KULTURA

Jubilejní XX. Mezinárodní folklorní festival CIOFF v Šumperku

8. srpna 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce@rej.cz, folklornisdruzeni.cz
Jubilejní XX. Mezinárodní folklorní festival CIOFF v Šumperku Šumperk - Mezinárodní folklorní festival v Šumperku slaví 20 let od svého vzniku. Stejné výročí si připomíná v tomto roce také Folklorní sdružení ČR, jehož je MFF Šumperk členem.
Za dobu svého trvání se šumperský festival zařadil mezi nejvýznamnější folklorní festivaly nejen v České republice, ale i Evropě. Pro jeho rozsah a vynikající úroveň se mu dostává letos významného mezinárodního uznání: byl přijat za plnoprávného člena mezinárodní organizace folklorních festivalů CIOFF.

Město Šumperk zaplní 18. – 22. srpna několik set účinkujících, kteří přinášejí s sebou lidové písně, hudbu, tance, zvyky a obyčeje různých oblastí naší republiky a národů mnoha zemí. Každoročně jsou na festival do Šumperku zvány soubory i z dalekých, pro nás exotických krajů, a pokaždé z jiných míst světa. Na letošním 20. ročníku diváci uvidí lidovou kulturu z ostrova Mauricius, Venezuely, Indonésie, Senegalu, Egypta, Turecka, Ukrajiny, Srbska, Rumunska, soubor alpských rohů ze Švýcarska. A domácí soubory Beskyd Zubří, Sedmikvítek Frenštát pod Radhoštěm, skupinu Rabussa Přerov, Kelt Grass Band Stránské, který má na repertoáru keltské písně a skotské tance, Makovice a Markovičku-Postřelmov, Seniory Šumperk, CM Zbyňka Hrdličky a dechové hudby Šumperka.

Festivalová vystoupení se konají po celém městě – na pěší zóně, v Sadech 1. máje a na hlavním pódiu v Pavlínině dvoře. Zahraniční soubory zajíždějí vystoupit také do okolních míst – Jeseníku, Šternberka, Bludova, Loučné nad Desnou, Postřelmova, Mohelnice, Loštic.

Programová skladba festivalu obsahuje pódiová vystoupení domácích a zahraničních souborů, promenádní koncerty zúčastněných hudeb, lidovou veselici, pořad českých, moravských a slezských lidových zvyků a obyčejů. Zcela osobitým a již tradičním programem jsou OBLASTNÍ DOŽÍNKY se všemi obřadními zvyky, které patřily k ukončení letních polních prací, včetně dožínkového průvodu. Zemědělské podniky celé oblasti se postarají o vynikající koláče, selský chléb, pravé tvarůžky z Loštic a jiné místní speciality. Dalším specifikem festivalu je program věnovaný lidové kultuře jednoho státu, ve kterém návštěvníci tentokrát poznají tance, písně, krojové vybavení i gastronomii Ukrajiny. Lákavou novinkou bude myslivecké odpoledne, ve kterém předvedou zvyky a obyčeje týkající se myslivosti místní skupiny za spoluúčasti Mysliveckého spolku okresu Šumperk.

V pátek večer na Velké scéně bude slavnostně předán MFF Šumperk statut a vlajka CIOFF. Barevnou tečku za pátečním večerem vytvoří velký ohňostroj.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 21.8.2010 16:20
Titulek: Re: nevim jaky je program
Autor: rejdakce
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.