ZPRÁVY

PRÁZDNINOVÉ JEŽDĚNÍ - Pozor na nové značky

22. července 2009, 10:00, téma NA SILNICI DÁVEJ POZOR!, Martina Horníčková, info@rej.cz
Doba prázdnin je pro vaše vozidlo jistě dobou nejvytíženější. Dovolené po českých i zahraničních hájích a lukách prověří nejen trvanlivost auta, ale i řidičského umění a znalosti často i mezinárodních předpisů. Spolu s Martinou Horníčkovou se tedy vydáme na malý prázdninový seriál pro motoristy.
Osvěžte si pamět, doufáme, že jste tyto značky již stačili zaregistrovat, byly totiž přijaty 6. dubna 2009 novelou vyhlášky č. 30/2001  sbírky.

A co vlastně novela přinesla?

Značku „Zimní výbava“ jsme si ukazovali v době jejího zavedení. Zvedla se celá řada diskuzí a za pár týdnu došlo k její novelizaci. Tedy doba nutnosti respektovat tuto značku se zkracuje z konce dubna na konec března ZDE.


Značka „Měření rychlosti“. Až od 21. 4. 2009 bude Městská policie oprávněna znovu měřit rychlost v místech, kde bude tato značka umístěna a kde to má MP povolené od Policie ČR.Značka "Truckpark" (č. IJ 17a), která informuje na dálnici a silnici pro motorová vozidla o nejbližší křižovatce, v jejíž blízkosti se nachází komplexní obslužné zařízení pro nákladní vozidla. 


Sesterská značka "Truckpark" (č. IJ 17b) pak informuje o vzdálenosti ke komplexnímu obslužnému zařízení pro nákladní vozidla.Nová je i tzv. "Směrovací deska" (č. Z 4a až č. Z 4e). Ty užijete v případě a – c tehdy, když usměrňují provoz ve směru sklonu šikmých pruhů.

Naopak směrovací desky č. Z 4d a č. Z 4e usměrňují provoz ve směru šipky. A ze zákona též vyplývá, že v odůvodněných případech může být bílá barva nahrazena retroreflexní žlutozelenou fluorescenční barvou.
Značka "Směrový sloupek" č. Z 11a až č. Z 11g při užití č. Z 11a, č. Z 11c a č. Z 11e se míní vlevo ve směru jízdy, směrové sloupky č. Z 11b, č. Z 11d a č. Z 11f se pak užívají vpravo ve směru jízdy.

Ze zákona lze v místě připojení účelové pozemní komunikace užít směrové sloupky v barvě červené, přičemž směrové sloupky č. Z 11c a č. Z 11d mohou být nahrazeny směrovým sloupkem č. Z 11g s kruhovým průřezem; na mostech a úsecích se zvýšeným nebezpečím náledí lze užít také směrové sloupky modré barvy.

Poslední novinkou je značka  "Jízda cyklistů v protisměru" (č. E 12), která v případě, že je umístěna pod dopravní značkou č. IP 4a nebo č. IP 4b, upozorňuje řidiče, že v protisměru je povolena jízda cyklistů v odděleném jízdním pruhu.

Dodatková tabulka upozorňuje řidiče, že v protisměru je povolena jízda cyklistů v odděleném jízdním pruhu. Dodatkovou tabulku lze umístit pod dopravní značky „Jednosměrný provoz“.


A poněkud kuriózní značky:

Značka „Pohyblivý most“ je záhadná. Pohyblivých mostů totiž v ČR moc nemáme, vlastně s bídou bychom i ten jeden vůbec našli. Je tedy pravděpodobné, že je opět jedna z byrokratických nařízení v rámci Evropské unie, kam směřujeme.Značka "Silniční kaple" (č. IJ 16) ovšem již tak moc s Evropskou unií nesouvisí, a přesto se u nás zrodila. Značka označuje místo, kde se nachází silniční kaple. No uvidíme, kdy ji kdo zruší či znovelizuje. 


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.7.2009 10:06
Titulek: Kaple
Autor: Grifit
240
203
Ha ha ha silniční kaple. Lidovci plesají.. Jen nevím, jestli by si ty kaple na sebe vydělaly.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o jednu dvojvstupenku na koncert vokálního seskupení 4TET, které udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady. Gentlemani v cylindrech si i pro Zábřeh, kde vystoupí ve čtvrtek 20. února, připravili originální podívanou.

Soutěžní otázka:
Ve kterém roce vzniklo vokální kvarteto 4TET?

A) 2002
B) 2007
C) 2012

Odpovědi posílejte tentokrát do středy jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na taneční odpoledne s bohatě krojovanou dechovou hudbou z Moravského Slovácka - Veselá muzika, která přijede roztančit kulturní dům v Zábřehu v neděli 16. února, pro sebe a partnera vyhrávají Petra Brachtlová z Libiny, Věra Braná z Dubicka a Blanka Zacpálková z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.