Filip Seitl. „O monitoringu šelem jsem věděl z médií. Jakmile jsem zhlédl záběry z fotokamery, nápadně připomínající vlka, hned jsem záznam zaslal odborníkům k identifikaci,“ uvedl Seitl.

Není důvod k obavám

„Vlk je velmi plaché zvíře, které se přímému kontaktu s lidmi raději vyhýbá. Případné setkání ve volné přírodě je nezapomenutelným zážitkem, k obavám ale není žádný důvod,“ vysvětluje Jiří Beneš z olomouckého Hnutí DUHA, koordinátor monitoringu šelem v Jeseníkách.
Důkaz o výskytu vlka v Jeseníkách je dobrou zprávou i pro lesníky. „Zatím může jen osamoceně migrovat, ale jeho trvalý návrat uvítáme. Velké šelmy totiž významně prospívají celému ekosystému. Zvěř v lesích změní chování, zlepší se její zdravotní stav i kondice, sníží se škody na lesních porostech a zvýší se podíl jiných náročnějších dřevin,“ podotkl Tomáš Pospíšil, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Šumperku.


Foto: www.selmy.cz

Technicky nekvalitní snímek prozradil návrat vlka do Jeseníků. Jeho výskyt později potvrdili ochránci přírody přímo v terénu.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.2.2016 12:07
Titulek: vlk přichází a s ním přichází zákon
Autor: Dušan Masár
18
Příroda si poradí se vším sama. Čím méně se do ní bude montovat člověk, tím lépe. Pro přírodu a koneckonců i pro člověka.
Reagovat
Datum: 15.2.2016 03:33
Titulek: Re: vlk přichází a s ním přichází zákon
Autor: Noha
14
K základní výbavě houbaře přibývá puška. Nebo doprovod ochránce přírody, který bude vlky odhánět.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii MIMI ŠÉF, kterou promítá šumperské kino OKO od 20. do 30. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kterou úspěšnou komedií se proslavili tvůrci nového animáku Mimi šéf?

a) Doba ledová
b) Madagaskar
c) Rákosníček

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ


Vstupenku na LADIES NIGHT EROTIC DANCE SHOW GLADIATORS, která se uskuteční v pátek 28. dubna od 19 hodin v H-clubu v Šumperku, vyhráli Elenka Hrbáčková ze Šumperka, Simona Jílková ze Šumperka, Daniel Balcárek z Rapotína a Vladislava Jančíková ze Sudkova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká u vstupu v H-clubu.