KULTURA

Jubilejní XX. Mezinárodní folklorní festival CIOFF v Šumperku

8. srpna 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce@rej.cz, folklornisdruzeni.cz
Jubilejní XX. Mezinárodní folklorní festival CIOFF v Šumperku Šumperk - Mezinárodní folklorní festival v Šumperku slaví 20 let od svého vzniku. Stejné výročí si připomíná v tomto roce také Folklorní sdružení ČR, jehož je MFF Šumperk členem.
Za dobu svého trvání se šumperský festival zařadil mezi nejvýznamnější folklorní festivaly nejen v České republice, ale i Evropě. Pro jeho rozsah a vynikající úroveň se mu dostává letos významného mezinárodního uznání: byl přijat za plnoprávného člena mezinárodní organizace folklorních festivalů CIOFF.

Město Šumperk zaplní 18. – 22. srpna několik set účinkujících, kteří přinášejí s sebou lidové písně, hudbu, tance, zvyky a obyčeje různých oblastí naší republiky a národů mnoha zemí. Každoročně jsou na festival do Šumperku zvány soubory i z dalekých, pro nás exotických krajů, a pokaždé z jiných míst světa. Na letošním 20. ročníku diváci uvidí lidovou kulturu z ostrova Mauricius, Venezuely, Indonésie, Senegalu, Egypta, Turecka, Ukrajiny, Srbska, Rumunska, soubor alpských rohů ze Švýcarska. A domácí soubory Beskyd Zubří, Sedmikvítek Frenštát pod Radhoštěm, skupinu Rabussa Přerov, Kelt Grass Band Stránské, který má na repertoáru keltské písně a skotské tance, Makovice a Markovičku-Postřelmov, Seniory Šumperk, CM Zbyňka Hrdličky a dechové hudby Šumperka.

Festivalová vystoupení se konají po celém městě – na pěší zóně, v Sadech 1. máje a na hlavním pódiu v Pavlínině dvoře. Zahraniční soubory zajíždějí vystoupit také do okolních míst – Jeseníku, Šternberka, Bludova, Loučné nad Desnou, Postřelmova, Mohelnice, Loštic.

Programová skladba festivalu obsahuje pódiová vystoupení domácích a zahraničních souborů, promenádní koncerty zúčastněných hudeb, lidovou veselici, pořad českých, moravských a slezských lidových zvyků a obyčejů. Zcela osobitým a již tradičním programem jsou OBLASTNÍ DOŽÍNKY se všemi obřadními zvyky, které patřily k ukončení letních polních prací, včetně dožínkového průvodu. Zemědělské podniky celé oblasti se postarají o vynikající koláče, selský chléb, pravé tvarůžky z Loštic a jiné místní speciality. Dalším specifikem festivalu je program věnovaný lidové kultuře jednoho státu, ve kterém návštěvníci tentokrát poznají tance, písně, krojové vybavení i gastronomii Ukrajiny. Lákavou novinkou bude myslivecké odpoledne, ve kterém předvedou zvyky a obyčeje týkající se myslivosti místní skupiny za spoluúčasti Mysliveckého spolku okresu Šumperk.

V pátek večer na Velké scéně bude slavnostně předán MFF Šumperk statut a vlajka CIOFF. Barevnou tečku za pátečním večerem vytvoří velký ohňostroj.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 21.8.2010 14:31
Titulek: nevim jaky je program
Autor: ja
prosim o napsani programu folklorniho festivalu v sumperku prosim o odpoved a uz prede dekuji za odespsani
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):